CHANEL CRUISE 2021/2022 KOLEKSİYONU

Chanel, Jean Cocteau ilhamlı tasarımları ile Provence’ta!

Resort defile dönemi başladı, açılışı ise Chanel yaptı. Markalar ve tasarımcılar Cruise / Resort koleksiyonları için genelde dünyanın dört bir yanında egzotik lokasyonlar, maksimalist dekorlar ve kocaman podyumlar tercih ediyorlardı. Ancak zamanla, özellikle pandemi ile birlikte bu şovlar dijital mecralarda, sanal ön sıralar ile gerçekleşmeye başladı. Moda haftaları sanal ve gerçek arasındaki çizginin arayışındayken, tasarımcılar yeni koleksiyon tanıtımlarında yenilikçi olmaya devam ediyorlar. 

Dünyada birçok ülkenin yavaş yavaş normalleşme dönemine geçmeye başladığı bu günlerde Resort 2022 sezonunun da bu etkiyi yansıtacağını düşünüyoruz. Chanel ile başlayan Cruise defile serisi, bize bu sezonun çok ilginç geçeceğinin sinyallerini verdi. Fransız müzikallerinin vazgeçilmezleri Vanessa Paradis, Charlotte Casiraghi ve Angèle gibi isimlerin şarkıları ile gösterilen Chanel Cruise defilesi, sanatçı Jean Cocteau’ya bir övgü niteliğindeydi. 

Chanel Kreatif Direktörü Virginie Viard, en Fransız marka ile en Fransız sanatçının buluşmasını temsil eden yeni koleksiyonun ilham kaynağının çok belirgin olduğunu vurguladı: “Çünkü Gabrielle Chanel Cocteau ile çok yakındı ve ‘Testament of Orpheus’ filmini çok seviyorum. Özellikle bu muhteşem sahne: Siyah at başlı bir adam Carrières de Lumières'e iniyor, silueti bembeyaz duvarlara doğru yansıyor.” 

Pandemi sebebiyle Chanel defilelerinde görmeye alışkın olduğumuz ünlü kervanı olmadan gerçekleşen defile, Les Baux-de-Provence'deki Carrières de Lumières’de gerçekleşti. Moda evinin en klasik haline dönüş yapan Cruise 2021 / 2022 koleksiyonu siyah ve beyazların kutlamasıydı diyebiliriz. “Cocteau’nun filminin sadeliği, hassaslığı ve şiiri bende çok temiz ve sade bir koleksiyon yaratma isteği uyandırdı,” diyen Viard keskin hatlı takımlar, uzun elbiseler, olmazsa olmaz tüvitlerin arından klasik rock’n’roll nostaljisi de yaratmaktan kaçınmadı. “Püsküller, deriler, boncuklar, payetler ve model Lola Nicon’un yüzü olan tişörtler ile rock göndermeli tasarımlar da yapmak istedim,” diyen Viard, özgür 60’lar ve punk 80’ler ile deniz kenarından çok şehirli bir Cruise koleksiyonu ortaya çıkardı.