CANADA GOOSE, KÜRK KULLANMAYI BIRAKACAĞINI DUYURDU

Hayvan hakları savunucuları, kürklü parka ceketleriyle tanınan Kanadalı firmanın kararını alkışlıyor.

Kürk kesimli parka ceketleriyle tanınan giyim markası Canada Goose, ürünlerinde gerçek kürk kullanımına son vereceğini duyurdu. Kanadalı şirket, bu yılın sonuna kadar kürk satın almayı bırakacak ve en geç 2022'nin sonuna kadar kürkle üretime son verecek.

Humane Canada'nın CEO'su Barbara Cartwright, “Canada Goose'un 2022'nin sonuna kadar tüm kürk kullanımını sona erdirme sözünü ve sektörlerinde aldıkları liderlik pozisyonunu alkışlıyoruz” dedi. Humane Society International/UK Genel Müdürü Claire Bass, haberi “Küresel kürk ticaretine bir başka büyük darbe” olarak nitelendirdi.


1957 yılında Toronto'da kurulan Canada Goose, uzun süredir kürk karşıtı hareketin hedefi olmuştu. Hayvan hakları örgütü Peta, 15 yıldır kürk kullandığı kürkü bırakması için kampanya yürüttü ve Mart ayında şirketin New York mağazasının önünde protestolar düzenledi. Birleşik Krallık'ta iki aktivist, Londra'daki Regent Street mağazasının önünde 15 aylık bir protesto düzenledi ve Leeds mağazası Flannels, 2019'da Canada Goose'u kürk stokladığı için hedef alındı.

Peta ve bağlı kuruluşları, yıllarca süren göz alıcı protestolar, sert ifşalar, ünlü eylemleri ve yasal savaşların ardından, şirketin nihayet kabul ettiği ve kürk kullanmayı bırakacağı için, Canada Goose'a karşı uluslararası kampanyalarını askıya alıyor. Peta şimdi kaz ve ördeklerin tüyü kullanımına son vermek için şirketle yeniden bağlantı kuracak.

Marka, kürkte daha geniş bir değişime katılmakta yavaş kaldı. Geçen yıl Nisan ayında sadece geri kazanılmış kürk kullanacağını duyurdu. Bu, daha fazla sesli kürk karşıtı kampanyaya yanıt vermek yerine, daha sürdürülebilir olma çabası olarak çerçevelendi. Kürk kullanımını tamamen bırakma kararı da aynı yörüngenin bir parçası olarak sunuldu.

Canada Goose Başkanı ve CEO'su Dani Reiss, New York Times'a şunları söyledi: "Hedeflenmiş olmamız bu kararda hiçbir şekilde etkili olmadı. Odak noktamız her zaman olağanüstü kalite sunan, elementlerden koruma sağlayan ve tüketicilerin ihtiyaç duyduğu şekilde performans gösteren ürünler yapmak olmuştur. Bu karar, bunu yapmaya nasıl devam edeceğimizi değiştiriyor. Tasarımlarımızın sürdürülebilir evrimini hızlandırıyoruz.”

Şirketin, kürkün artık modası geçmiş olmasından da etkilenmiş olması muhtemel gibi duruyor. Londra Moda Haftası, 2018'de podyumlarında kürkü yasakladı ve Gucci, Prada ve Versace dahil yüzlerce moda markası artık kürksüz koleksiyonlar hazırlıyor. Kürk manto da artık bir statü sembolü değil. Kraliçe ve Kim Kardashian, 2019'da yeni kürk giymeyi bıraktı ve başbakanın eşi Carrie Johnson, kürk satın alan herkesi "gerçekten hasta" olarak nitelendirdi.

Kürk karşıtı hareket daha da güçlenebilir. Birleşik Krallık hükümeti, materyalin satışına ilişkin görüş toplamak için Mayıs ayında halkla istişare başlattı. Geri bildirime bağlı olarak, ülke çapında kürk ürünlerinin satışının tamamen yasaklanması söz konusu olabilir.