ÇİZİM YAPMAYAN TASARIMCI

ÇİZİM YAPMAYAN TASARIMCI

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 05 Mayıs 2014
ÇİZİM YAPMAYAN TASARIMCI
Tory Burch'ü yakından tanımaya, Sıla GÜVEN'in kendisiyle yaptığı söyleşi ile devam ediyoruz...

ELLE: Sanat okuduktan sonra Polo Ralph Lauren, Vera Wang, Narciso Rodriguez'le çalıştınız. Ama bildiğim kadarıyla markanızı kurmadan önce hiç çizim yapmamıştınız.
T.B.:
Halka İlişkiler bölümünde çalışıyordum. Aslında metin yazarıydım.

ELLE: Aslında her şey puzzle gibi yerine oturmuş sonrasında. Bu markalarda farklı deneyimler edinmişsiniz.
T.B.:
Dergilerle yaptığımız işlerde editörlerle tanıştım, onların nasıl çalıştığını gördüm. Çekim nasıl yapılır, hangi parçalar öne çıkarılır, öğrendim. Polo Ralph Lauren'deyken bir markanın nasıl olması gerektiği konusunda deneyim kazandım. Hatta her konuda bilgi sahibi oldum! Vera Wang'da, bir markanın değişim sürecine tanıklık ettim. Bir gelinlik markasıyken, hazır giyime geçiş sürecindeki gelişimine yardımcı oldum. Narciso (Rodriguez) dikişte usta olduğu için, o alanda çok fazla bilgi edindim.~ ELLE: Başarılı bir imparatorluğun sırrı nedir?
T. B.:
Kendimi sadık bir insan olarak tanıtabilirim size. Öğrendiğim en önemli iş dersiyse yine “sadık” olmak gerektiğiydi. Bu, bazı zamanlar bir güçken diğer zamanlar zayıflık olabilir. Eğer yanınızda yanlış pozisyonlarda, yanlış insanlar çalışıyorsa, bu tüm şirketi etkiler. Bu, öğrenmesi zor bir derstir. Ama etkisi büyüktür.

ELLE: Kadere inanır mısınız?
T.B.:
Evet! Başımıza gelenlerin bir sebepten dolayı gerçekleştiğine inanıyorum.

ELLE: Peki ya Feng Shui?
T.B.:
Evime, her mağazaya ve her ofise bir Feng Shui uzmanı gelmiştir veya kutsamıştır ya da ona göre düzenlemeler yapmıştır. Mağaza anlaşmamızı Feng Shui uzmanı olmadan imzalamıyoruz.

ELLE: Her zaman böyle sakin miydiniz? Mesela üniversite yıllarınızda çılgın gençliğiniz olmadı mı?
T.B.:
Babam ve annem de müthiş sakin insanlardır. Babamın sesini yükselttiğini bir kez bile duymadım. Annemse ondan daha duygusaldır. Materyal ve din dünyalarıyla büyütülmedik. Daha çok ruhani bir inanışımız vardı. İnsanlara iyi davranmak bize öğretilen en kutsal şeydi.~ ELLE: Yoga yapıyor musunuz?
T.B.:
Evet. Daha doğrusu belimi incitene kadar yapıyordum (gülüyor).

ELLE: Büyük bir aileniz var...
T.B.:
Üç erkek çocuğa ve üç üvey kıza sahibim. Kocaman, mutlu bir aileyiz. Çocuklarımla ilgili en sevdiğim şey şu; eğer iyi anne olmayı becerememiş olsaydım, bu markayı da bu kadar güçlü hale getiremezdim.

ELLE: Birlikte seyahat ediyor musunuz?
T.B.:
Genellikle gittiğim yerlere onlar da geliyor. Onları beklenmedik yerlere götürmenin, alışılmadık kültürlerle tanıştırmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Farklılıkları iyice anlamaları için bu çok gerekli.

Sıla GÜVEN
Fotoğraflar: Noa GRIFFEL

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.