CHRISTIAN LOUBOUTIN'DEN UMUT OLACAK İŞ BİRLİĞİ

Christian Louboutin, Sabrina Elba ve Idris Elba işbirliğiyle tasarlanan “Walk a Mile in My Shoes” kapsül koleksiyonundan elde edilen gelir, kar amacı gütmeyen kuruluşlara aktarılacak.

Christian Louboutin, Sabrina Elba ve Idris Elba işbirliğiyle tasarlanan "Walk A Mile In My Shoes" kapsül koleksiyonu, empati ve umutla bir araya gelmeyi konu alıyor. Bu koleksiyondan elde edilen gelirin %100'ü, baskıyla mücadele eden ve ırksal adaleti, eşit hakları ve erişimi ilerleten beş hayır kurumunu doğrudan destekleyecek.


Christian Louboutin, Idris ve Sabrina Elba arasındaki dostluk; kahkaha, neşe ve karşılıklı saygıyla oluşmuş. Üçlü, yıllar öncesine dayanan tanışmalarından bu yana, dayanışma ve ortak değerlere dayalı, derin bir yakınlık kurmuşlar.

Mayıs 2020’de ortaya çıkan küresel protestolar, ayrımcılık, sistematik adaletsizlik ve ırkçılığa dair dünya çapında tartışmaları tetikledi. Idris ve Sabrina Elba doğal olarak bu hareketler çerçevesinde sessiz kalmadılar. Irkçılık kurbanı siyahi bir çift olarak, küresel eşitsizlik hakkındaki düşüncelerini ve yaşadıkları ayrımcılığı paylaşmak istediler. Sosyal medya platformlarını değişim çağrısı yapmak için bir araç olarak kullanan çift, "Black Lives Matter" hareketinin kurucularından Opal Tometi ile Instagram’da canlı yayın başlattı. O sırada dinleyiciler arasında bulunan Christian, sonrasında bu tartışmanın ne kadar güçlü, dokunaklı ve umutlu bulduğunu ifade etmek adına onları arayarak - "Sizinle gurur duyuyorum ve sizin için buradayım." dedi. Üç arkadaş sonraki haftalarda da bu konuya dair tartışmalarını ve beyin fırtınalarını sürdürdüler. Kısa sürede etki yaratabilecek bir projeyi birlikte gerçekleştirmek istediklerine karar verdiler. Böyle bir projenin, sesi önemli olan ancak nadiren duyulan insanların ve toplulukların yaşamlarını iyileştireceğine kanaat getirdiler. Bunun için ilk ilham kaynakları, Martin Luther King Jr. ve Nelson Mandela gibi liderlerin adalet, eşitlik ve özgürlük mücadelesiydi.


UMUT VE EMPATİ İLHAMINDAN DOĞAN İKİ BÖLÜMLÜ KOLEKSİYON

Bu ilham, birlikte yarattıkları iki bölümden oluşan bir koleksiyona dönüştü. Bunlardan ilki, 1996  yılında "Mandela'nın Altını" olarak yeniden adlandırıldıktan sonra empati, umut ve özgürlüğün  sembolü haline gelen, Güney Afrika'ya özgü "Strelitzia reginae" diğer adıyla "Cennet Kuşu" çiçeğini onurlandırıyor.

İkincisi, harekete geçirici bir mesajdan oluşuyor: “Walk a Mile in My Shoes”

Louboutin kırmızısıyla vurgulanan bu sözler, Idris’in Los Angeles’taki Martin Luther King Jr. Anıtı’nı ziyareti sırasında aklına kazınıyor ve bu meşhur sözün, koleksiyonun çanta ve ayakkabılarına işlenebileceğini düşünüyor. Bu kelimeler kendi anlamından ziyade, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki polis şiddetinin ve sosyal adaletsizliğin genç mağdurları, Somali'deki çiftçiler ve çocuklar, İngiltere'deki marjinal gençlik veya Sierra Leone'deki yetim ergenler gibi her gün ayrımcılıkla karşılaşanlarla, onların yerine kendini koyarak empati yapma çağrısıdır.

DUYGULARDAN ÖDÜNÇ ALINMIŞ BİR KOLEKSİYON
Christian ve Elba’lar, bu şöhretlerini kendileri için değerli olan, sahada fark yaratan, zor durumda olan insanların ve toplulukların günlük yaşamlarını iyileştiren kuruluşların hizmetine sunmak istediler. Koleksiyondan elde edilen gelirin %100'ü doğrudan beş kar amacı gütmeyen kuruluşa aktarılacak. "Be Rose", acil yardıma ihtiyacı olan savunmasız insanları destekleyen ve dul kadınlara tarım ticareti yoluyla ailelerine bakma fırsatı tanıyan bir insani yardım kuruluşudur. Idris için değerli bir yeri olan ve Sierra Leone mirasına dayanan "Purposeful", gençlik çağındaki kızlara mentörlük sağlayan bir taban örgütüdür. Yine Idris’in destek verdiği, Doğu Londra’daki "Immediate Theatre", sanatın ve tiyatronun herkesin erişimine açık olması gerektiği mesajını pekiştiren bir platformdur. Sabrina ise, Somali Umut Vakfı’nın yoksul çocukların eğitime erişimini sağlamaya yönelik çalışmalarına destek vermiştir. Son olarak Harry Belafonte tarafından kurulan "Somali Hope Foundation"ın çocuk hapsini sona erdirme misyonu, şiddetsizliği sivil ve sosyal adalet katılımının temeli olarak merkezileştirerek, onu Christian’ın kalbine yakın bir norganizasyon haline getirmiştir. Birlikte, somut çözümlerle bu önemli değişimi teşvik etmek ve bu toplulukların attığı adımların küresel umut ve eşitlik mesajlarını sürdürmelerine yardımcı olmak istiyorlar. Ve Christian Louboutin şunun altını çiziyor: "Bu gerçek bir sorumluluk duygusu".

"Walk a Mile in My Shoes" koleksiyonundan elde edilen tüm gelirler, Christian Louboutin ve Sabrina & Idris Elba tarafından desteklenen,"Walka Mile in My Shoes Fund" adı altında bu kampanyadan yararlanan beş hayır kurumuna dağıtılmak üzere idari ortak GlobalGiving'e yönlendirilecektir. GlobalGiving, diğer kar amacı gütmeyen kuruluşları, bağışçılara ve şirketlere bağlayarak destekleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. 2002 yılından bu yana, Afganistan'dan Zimbabve'ye (ve aradaki yüzlerce ülkede) güvenilir, topluluk liderliğindeki kuruluşların dünyamızı daha iyi bir yer haline getirmek için ihtiyaç duydukları araçlara, eğitime ve desteğe erişmesine yardımcı olmaktadır.