Beril Öke Gülen'in stil sırları

Paper Faces markasının yaratıcısı Beril Öke Gülen'den stil önerileri.

  
Yeni sezondan hangi parçaları eklediniz? 
Gardırobuma yeni sezondan eklediğim parçalar arasında büyük raportlu ekose ve floral desenli gömlekler, V yaka beyaz ipek gömlek, kırmızı pamuk-saten ceket, mini puantiyeli fular yer alıyor.

Yeni sezonda beğendiğiniz/beğenmediğiniz trendler neler?
Renkli giyinmekten hoşlandığım için color block trendini çok beğeniyorum. Sonbaharla birlikte ekose desenin geri dönüşü de beni çok sevindirdi.60'ların zarif ve sade kesimleri, yüksek bel kalem etekleri ve fiyonk detayları 2011 sonbahar-kış sezonundaki favorilerim arasında. Parka trendiyle birlikte gelen kapitone kumaşlara ise çok sıcak baktığım söylenemez. 

Sezon trendleri bir kadının giyim tarzını ne kadar etkilemeli?
Sadece trend olduğunu düşündüğünüz kıyafetler giyerek kendi tarzınızdan ödün vermemelisiniz. Vücut yapınıza ve kendi tarzınıza yakışan trendleri takip etmelisiniz.  Trendlerin sıkı bir takipçisi olduğunuzu göstermektense kendinize uygun olan parçaları seçmelisiniz. 


 
"Giymekten asla vazgeçmem" dediğiniz parçalar var mı? 
Kesinlikle tulum! Siyah-beyaz çizgili kıyafetler, yüksek bel etek ve pantolonlar...  

Alışveriş  yaparken “mutlaka bir göz atın” dediğiniz uğrak noktalarınız hangileri? 
Bilstore, Zara, Topshop, H&M ve tabii ki Galata, Cihangir ve Bağdat Caddesi civarındaki tasarım butikleri... 

Şık bir davete giderken nasıl bir kıyafet seçimi yapılmalı? 
İddialı bir stiletto  üzerine mutlaka düz renk ve sade bir giysi tercih edilmeli. Eğer iddialı bir elbise giyiyorlarsa da altına mutlaka sade bir ayakkabı seçilmeli. Riske girmek istemeyenlerse her daim  siyah renkli bir elbiseden destek alabilirler.

Bir kıyafeti beğenmek, satın almak için yeterli bir neden midir? 
Alışveriş hastası olmamak gerek. Öncelikle o giysiyi denemek, vücut yapısına uygun olup olmadığını sorgulamak, sonra o giysiye ihtiyacı olup olmadığını ve nerede giyebileceğini düşünmek gerekir. 

Giyinirken dikkat ettiğiniz stil kurallarınız var mı?
Renk uyumlarına çok dikkat ederim. Aksesuarlarımdan asla vazgeçmem ama bunu da ölçülü bir şekilde yaparım. Kolye takıyorsam küpe kullanmam veya fular kullanıyorsam diğer aksesuarlardan uzak dururum.  Sade ama büyük çantalar takarım. Çok dekolteli giysiler yerine mini ve az dekolteli modelleri tercih ederim.


 
Bir kadının gardırobunda mutlaka bulunması gereken parçalar sizce neler? 
Sürpriz akşam yemeklerine veya davetlere hazırlıklı olmak için siyah bir elbise şart. Beğendiğiniz bir tasarımcıya ait beyaz bir bluz, siyah kalem etek, iyi kesimli bir jean pantolon, bir trençkot ve kruvaze bir palto.

Sizce bir kadın giyinirken yeniliklere açık mı olmalı, yoksa alışkanlıklarına bağlı  mı kalmalıdır? 
Yeniliklere açık olmadığımız takdirde ilerleyemezsiniz ve kendinizi geliştiremezsiniz. Yine de farklı olmak adına kendinize hiç yakışmayan giysiler tercih etmemelisiniz. 

 “Stil sahibi” bir kadın olabilmek için neler gereklidir? 
Stil sahibi olmak, biraz da hayatımız boyunca biriktirdiklerimizle ilgilidir. Ne giyerseniz giyin kendinizden bir şeyler katmaya özen gösterin. Kıyafetlerinizde ufak tefek değişikler yaparak, kıyafetlerinizi kişiselleştirebilirsiniz. Sadeliğin ve gizemin ne kadar çekici olduğunu unutmayın.  

  
Sürekli takip ettiğiniz tasarımcılar kimler? 
Marc Jacobs, Rick Owens, Christopher Kane, Vivienne Westwood takip etmekten keyif aldığım tasarımcılar arasında. Türk tasarımcılardan ise Ümit Ünal, Hüseyin Çağlayan ve Hakan Yıldırım'ı çok başarılı buluyorum.