BİR EDİTÖRÜN İTİRAFLARI

BİR EDİTÖRÜN İTİRAFLARI

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 17 Nisan 2014
BİR EDİTÖRÜN İTİRAFLARI
“Kadın dergileri”ni masaya yatırdığımız yazımıza biraz da bilimsel veriler üzerinden devam ediyoruz.

Kusursuz model ve ünlü fotoğraflarıyla karşılaşan “normal” kadınların, kendilerini kötü hissettikleri söylenir hep. Fakat örneğin son araştırmalardan biri, aslında artık durumun tam tersi olabileceğini vurguluyor. Michigan Manitoba Üniversitesi'ndeki ekibin teorisine göre, idolleştirilen kadın görüntüsüne verilen tepki; görüntünün bariz şekilde mi yoksa kurnazca mı sunulduğuna göre değişiyor.


Bariz şekilde sunulan görüntülerle ideal güzellik, yüzümüze vuruluyor. Bu nedenle savunma mekanizmamız harekete geçiyor ve şöyle diyoruz: “Ne yaptığınızı görüyorum, beni kandıramazsınız!” Bunun sonucunda özgüvenimiz artıyor. Fakat kurnaz şekilde yansıtılan imajlara farklı tepkiler veriyoruz: Başka içerik altında sunulan görünümler, fark etmeden bilinçaltımıza işliyor ve kendimizi “nedensiz” kötü hissetmeye başlıyoruz.~Güzel kadınları görmenin bizi iyi hissettireceği fikri, aslında tam olarak yeni değil: “The Skinny on Celebrities” isimli araştırma; Manitoba Üniversitesi'nin verilerinden önce, kadınların sevdikleri ünlüleri zayıf gördüklerinde kendilerini iyi hissettiklerini gösteriyordu.


Tüm bu araştırmaların ve anlattıklarımızın ardından konuyu özetleyecek olursak: Bir süredir her şeyin “okey” olduğu, çiçek deseniyle breton çizgilerin karıştığı, spor ayakkabıyla kalem eteklerin giyildiği, özgürlüğün gardırop bir yana dursun parklara, bahçelere, sokaklara ve meydanlara taştığı, doğru söyleyenin artık dokuz köyden kovulmadığı bir dönemdeyiz. Dünya değişiyor, dolayısıyla kadın dergileri de... Şimdi tüm dişi basının desteklediği, -bizim uzun zamandır savunduğumuz- özgür olmak: Fikriyle, ifadesiyle, duruşuyla, bedeniyle barışık ve özgür kadınlara, yetişen yenilerine selam olsun! Ama bitirmeden kafanızı kurcalayacak küçük bir soru: Tüm bu değişim rüzgarı “modanın” bir oyunu olabilir mi? Cevabı, belki başka bir başlık altında, başka bir sayıda...

Sıla GÜVEN
Fotoğraflar: Thomas GHIORZO, Ellen VON UNWERTH, Masashi IKUTA, Agata POSPIESZYNSKA, Mark PLATT, Johann ROUSSELO.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.