BOTTEGA VENETA’NIN INSTAGRAM’DAN YOK OLMASININ SEBEBİ AÇIKLANDI!

Bottega Veneta, Balenciaga'ya benzer bir strateji uyguluyor...

Bir aydan fazla bir süre önce Bottega Veneta’nın Instagram hesabı gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştu. Arkasında hiç iz bırakmayan Veneta, sosyal medya hesaplarını kapatması konusunda açıklama yapmamıştı. Uzun bir süredir kafamızda soru işareti olan Veneta’nın kaybolma numarası hakkında ilk defa bir ipucumuz var! Geçtiğimiz Çarşamba günü markanın sosyal medya stratejisi hakkında konuşan Kering, Bottega Veneta’nın gelecekte izleyeceği yolu açıkladı. 

Fransız lüks moda grubu Kering’in dördüncü çeyrek finansal raporlarından sonra bir konuşma yapan CEO François-Henri Pinault, Bottega Veneta’nın stratejisinin, 2018 yılından beri istikrarlı bir şekilde Instagram hesabında ilginç kareler ile yorumsuz fotoğraflar yayınlayan Balenciaga’nın stratejisinden farklı olmadığını belirtti. 

Ancak Balenciaga’nın izlediği eksantrik yol yerine, Bottega Veneta 2.5 milyon takipçisi olan Instagram hesabını tamamen sildi. Şimdi ise @NewBottega gibi hesaplar ile markanın hayranları tarafından yürütülen Bottega Veneta paylaşımlarında, İtalyan markanın da katkıda bulunduğu teorileri dolaşıyor. 

"Dijital iletişim stratejisine gelecek olursak, Bottega Veneta sosyal medya platformlarından kaybolmuyor - yalnızca onları farklı şekilde kullanıyor. Konumlandırmasına uygun olarak, Bottega Veneta, farklı sosyal mecralar üzerinden konuşucak materyaller sağlayarak stratejisini marka elçilerine ve hayranlarına odaklanmaya yöneltti. Bu da markanın kendi adına konuşması yerine hayranların ve elçilerin marka hakkında konuşmasını sağlayacak,” diyen Pinault, Bottega Veneta’nın artık sevenleri tarafından konuşularak yayılacağını söyledi. 

Pinault, Gucci, Saint Laurent ve Alexander McQueen gibi markaları çatısı altında barındıran Kering’in her markasının kendi stratejisi olduğunu vurguladı. “Tamamlayıcı olması için her markada aynı şeyi tekrarlamak istemiyoruz. Bottega yıllardır çok özel bir konumlandırmaya sahipti ve şimdi bunu güçlendiriyor” diyen Pinault, aynı zamanda Veneta’nın alışılagelmişin dışındaki İlkbahar 2021 sunumuna da değindi. Londra Sadler Wells’de küçük bir fiziksel gösterim olarak başlayan İlkbahar 2021 Bottega Veneta ‘Salon 01’ koleksiyonu daha sonra bir film ve Alman sanatçı Rosemarie Trockel tarafından yapılan bir kitap ile sunuldu. Aralık ayında yayınlanan bu farklı kreatif projeler, Bottega Veneta’nın yeni bir döneme girdiğini işaret etmişti. 


‘Salon 01’ koleksiyonu sunulurken, ilham kaynaklarından bahseden Kreatif Direktör Daniel Lee, Bottega Veneta’nın marka kodlarına “insan dokunuşları” eklemek istediğini söylemişti. Instagram’ı silmesine rağmen Bottega Veneta’nın görünürlülüğünün artış gösterdiğini belirten Pinault, “Bir buçuk ay sonra, Bottega Veneta’nın görünürlük açısından oldukça ikna edici olduğunu söylemeliyim ve biz bunu oldukça hassas bir şekilde takip ediyoruz,” diye ekledi.