BİLLUR SAATÇİ'DEN DEFİLELERDE iPHONE İLE MÜKEMMEL KAREYİ YAKALAMA TÜYOLARI

Çok sevdiğimiz Stil Blogger'ı Billur Saatçi, MBFWI'un 11. sezonunda, iPhone X kullanarak çektiği fotoğrafların sırrını elle.com.tr için yazdı.

Bir stil blogger’ı olarak moda haftası boyunca iyi fotoğraf vermek kadar benim için iyi fotoğraf çekmek de çok önemli.

Defileler arası mekik dokurken, aynı zamanda backstage’deki heyecana ortak olmak, tasarımcılarla modellerle sohbet etmek, o ortamı olabildiğince storyler ile, videolarla fotoğraflarla hızlı bir şekilde aktarabilmek zevkli olduğu kadar yorucu da olabiliyor.

Böyle zamanlarda en hızlı ve verimli hareket etmek için her işi tek bir kamerayla çözmek benim için en pratiği oluyor. Eskiden blog için ayrı, vlog için ayrı kamerayla gezerken, sadece telefonla 4K video çekip, depth effect’le içime en sinen kareleri yakalayabilmek bu moda haftasında en büyük lüksüm oldu.BİLLUR SAATÇİDefileler sırasında fotoğraf ya da video çekerken kamerayla yaşadığım en büyük zorluk kısacık zamanda doğru ISO'yu ve ışığı ayarlamaya çalışmak oluyordu. Maksimum 10 dakika süren bir defilede, blog için yatay, Instagram için dikey kareler yakalamaya çalışmak, Youtube için ayrı, storyler için ayrı kadrajda videolar çekmek ve bir yandan bunları yorumlayıp paylaşmak çok kolay olmuyor. Üstelik tekrarı da olmayacağı için zamanla yarışıp en iyisini yakalayıp paylaşmak benim için çok önem taşıyor.
Bu yüzden; podyumda sürekli değişen ışık koşullarında en net ve doğru ışıklı fotoğrafları çekmenin püf noktası benim için odağı ve ışığı önceden ayarlayıp kilitlemek. Böylece defile boyunca başka bir ayar yapmaya gerek olmadan rahatlıkla çekim yapabiliyorum. Bir başka püf noktam ise; telefonu her zaman olabildiğince aşağıda tutarak çekim yapmak. böylece herkesten farklı daha dramatik çekimler elde etmek de mümkün.
Podyumda total look’un yanı sıra çekmeyi en sevdiğim kareler kesinlikle detay kareleri. Çanta, saç aksesuarı, ayakkabı gibi yakalamak istediğim detayları çekmek için yakınlaştırma özelliğini kullanarak fotoğraf kalitesinden ödün vermeden çekim yapabiliyorum.Video çekerken ekranda çıkan fotoğraf tuşunu kullanmak da bir başka severek kullandığım özellik. Özellikle podyumda etekleri uçuşan, ya da hareketli detayları olan bir tasarım gördüğümde seri çekimi ya da videodan fotoğraf çekip yakalamayı çok seviyorum.

Final walk’ta ise fotoğraftan ziyade 4K video çekmeyi tercih ediyorum. Hem Youtube videomun bir parçası, hem de Instagram'da paylaşmak için yatay çekmeye dikkat ediyorum. Instagram'a koyacağım versiyonu hemen defile sonrası hiç vakit kaybetmeden iMovie’de editleyip, ya da Clips’te üzerine yazılar ekleyip paylaşabiliyorum.Defilelerden önce, Backstage’e gidip ortamın heyecanını paylaşmayı da çok seviyorum. Saç, makyaj, kıyafetsiz ve kıyafetli prova derken, saatlerce süren bir telaş söz konusu oluyor. Özellikle kıyafetler giyilip son prova öncesi en güzel kareleri yakalayabileceğiniz an, defilenin en kaotik zamanı oluyor. O sırada varlığınızla kimseyi rahatsız etmeden o kalabalık ortamda fotoğraf çekmenin en kolay yolu ise  portre modunu kullanmak. Arka planı bulanıklaştırarak sadece çektiğim kişiye odaklanabiliyorum bu sayede.Moda haftası boyunca, dakikalarla yarışıp, en içime sinen kare ve anları yakalayamaya çalışırken, işimi kolaylaştıran bu tüyoların size de ilham olması dileğiyle.

Billur Saatçi'nin MBFWI 11. sezon defilelerinde iPhone X ile çektiği kareleri görmek ve daha iyi çekim yapmak için tavsiyelerini okumak isterseniz fotogaleriye tıklayın..

Etİketler