Bilge Köprülü'den stil sırları

Studio Kaprol'un tasarımcılarından Bilge Köprülü'den stil önerileri.

Gardırobunuza yeni sezondan hangi parçaları eklediniz? 
Tropikal manzara desenli vintage gömlek ve İngiliz gülü desenli vintage elbise.

Yeni sezonda beğendiğiniz ve beğenmediğiniz trendler neler? 
Şekerleme renkler, birbirinden farklı desende ve renkteki kıyafetlerin kombinasyonları, yarı transparan ve pencere açılmış kıyafetler beğendiklerim... Beğenmediklerim ise her şeyin aşırı pastel olması. Türk kadınına uzak sanki... 

Sezon trendleri bir kadının giyim tarzını ne kadar etkilemeli? 
Sahip olduğu tarza, küçük eklemeler yaparak sezon trendlerini uygulayabilir. Böylelikle güncel bir görüntüye sahip olup, her gün aynı kıyafetleri giyme hissinden de kurtulmuş olacaktır.
 
Sürekli takip ettiğiniz tasarımcılar kimler? 
Stella McCartney, Trussardi, Givenchy, Celiné.

"Giymekten asla vazgeçmem" dediğiniz parçalar var mı?
Erkek gömleği, bisiklet yaka tişört, jean pantalon ve topuklu ayakkabı-bot.

Alışveriş yaparken "mutlaka bir göz atın" dediğiniz uğrak noktalarınız hangileri?
Bu soğuk kış günlerinde sokak sokak dolaşmak yerine, internet dükkanları öncelikli. Mesela ebay ve belki farfetch, shopbop, mytheresa. Kalıp problemi olursa da her köşe başında bulabileceğimiz terziler hemen çözüyorlar bu meseleyi. Yurt dışında kesinlikle Urban Outfitters...

Bir kıyafeti beğenmek, satın almak için yeterli bir neden midir? 
Bence değildir. Kıyafetin özgün olması şart, kim herkesle ayni olmak ister ki. Yakışması, fit göstermesi ve fiyatını hak etmesi gerekir sanki.

Giyinirken dikkat ettiğiniz stil kurallarınız var mı?
Her şeyden önemlisi vücut şekline göre giyinmek. En önemlisi içinde iyi hissetmek ve rahat hareket edebilmek. Geri kalan kesinlikle teferruat.

Şık bir davete giderken nasıl bir kıyafet seçimi yapılmalı?
Benim gibi her gün şık davetlere giden bir insan değilseniz, olmadığımız biri gibi giyinmek büyük hata gibi geliyor. Güzel bir makyaj ve saçla bütünleşirse rahatlıkla başarılı olunur. Dergilerdeki ünlüleri kopyalayıp, onlar gibi giyinmek yerine, siyah ve klasik seçimlerden gitmek en doğru hareket bence.

Bir kadının gardırobunda mutlaka bulunması gereken parçalar sizce neler?
Vücut şekli ile uyumlu kot ve kumaş pantolon, tişört, beyaz gömlek, terzi elinden çıkmış kadar iyi kesim ceket ve palto, kesinlikle farklı modellerde ve renklerde elbiseler, topuklu ayakkabılar-botlar, smokin takım. Daha alamamış olsam da kesinlikle kaşmir kazak ;)

Sizce bir kadın giyinirken yeniliklere açık mı olmalı yoksa alışkanlıklarına mı bağlı kalmalı?
Yeniliklere açık olmalı tabii ki! Değişebilmek, yeniliklere açık olabilmek aslında sadece en son trendlere göre giyinmek değil, çevresinde olup bitenlere de duyarlı olabilmek ve zamanına adapte olabilmektir bence.

“Stil sahibi” bir kadın olabilmek için neler gereklidir?
Gözlem yapmak, gözü geliştirmek, düşünerek yapılan alışverişler, birbirinden alakasız ve bağımsız parçalar satın almak değil, her sezon satın alınan parçaların arşive eklenip, bir bütün oluşturması.