BILLIE EILISH, OSCAR DE LA RENTA'YA KÜRK KULLANMAYI BIRAKTIRDI!

Eilish, Met Gala'da kürk kullanmayı bırakmaları şartıyla Oscar de la Renta giydi.

Billie Eilish, 2021 Met Gala'da ilk kez Oscar de la Renta'yı giydi. Ancak New York merkezli moda markasıyla özel bir görünüm üzerinde çalışmayı kabul etmesi için, Oscar de la Renta ekibinin önemli bir koşulu kabul etmesi gerekiyordu.

Billie Eilish, Pazartesi gecesi Met Gala'nın basamaklarından aşağı inerken uzun bir şeftali rengi elbisesiyle hayran bıraktı. Marilyn Monroe'dan ilham alan görünümü, tasarımcı Oscar de la Renta için bazı koşullar getirdi. Eilish'in isteği üzerine moda evi tamamen kürksüz olacak.

19 yaşındaki Eilish, yedi yıldır vegan ve sesli bir hayvan hakları aktivisti. Bu nedenle, ilk Met Gala'sında giymeyi seçtiği tasarımcının kürkten vazgeçmesi şarttı. Galanın eşbaşkanlığını yapan Eilish, Instagram'a yazdı ve moda galasında göz alıcı elbisenin fotoğraflarını paylaştı. "İleride Oscar de la Renta'nın tamamen kürksüz olacağını bilerek bu elbiseyi giymek bir onurdu!!!!"


Yine de, sonunda Bolen'i uygulamayı bırakmaya ikna eden Eilish'ti. Oyuncu, kreatif direktörler Fernando J. Garcia ve Laura Kim'in yanı sıra tüm Oscar de la Renta'nın ekibinin kendisini bu konuda duymasından çok heyecan duyduğunu söyledi. “Sadece hayvanlar için değil, aynı zamanda gezegenimiz ve çevremiz için de daha büyük bir iyilik. Bir aracı olmaktan ve bu konuda duyulmuş olmaktan onur duyuyorum" diye devam etti. "Tüm tasarımcıları aynı şeyi yapmaya çağırıyorum."

Eilish, kürk kullanımına ve hayvan zulmüne karşı çıkmak için sık sık Instagram'ı kullanıyor ve geçen yıl müziği Fur Free Alliance'ın kürk karşıtı bir kampanyasında yer aldı.

Eilish'in eski Hollywood cazibesi Met Gala temasıyla uyumlu görünse de - "In America: A Lexicon of Fashion" - hayvan aktivizmine daha da uyuyor. Moda Enstitüsü için yıldızlarla dolu bir bağış kampanyası olan galada servis edilen tüm yiyecekler vegandı.


Ağustos ayında bu yılki Met Gala'nın tamamen vegan bir menü sunacağı duyurulduğunda, PETA Başkanı Ingrid Newkirk, katılan ünlülerin de hayvan aktivizmine dikkat etmesini umduğunu söyledi. Newkirk, "PETA, Meat Gala'nın sonunu kutluyor ve katılımcıların Dünya ve hayvan dostu modayı benimsediğini görmeyi umuyor - yani kürk, deri, kaşmir, yün veya tüy olmamasını diliyorum" dedi. Etkinlikten sonra PETA, 2021 en güzel veganlarından biri olan Eilish'i Met görünümüyle bir değişiklik yaptığı için övdü.

Oscar de la Renta, son yıllarda kürk karşıtı olarak ortaya çıkan uzun bir lüks markalar listesine katılıyor. Versace, Michael Kors, Giorgio Armani ve daha büyük markalar artık kıyafetlerinde kürk kullanmıyor. Eylül 2018'de İngiliz Moda Konseyi, Londra Moda Haftası boyunca kürkün hiç olmayacağını açıkladı. Haziran ayında Neiman Marcus Group, 2023'ün başlarında mağazalarda ve internette kürk ürünleri satmayı bırakacaklarını taahhüt etti. Bu duyuruyla birlikte, Bergdorf Goodman'daki salon da dahil olmak üzere tüm mağazalarındaki 22 kürk salonunu kapatacaklar.