CENTİLMEN ERKEKLER BURAYA

Nihan Buruk ilk erkek koleksiyonunu asi centilmenler için hazırladığını anlattı.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 01 Temmuz 2014
CENTİLMEN ERKEKLER BURAYA


Mercedes Benz Fashion Week İstanbul'da ilk erkek koleksiyonunu tanıtan Nihan Buruk'la Cihangir'deki beyaz, ferah showroom'unda buluşuyoruz. Defileyi izlemiş; hem konsepti, hem de koleksiyonu çok beğenmiştim. İtiraf etmeliyim, koleksiyondaki parçalar yakından daha da etkileyici.

Neden erkek koleksiyonu yapmaya karar verdiniz?


Bir önceki ilkbahar-yaz koleksiyonu için Londra'ya gittim. Çok maskülen ve renkli bir koleksiyon hazırladım, araya altı tane erkek tasarımı koydum. Ve moda haftasına gelen hem medya mensupları, hem bloggerlar ve tabii ki davetliler, bunlara çok reaksiyon gösterdi. Altı erkek parça, 16 parçayı “yedi” yani etkisini azalttı. “Kadın koleksiyonu da çok güzel ama...” cümlesini hep duydum. O anda bende ışık yandı. “Demek ki, bunu da yapmam lazım” dedim. Bir sabah uyanıp karar vermedim, bir birikimin sonucuydu. Üstelik erkek pazarında böyle bir açık var. 

Söylemek için çok erken ama sadece erkek giyime yönelme ihtimaliniz var mı?


Erkekler kıyafetleri taşırken ortaya doğal bir güç çıkıyor. Etkisi çok başka oluyor. Burada showroom'da parçaları denediklerinde doğuştan gelen bir enerji yayıyorlar. Ve ben galiba o gücü seviyorum. Üstelik moda sektörü bu tasarımlarımı heyecanla karşıladı. İstanbul'daki moda haftasında erkek koleksiyonu sunan sadece beş tasarımcı vardı. Herkes kadınlar için yaratıyor çünkü kadının reytingi çok fazla. Kadın defilesi yaptığınızda medyada daha çok yer alıyor, herkes daha fazla konuşuyor. Doğal olarak kadın her zaman dikkat çeker.

ERKEKLER ASLINDA SADIK...


Erkekler nasıl müşteriler?


Çok sadıklar, bir markayı onaylayıp beğendiler mi bırakmazlar. Kadın bazen aldığı şeyi üç gün sonra beğenmez. Ben de biraz doktor gibi hissediyorum, bu sayede erkekleri daha iyi tanımaya başladım. Şimdilik gözlemlediğim kadarıyla erkekler, bedenlerinin üst kısmına çok dikkat ediyor. Mesela göbeği saklamak onlar için çok önemli. Omuzlarda güçlü hissetmek istiyorlar; ceket alırken buna önem veriyorlar. Kumaşın kalitesine bakıyorlar. Erkekler söz konusu olunca fiyat, en son önemsenen kısım. Hatta bir parçayı beğendiler mi, fiyatı hiç önemli gelmiyor. Ve alışverişe gittikleri yerde yani o mağazada/showroom'da kendilerini iyi hissetmeleri lazım.~


Erkekler için tasarlamak nasıl farklı?Kadın koleksiyonu hazırlarken de düz kuplar kullanıyordum, o nedenle erkekler için tasarım yapmak benim için çok kolay oldu. Zaten atölyedekiler de kadın ceketleri kalıplarını görünce “bu kadın ceketi mi ki?” gibi yorumlar yapıyordu. Erkek tekniğe geçmekte zorlanmadım.

Erkek modasında en çok hangi dönemi beğeniyorsunuz?


40'lı yılları çok seviyorum.

Koleksiyona dahil edeceğiniz kıyafetleri birine denetiyor musunuz?


Yakın çevremden yardım istiyorum. Bir arkadaşıma mesela “yarın gelsene, bir kahve içelim” deyip çaktırmadan “provaya” çağırıyorum. Sonra “şunu bir giysene, bunu da denesene” diye diye bütün koleksiyonu denetiyorum. Bir de “anket” yapıp farklı insanlara “sen bunlardan neleri beğendin?” gibi sorular sorup data topluyorum. İlkel şartlarda yapıyorum ama işime yarıyor. Ama büyük bir firmayla işbirliğine gidip ciddi bir piyasa araştırması da yapmak istiyorum; kim, neden, neyi giyer, nelerden çekinir?.. 90 kuşağına hitap eden bir firmayla bunu yapabilirim.

MBFWI'daki defilenizdeki birkaç parça mesela uzun kırmızı palto için “bunu ben de giyerim” demiş olmamız tuhaf mı?


Değil. Ben de bazı parçaları giymek istiyorum. O kırmızı paltoyu; büyük örme bir kazağı, bir eşofman altını... Çok da hoş olur. Neden olmasın?

DERİ CEKET, AŞKTIR


Peki, her şık erkeğin gardırobunda bulunması gereken olmazsa olmaz parçalar neler?


Kaliteli bir tişört. Tabii o erkeğin boyun şekline, fiziksel özelliklerine göre yakası çok önemli. İnce ve uzun boynu varsa polo yaka çok yakışır. İkincisi, deri ceket. Bence deri ceket, aşktır. Ve illa rocker ruhuna sahip olmanız gerekmiyor, deri ceketlerin de farklı modelleri var. Üçüncüsü, blazer ceket. Aslında erkekler için önemli ama benim için o kadar olmazsa olmaz bir şey değil; palto bence daha önemli. Özellikle sıra dışı modeller, mesela çok uzun bir palto dikkat çeker. Boyunuz müsaitse, 1.80 gibi, uzun palto giyebilirsiniz.

İlk erkek koleksiyonunuzda tüm bu parçalar var.


Evet, bu koleksiyonu “asi centilmenler” için hazırladım.

Ailedeki erkekler koleksiyon için yorumlar yaptı mı?


Oğlum koleksiyondaki bordo, puf bir yeleği gördü ve “bunu istiyorum” dedi. Birkaç gün sonra gelip “yeleğimi yaptınız mı?” diye sordu, peşini bırakmıyor. Her gelişinde soruyor, hala yapmadık. Ama yapacağım. Doğum gününe yetiştireceğim!

SUZAN YURDACAN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.