CHANEL CORONA VİRÜS MÜCADELESİNİ GENİŞLETİYOR

Couture dikim ustaları maske ve medikal önlükler üretecek…

Chanel, Corona Virüs pandemiği mücadelesine katıldı. Fransa’da tükenen tıbbi malzemelere karşı yüz maskesi ve medikal önlük üretmeye hazırlanan Chanel, hükümetin işsizlik paketinin yanı sıra çalışanlara maaş bağışlayacak. 150’ye yakın haute couture dikim uzmanları dahil olmak üzere üreticileri ve ekipleri ile Metiers d’Arts atölyelerini kullanacak olan Chanel, “Onay sürecini kamu yetkilileriyle başlattık ve prototipler ve hammaddeler onaylanır onaylanmaz üretime başlayacağız.” dedi. Daha önce hastanelere, itfaiyecilere ve polise 50.000'den fazla yüz maskesi bağışlayan Chanel, COVID-19 pandemiği mücadelelerini genişletti. 

Paris Devlet Hastaneleri Vakfı ile beraber hastanelere ve sağlık ekiplerine $1.3 milyon bağışlayan Chanel bir acil durum fonu oluşturdu. Geçtiğimiz hafta Fransız Sağlık Bakanı Olivier Veran’ın yaptığı açıklamaya göre, Fransa’da her hafta 40 milyonun üzerinde maske kullanılıyor. Pandemi sebebi ile yaşanan malzeme kıtlığı üzerine Çin’den 1 milyarın üzerinde maske siparişi yapıldığı belirtilmişti. 

16 Mart ve 8 Mayıs arasında Fransa’daki 8,500 çalışanının maaşlarını koruyacaklarının altını çizen Chanel, amaçlarının “Fransız hükümetinin en savunmasız işletmelere öncelik olarak yardımcı olabilmesi ve elbette finansmanını sağlık sistemi, sağlık çalışanları ve acil servislere yönlendirebilmesi için kamu maliyesine yük olmaktan kaçınmayı desteklemek” olduğunu söyledi.Sokağa çıkma kısıtlamaları ile Avrupa’da balkon ve cam resimleri birliğin sembolü haline gelirken Chanel de bu harekete Gabrielle Chanel, Karl Lagerfeld, Steve McQueen ve Peter Lindbergh gibi isimlerin camdan dışarı bakarken resimlerini paylaşarak katıldı.