CHANEL SONBAHAR COUTURE DEFİLESİ İLE ZAMANDA YOLCULUK

Fiziksel defilelere geri döndük!

Pandeminin gidişatı hala belirsiz durumda ancak defileler süratle fiziksel hale dönmeye devam ediyor. Paris Couture Haftasında, Sonbahar -Kış 2021-2022 koleksiyonunu gösteren Chanel, son aylardaki fiziksel defileler katılarak podyumlara döndü. Gösterişli 1920’li yıllarının trendlerini, silüetlerini ve tavırlarını yansıtan Chanel, I. Dünya Savaşı’ndan sonraki dönemi pandemi sonrası dönemi olarak günümüze yorumladı. 


Pandeminin başından beri en büyük gösterilerinden birini ortaya koyan Chanel, Paris’teki Palais Galliera Müzesi’nde 240 davetli ağırladı. “Bugün yeniden başlıyoruz.” diyen Chanel Başkanı Bruno Pavlovsky, fiziksel defilelere dönüşlerini vurguladı. “Güveni sağlamak için şovumuzu özel tutmalıyız ama yeniden seyircileri ağırlamak çok güzel.” diyen Pavlovsky, “Davetlilerimizin rahat ve sağlıklı olmasını önemsiyoruz.” diye ekledi. 


Yeni couture koleksiyonu için Gabrielle ‘Coco’ Chanel’in imzası olan stillere yönelen Artistik Direktör Virginie Viard, Coco Chanel’in portrelerinden ve 20’li yıllar stilinden ilham aldı. 1920’lerde modanın yönünü değiştiren Chanel, korseleri atıp pantolonlar ile kadın gardırobuna rahat silüetler eklemişti. Bu ‘refah’ dönemini 2021-2022 couture koleksiyonuna yansıtan Viard, tasarımlarına oldukça zeki bir anlam katmış oldu. 


Gatsby dokunuşlarını açıkça gördüğümüz yeni couture koleksiyonunda, takım elbiseler, rahat pantolonlar, maskülen kesimler ve vintage detaylar da gözümüzden kaçmadı. Kocaman kurdeleler ve şapkalar ile tamamlanan koleksiyonda Chanel’e yakışır bir şekilde çok fazla siyah-beyaz eşleştirmeleri gördük. Klasik siyahları ve beyazları her sezon oldukça yenilikçi bir şekilde göstermeyi başaran Chanel, geleneğine uygun olarak defilenin finali için bir gelinlik tercih etti. İşlemesi olmayan ve oldukça sade bir gelinlik tasarlayan Viard, balon kolları öne çıkarırken, vintage estetikten uzaklaşmadı. Margaret Qualley’nin giydiği bu gelinlik, Chanel Couture defilesinin finalini oldukça etkileyici bir şekilde noktaladı.