BURÇE BEKREK SONBAHAR KIŞ 2014

Genç tasarımcı defilesinden hemen önce en özel detayları bizimle paylaştı!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 14 Mart 2014
BURÇE BEKREK SONBAHAR KIŞ 2014Görseller geçen sezona aittir.

Markasını en iyi anlatan kelimelerin yalınlık, kusursuz kalıp ve yüksek kalitede fonksiyonellik olduğunu söyleyen Burçe Bekrek'le defilesi öncesinde buluştuk ve son rötuşlarını yaptığı koleksiyonundan en önemli detayları konuştuk.

Tasarımlarını nasıl tanımlıyorsun?
“Az çoktur” felsefesinden yola çıkarak, 24 saatin içine sığdıramadığımız, hızıyla başımızı döndüren yaşamlarımızı kolaylaştıracak minimal fakat çok amaçlı tasarımlar yapıyoruz. Amacımız pratik çözümler öneren parçalarla, yeni bir yaşam stili yaratmak. Ayrıca bu tasarımları yaparken kullandığımız materyaller ve işçiliğimiz konusunda çok iddialıyız.

MBFWI'deki ikinci defilenin diğerlerinden farkı ne olacak?
Biz her sezon markamızın DNA'sının farkında olarak ve onun dışına çıkmadan koleksiyonlar çıkartıyoruz. Trende göre değişen bir marka değiliz. Dolayısıyla her yıl ilham aldığımız konu değişse de Burçe Bekrek kadınının silüeti, tavrı ve koleksiyon dinamiği çok farklılık göstermiyor.

Markanın her sezon farklı iki line'ı oluyor. Bunları biraz açıklar mısın?
Permanent Line ve Smart Line adı altında iki ara line'ımız var.

Permanent Line bizim imza doku tasarımlarımızdan oluşan ve hazır giyime couture dokunuşlar katarak hazırladığımız demi couture de diyebileceğimiz bir koleksiyon. Yıllar sonra da bu çizgiden vazgeçmeyip, aynı detayları koleksiyon temamıza göre uyarlamayı düşünüyoruz.

Smart line ise çift taraflı ve ayrıca çok amaçlı ürünlerden ve akıllı tekstillerden oluşan bir line. Bu koleksiyonda her iki line için de bir biker ceketimiz var.~


Yeni koleksiyondan bir detay.
Gelelim yeni koleksiyona. Bizi neler bekliyor?


Kendi tasarlayıp ürettiğim %100 koton olan ama deri gibi gözüken ve deri kullanımına alternatif bir yaklaşım sunan bir kumaştan üretilen; ipek, kaşmir gibi iki ayrı değerli malzeme ile birleşen bir biker ceket olacak. Yine her sezon koleksiyonda muhakkak yer verdiğimiz ipek trenç elbiselerimizin bu sezon kaşmirle birlikte kullanımını göreceksiniz. Ben her zaman fermuarları aksesuar ve mücevher gibi kullanıyorum ve bu koleksiyonda da bolca fermuar detayı olacak.

Yeni bir yöntem kullandığından bahsetmiştin?
Evet. Serkan Mumcuoğlu'yla birlikte kronofotografik denilen bir yöntemle tasarladığımız baskı tasarımları olacak. Türkiye'de dijital ortamda henüz kaşmir, yün ve ipek gibi malzemelere baskı yapılamıyor. Ama biz yün ve kaşmir içerikli kumaşlara bu baskı tasarımlarını aktarmayı başardık.

‘Kronofotografik ne demek?' diyenler için defilemde ilhamını aldığım ve koleksiyonu tasarlarken izlediğim görsellerden oluşan videoyu göstereceksizniz. Burada amacım defileyi izleyenleri tasarımcının dünyasının içine tamamen sokabilmek.
                                                                                                                                                              
Renk ve doku olarak neler göreceğiz?
Renk olarak siyah, gri ve grinin tonları; doku olaraksa kaşmir, yün, ipek, pamuk, ipek örme gibi kumaşlar ağırlıkta. Ayrıca tabii bu sezonda kendi tasarladığım deri görünümlü pamuklu bir kumaş ile multifonksiyonel ürünler yaptım.

MBFWI'nin gelişimini nasıl buluyorsun?
Özellikle backstage ve quick change bölümüyle oturma düzeniyle ilgili yapılan yeni düzenlemeler çok iyi. Keşke daha çok buyer (satın almacı) gelse ve siparişleri daha erken alabilsek. Bazen bu işleyiş gecikiyor ve ürünlerimizi zamanında ulaştırmakta çok zorlanıyoruz.

Peki defilesini merak ettiğin diğer tasarımcılar kimler?
Hande Çokrak, Maid in Love, Ayhan Yetgin, Nihan Peker, Zeynep Erdoğan.

Gülşah Öztürk

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.