BAMBAŞKA BİR DENEYİM

"Karanlıkta Diyalog"la biraz empati kurmaya ne dersiniz?

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 03 Mart 2014
BAMBAŞKA BİR DENEYİM
Nesrin YücetürkBugün sizlere geçen hafta katıldığım ve çok etkilendiğim “Karanlıkta Diyalog”dan bahsetmek istiyorum.


Halen Gayrettepe Metro İstasyonu'nda devam eden etkinlikle gözleri görmeyen rehberleriniz aracılığı ile onların dünyasına giriyorsunuz. Mutlak karanlıkta, hiçbir şey görmeden sadece dokunarak ve seslere göre yönünüzü belirleyerek küçük bir İstanbul turu yapıyorsunuz.


"Karanlıkta Diyalog", 1988'de Almanya'da Prof. Dr. Andreas Heinecke tarafından oluşturulup, hayata geçirilmiş. İlk kez İstanbul'a gelen bu etkinlik, şimdiye kadar dünya üzerinde 130 kentte 7 milyondan fazla insana dokundu.


Peki ben içerideyken ne hissettim? Başlangıçta biraz ürktüğümü söyleyebilirim. Çünkü mutlak karanlıkla karşılaşmanın nasıl bir şey olduğunu karşılaşmadan bilemiyoruz... Sonrasında, gözleri görmeyen birinin özellikle bu ülkede ve bu şehirde hayatını nasıl yaşayabildiğini sorgulamaya çalıştım. Biraz daha hayatlarını kolaylaştırmak için kendi adıma ne yapabileceğimi düşündüm...


Belki “Bunları zaten biliyoruz.” diyor olabilirsiniz ama bu deneyimi mutlaka bir kere yaşamalısınız.


Biletlerine Biletix'ten ulaşabiliyorsunuz. Özellikle hafta sonları son derece yoğun oluyor o nedenle bilet alma işini son dakikaya bırakmamanızda fayda var.


Hatta arzu ederseniz karanlıkta İstanbul'u gezmenin yanı sıra “Karanlıkta Yoga” da yapabilirsiniz. Karanlığın sonsuzluğu içerisinde kendi potansiyelinizi çıkartmak için denemelisiniz. Detaylarına Yoga Journal Türkiye'nin sitesinden edinebilirsiniz.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.