BU SAAT BİR İKON

BU SAAT BİR İKON

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 25 Temmuz 2014
BU SAAT BİR İKON


Beş yıl sonra 100. yılını kutlayacak olan Cartier'nin efsane saati Tank, zaman içinde eskiyip demode olacağına, tam tersine daha da “gençleşip” ününü pekiştiriyor. İlk defa 1917 yılında üretilen Tank modeli, çok özel isimlerin bileğinde göründükçe, kendi de bir ikon haline geldi.

Tabii ki Cartier'nin Tank saati durup dururken aklımıza gelmedi: 16-20 Ocak tarihlerinde İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen SIHH (The Salon International de la Haute Horlogerie), yani en yeni ve lüks saatlerin sergilendiği fuarda, Tank'le ilgili çok özel bir çalışma vardı. Cartier'nin dev fuar alanında Tank'le ilgili, film tadında fotoğraflı ve kronolojik bir sergi düzenlendi. Salonun bir ucundan başlayıp diğer ucuna kadar yürüdüğünüzde Tank'e dair bilmeniz gereken her şeyi öğreniyordunuz: Mesela çok özel insanların tercihi, ikonların saati olduğunu. Ve kendisinin de bir ikon haline geldiğini. ELLE, 17Ocak tarihinde Cartier salonunu ziyaret etti; hem Tank'in tarihini, hem de markanın en yeni ürünlerini inceledi.

TRUMAN CAPOTE'YE RASTLAMAK


Bu dediklerime ne kadar inanırsınız bilmiyorum, ancak ben o gün Cartier salonundaki pek çok ikonik isme bizzat rastladım. Ve hepsinin bileğinde Tank saat vardı, hepsi onun hakkında bir şeyler söylüyordu. Örneğin Amerikalı yazar Truman Capote. Yazarı iyi bilenler hemen beni yalanlayıp Capote'nin 1985 yılında hayata veda ettiğini hatırlatacaklar. Haklılar. Ancak Truman Capote de bahsettiğim Tank sergisi nin bir parçasıydı. Ve efsane saatle ilgili hikayesi, “Keşke ona rastlayan ben olsaydım” dedirtti. Şöyle ki, bir gün ünlü yazar röportaj verirken, kolundaki Tank saati çıkartıp görüştüğü gazeteciye uzatıyor. Röportajı yapan gazeteci tabii ki bu davranış karşısında şok oluyor, ne de olsa kendisine verilen değerli ve kesinlikle ucuz olmayan bir Cartier saati; bir Tank! Onun çok şaşırdığını gören Truman Capote ısrar edip şöyle diyor: “Kolundaki o kötü saati çıkarıp bunu takmanı istiyorum... Endişelenme, bende bundan yedi tane daha var”. Bu arada, o gün gazetecinin doğum günüymüş, Capote de ona Tank'ini hediye etmeyi uygun görmüş!~

YSL VE NİCELERİ...Cenevre'deki fuarda başka kimlere “rastladım”a gelince: Yves Saint Laurent, Clark Gable, Andy Warhol, Alain Delon, Ingrid Bergman ve Elizabeth Taylor'ı sayabilirim. Hepsinin ortak noktası dünyaca bilinen isimler olmaları değil, tercihlerinin Tank saati olması. Özellikle oyuncular bir dönem (1940'lar) rol aldıkları filmlerde dahi bileklerinden çıkarmak istemedikleri Tank'leriyle görünmüşler. İlk çıktığı yıllarda aynı Tank hem erkek, hem de kadınlar tarafından çok beğenildiği için “cinsiyeti olmayan şıklık” kategorisinde değerlendirilmiş. İlk defa 1919 yılında birkaç adet Tank “üretilmiş”: 15 Kasım-26 Aralık tarihleri arasında hazırlanan altı adet Tank saatin tümü 17 Ocak'a kadar satılmış. İkonik Tank'ın tarihçesi başka ilginç detaylar da içeriyor: Dikdörtgen şekilli Tank Cintree 1921'de çıkmış. 1980'de aynı modelin Tank Americaine versiyonu satışa sunulmuş. Pek çok değişik kültürden ilham alan Tank (ekibi), 1920'li yıllarda İslam sanatı ve Hint kültüründen esinlenen modellerle beğeni kazanmış. Kare şekilli Tank Chinoise, Çin tapınakları düşünülerek tasarlanmış. 1936'da satışa sunulan Tank Asymetrique genel olarak tüm saatler arasında en sıra dışı modellerden biri: İsminden de anlaşıldığı gibi, asimetrik kadrana sahip bu modelde 12 ve 6 rakamları alıştığımız yerlerinde değil, köşelerde bulunuyor. Sebep? Cartier çelişkilerle tanımlanan bir dönemi böyle “anlatmayı” seçmiş.

SUZAN YURDACAN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.