BEKLENMEDİK BİR STİL YOLCULUĞU: WAYT

Farklı tarzlara ve dönemlere hitap eden WAYT'ı, kurucusu ve tasarımcısı İlayda Can ile konuştuk.

Bir çocuk, bir anne ve bir büyükanne... Üç kuşaktan ilham alan bir marka… Renkli kimliklerle, çeşitli ruh halleriyle ve farklı kişiliklerle dolu bir yolculuğu olan WAYT ile tanıştık. Kurucusu ve tasarımcısı İlayda Can ile WAYT’ın beklenmedik stil yolculuğunu konuştuk.

Markanızın hikâyesini anlatır mısınız?İlayda Can  Founder & Designer
Markayı kurma fikrim üniversiteyi bitirdikten bir sene sonra şekillendi. Tam da o dönemlerde bağımsız markaların yükselişi başlamıştı. Bu durumdan cesaretlendim ve kendime tek bir alan seçerek işe koyulmanın doğru olacağına karar verdim. “Mayo mu, mont mu?” derken birebir kendimi temsil eden bir marka fikrini yavaş yavaş benimsemeye başlamıştım. Tasarımlar ve geri kalan tüm detaylarla kendim ilgileneceksem bu zaten benden başka kim olabilirdi? Bu marka, bize okulda dayatılan basmakalıp bilgilerden ve kurallardan uzak, kafasına eseni yapabilecek bir marka olacaktı. Değişkenliği irdeleyen, bana da sık sık yöneltilen “Bugün kimsin?” sorusuyla markamın adını belirlemiş oldum. Neticede ben bir İkizler’im. Her gün farklı bir karakterde olmak, çeşitlilikten beslenerek farklı stillere bürünmek… İşte tüm bu özelliklerle birlikte çizgisizliği ön planda tutmaya çalışan bir marka yarattım.

Farklı tarzlara ve dönemlere hitap edebilmek adına üç farklı jenerasyonu temsilen benim, annemin ve anneannemin yüz hatlarından oluşan bir logo tasarımı yaparak kitleme bugün kim olduklarını sorgulatmaya başladım.

WAYT isminin anlamı nedir?

WAYT ismi, “Who Are You Today?” sorusunun baş harflerinden oluşuyor. İşte markamın da tıpkı benim gibi değişken yapıda oluşunu merakla sorgulayan ’Bugün kimsin?’ bakalım sorusu, farklı ortamlara ve tarzlara adapte olabilen ve çeşitlilikten hoşlanan insanlar için soruldu.

WAYT ile nasıl bir stil yolculuğu bizi bekliyor?
Beklenmedik bir stil yolculuğu diyebiliriz. WAYT’ı kurarken ki motivasyonum çeşitli tarzlara hitap edebilmekti. Bu nedenle insanları “Bir sonraki koleksiyonda acaba ne gelecek?’ diye düşündürtebilme fikri beni hep heyecanlandırıyor. WAYT, topluluğundaki herkesin kendi stilini oluşturmasını bekliyor, tıpkı bir sirk gibi. Bu nedenle ben bir stil tanımı yapamam ama WAYT’ın içinde her zaman dikkat çekici cesur parçaların olacağına garanti verebilirim. Her zaman dediğim gibi: “WAYT’la çıkacağınız bu yolculukta çeşitlilikten doğacak sürprizlere hazır olun!”

Tasarımlarınızda ilham kaynağınız neler oluyor?

İlham kaynağım, her an her şey olabilir. Etrafımda gördüğüm her şeyi gözlemler ve analiz ederim. Bir avizeden sallanan bir kristal parçası da olabilir mesela... Hoşuma gitmişse hemen fotoğrafını çekerim, ne zaman kullanırım belli olmaz. Bu şekilde zihnimde de bir veri tabanı oluşmaya başlıyor ve zamanı gelince belleğimde biriktirdiğim bu görseller gün yüzüne çıkıyor. Tıpkı düşüncelerimizin zaman içinde yaşadığımız olaylardan ve deneyimlerden şekillenmesi gibi, tasarımlarım da bu yollardan geçerek şekilleniyor.

WAYT tasarımlarında kullanılan kumaşlar neler?
İlk koleksiyon sadece suni kürk malzemeyle tasarlanmıştı ancak zaman içinde benim de yeni tecrübeler edinme hevesimle birlikte; suni deri, pvc, vinil, kaşe gibi kumaşları da incelemeye başladım. Yeni kumaşlarla birlikte yeni ürün grupları da tasarımlarımda yerini almaya başladı.

Koleksiyondan bir dış giyim tasarımını kombinleseniz nasıl olurdu?
Sıradan olmazdı. :)


Tasarım, üretim ve bütün süreçlerde sürdürülebilirlik adına dikkat ettiğiniz noktalar neler?
Sürdürülebilirlik öncelikle kendi hayatımda çok önem verdiğim bir konu. Mesela çöpleri ayrıştırmak gibi günlük hayatımda dikkat ettiğim basit çözümleri, markamda da uygulamaya devam ediyorum. Bunlar herkesin kolaylıkla uygulayabileceği yöntemler. Bunun dışında sürdürülebilir kumaşlar temin edebilmek en büyük hedeflerimden biri ancak hem maliyetli olduğu için hem de ulaşılabilirliği çok fazla olmadığı için bu konuda henüz tam olarak varmak istediğim yerde değilim. Bu durumu kompanse edebilmek adına oturup kendime “Ben, içinde bulunduğum koşullarda sürdürülebilirlik adına ne yapabilirim?” diye sorduğumda çeşitli fikirler buldum. Mesela karton etiketlerimi geri dönüştürülmüş kâğıtlardan ürettiriyorum. Aynı şekilde atık kumaşları biriktirip geri dönüşüme teslim ediyorum. Son zamanlarda daha çok karşıma çıkan sürdürülebilirlikle ilgili seminerleri de yakından takip ediyorum.

Sizce sürdürülebilirlik modada yaratıcılığı etkiler mi?
Moda alanında sürdürülebilirlik adına yapılan inovasyonların yaratıcılık üzerine pozitif etki yapacağını düşünüyorum. Sürdürülebilir materyalleri düşünecek olursak, farklı kumaşlar ve malzemeler farklı oyun alanları demek. Örümcek ağından yapılan qmonos, ananas yapraklarından üretilen Piñatex, kulağa çıkılacak upuzun bir serüven gibi geliyor.


WAYT hakkında gelecek hedefleriniz neler? Sektörde nasıl bir izlenim bırakmak istiyorsunuz?
Gelecek için yurtdışı hedeflerim var. Ancak kısıtlı bir bütçeyle bunlar zaman alıyor. Ben markama bu konuda güveniyorum. Tasarımlarımın Avrupai olduğuna dair çok yorum alıyorum. Benim hedefim Türkiye’de fark yaratan bir marka olabilmek ve her daim üstüne daha fazlasını ekleyebilmek.

"Dışarıdaki tüm bukalemun ruhlu insanlar için... Deneysel olmayı unutmayın."
İlayda Can
WAYT Founder & Designer