CİNSİYETİN NE MODA?

Feminenlikten cinsiyetsizliğe geçmiştik. Şimdi sırada 'yer değişikliği' mi var?

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 06 Şubat 2014
CİNSİYETİN NE MODA?<#text>


<#text>


<#text> Gülşah Öztürk


<#text> Bruce Weber'in son kampanya çekiminde 17 transeksüel model kullanması, Kate Moss'un Love dergisine transeksüel bir modelle birlikte kapak olması, Jared Leto'nun son filmi “Dallas Buyers Club”ta bir transeksüeli oynaması, Milano'da etekleri ve asimetrik straplez bluzlarıyla podyumda erkek trendlerini tanıtan modeller, bıyıklarla poz veren kadınlar... Bunların hepsi rastlantı mı?


<#text>


<#text> Cindy Crawford, Christy Turlington, Linda Evangelista, Elle MacPherson... 1990'lar kıvrımlı kadınların dönemiydi. Kıvrımlı ve güçlü. Sonra yavaş yavaş değişti her şey. Önce inceldi mankenler ardından cinsiyetsizleştiler. Aynı incelikte aynı 'düzlük'te kıvrımlarından arınmış ve hiç olmadıkları kadar 'eşit' hale geldi kadın ve erkek mankenler, tabii vücutsal olarak! Şimdi moda dünyası bir adım daha öteye taşıyor bu 'kadın-erkek' yorumunu. 


<#text>


<#text> Öyle ki, erkekler kadınların favori parçalarıyla salındılar 2014 Sonbahar-kış erkek modasının tanıtıldığı podyumlarda... Yırtmaçlı etekler, tek omzu açıkta bırakan asimetrik bluzlar, aslında erkeklerin pek de sevmediği platform topuklu ayakkabılarla! Son dönemde peşpeşe gelen çalışmalar, bir erkek vücuduna hapsolmuş kadınların portresini çizdi adeta... Buna erkeksileşen kadınlar da eklenince aldı bizi bir merak! Modada 'cinsiyet' yorumu nereye gidiyor? İşte buradan yola çıktık, son dönemde olan biteni toparladık. Yorumu da size bıraktık...~<#text>


<#text>  Pembe kadın, mavi erkek rengi olmaktan çıkalı -neyse ki- uzun yıllar oldu... Şimdilerdeyse renkler birbirine karıştı! 2014 Sonbahar-kış modasının tanıtıldığı Londra Erkek Moda Haftası'nda birçok kadının dahi her ortamda giymeyeceği kıyafetleri erkeklerin üzerinde gördük. Tek omuz bluzlar, yırtmaçlı etekler, topuklu ayakkabılar... 


<#text>


<#text> MASKÜLENLİĞİN SINIRI
<#text> Karl Lagerfeld'in 2014 Cruise Kadın koleksiyonu kampanya çekimindeyse sadece kadınlar vardı. Asi ve seksi modeler (Ashleigh Good, Nadja Bender ve Dalianah Arekion) markanın Kreatif Direktörü Lagerfeld'e poz verdi. Evet yukarıda da dediğimiz gibi hepsi kadındı. Tek bir farkla: Aralarından biri yüzüne çizilen bıyıkla erkek rolüne bürünmüştü!~
17 MODELİN ORTAK NOKTASI<#text> Geçtiğimiz haftalarda Barney's New York markasının yeni kampanyası çekildi. Ünlü moda fotoğrafçısı Bruce Weber kampanya için 17 model seçmişti. Son derece seksi ve alımlı modellerin bir ortak özelliği daha vardı: Hepsi transeksüeldi.


<#text> Barney's markasından Dennis Freedman'ın buluşu olan “Brothers, Sisters, Son&Daughters” isimli kampanya çekimindeki hümanist tavır ve alınan ‘risk'ten dolayı markayı takdir etmemek mümkün değil!


<#text>


<#text>   TAÇSIZ GÜZEL!<#text>


<#text> Cinsiyet değiştirdiği sonradan ortaya çıkan ve tacı elinden alınan Kanadalı model Jenna Talackova'yı hatırlıyor musunuz? ELLE Kanada'nın Ocak sayısına taşıdığı model 14 yaşında trans eğilimi olduğu için ailesinin onu hormon almaya teşvik ettiğini ve 18 yaşında da cinsiyet değiştirmesi için ön ayak olduğunu söylüyor.~
DALLAS BUYERS CLUB<#text>


<#text> 1980'lerde geçen filmin konusu, o dönemde herkesin yabancı olduğu ve 'eşcinsellerin yakalandığı bir hastalık' olarak algılanan AIDS. Filmde, eşcinselliğe fobi derecesinde karşı olan Ron (Matthew McConaughey) HIV virüsü taşıdığını öğrenince önce bir dünyası sarsılıyor ardından hastalığa karşı son derece ilham veren bir mücadele veriyor. İşte bu mücadele sırasında tanıştığı transeksüel Rayon (Jared Leto) zamanla en iyi arkadaşı haline geliyor. Kendisi kabul etmese bile! Özetle transseksüelliğe farklı bir bakış açısı getiriyor film. (Üstte sağda Jared Leto'nun kendi Instagram'ında 'Elveda kaşlarım!' notuyla kullandığı fotoğrafı var!)


<#text>


<#text> VE KATE MOSS
<#text>Bu cinsiyet karmaşasına son noktaysa Love dergisinin yeni sayısının kapağıyla geliyor. Transeksüel model Lea T (Altta sağda) ve Kate Moss'un samimi pozu henüz dergi piyasaya çıkmadan konuşulmaya başlanmıştı bile! 


<#text>  


<#text>


<#text>


<#text> Biz ekseninden kayan cinsiyet konusunu örnekleriyle getirmek istedik gündeme. Sizin yorumlarınızı da merak ediyoruz ama eklemeden de geçemeyeceğiz: Herkesin seçimine saygımız sonsuz ve söz konusu moda olduğunda şaşırmayı seviyoruz kesinlikle. Ama bıyığımızı dudağımızın üzerine kondurup, buluşmaya son moda yırtmaçlı eteğiyle gelecek bir erkek arkadaşla buluşmaya henüz hazır değiliz açıkçası! 

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

Bu ay kapağımızda 2024'e farklı ve çok heyecanlı başlangıçlarla giren Eda Ece var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.