CLARE WAIGHT KELLER, GIVENCHY’DEN AYRILDI

Üç yıl boyunca Givenchy’nin Kreatif Direktörü olarak görev yapan Clare Waight Keller, Givenchy’den ayrıldı.

Meghan Markle’ın 2018’deki Kraliyet Düğününde Keller tasarımı bir gelinlik giymesi ile inanılmaz bir başarıya ulaşan Givenchy, yeni gelişme ile hayranlarını şaşırttı. 1 Mart’ta Givenchy’nin Sonbahar 2020 koleksiyonunu Paris Moda Haftasında gösteren Clare Waight Keller, marka için son koleksiyonunu tasarladı. “Haute Couture’a dayalı bir dünyaya odaklanmak, profesyonel yolculuğumun en önemli noktalarından biriydi,” diyen Keller, “Muhteşem Givenchy atölyelerinde ve tasarım ekibinde inanılmaz anlar paylaştım. Onların inanılmaz yeteneği ve bağlılığı sonsuza dek anılarımda yaşayacak. Ürün, iletişim ve perakendeye katkıları ile tüm küresel ekip üyelerine, ortağına ve tedarikçisine bu yolculuğuma katıldıkları için perde arkasındaki her türlü kahramana yürekten teşekkür ediyorum.” diye ekledi. 
Önümüzdeki günlerde yeni Kreatif Direktörü açıklayacaklarını duyuran Givenchy, coronavirüs pandemiği sonucunda fabrikalarını kapatmış, Pre-Spring koleksiyonlarını iptal etmiş ve Sonbahar 2020 Couture koleksiyonunu üretmeme kararı almıştı. Aynı zamanda mağazalardaki İlkbahar ve Sonbahar 2020 koleksiyonlarının raf ömrünü uzattıklarını duyuran Givenchy, Haziran ayında geniş bir erkek giyim koleksiyonu hazırlamayı planladıklarını belirtti. 

Waight Keller, 1952’de kurulan Givenchy’nin ilk kadın Kreatif Direktörü olmuştu. 1995’te emekli olduğunu duyuran kurucu Hubert de Givenchy’den sonra John Galliano, Alexander McQueen ve Julien MacDonald gibi isimler markanın Kreatif Direktörü olarak görev yapmışlardı. 2005’te Givenchy’nin Artistik Direktörü olan Riccardo Tisci, 12 sene markada kalarak, Givenchy’e gotik ve romantik bir hava katmıştı. 


Couture koleksiyonları Givenchy’e geri getiren Waight Keller, aynı zamanda İngiliz Kraliyet ailesinin favori tasarımcılarından biri olmuştu. Markanın ününü kırmızı halılarda büyütmeye devam eden Keller, Givenchy imajına eklektik bir yön getirdi. Kampanyalarda ve koleksiyonlarda maskülen ve Feminen estetikleri harmanlayan Keller, Ariana Grande, Marc Jacobs ve Charlotte Rampling gibi isimleri markanın yüzü yaptı. 

Waight Keller’a “Givenchy’nin son bölümlerine katkısı için teşekkür eden” LVMH Moda Grubu CEO’su Sidney Toledano, “Waight Keller, yaratıcı liderliği ile atölyeleri ve ekipleriyle büyük bir işbirliği içinde, Hubert de Givenchy'nin kurucu değerleri ve doğuştan gelen şıklık hissiyle yeniden bağlantı kurdu. Clare'e gelecekteki çabalarında en iyisini diliyorum,” diye ekledi. 

Meghan Markle'ın, Clare Waight Keller imzalı gelinliği (Getty Images)

2018 Couture defilesini o yıl 91 yaşında hayatını kaybeden Hubert de Givenchy’e adayan Waight Keller, Givenchy’nin zamansız zerafeti ve ikonik tekniğini sürdürdü. Tasarımlarında 80’li ve 90’lı yıllardan ilham alan Waight Keller, sadece kadın giyimde değil erkek giyimde de Givenchy’i öne çıkarmayı başardı. 2018’de İngiliz Moda Ödüllerinde ‘Yılın En İyi Kadın Giyim Tasarımcısı’ ödülünü kazanan Waight Keller, 2019’da da Time 100 listesinde yer aldı. Givenchy’den önce 6 sene boyunca Chloe’nin Kreatif Direktörü olarak çalışan Waight Keller, en parlak tasarımcı senelerini Givenchy’de yaşadı. Daha önce Pringle of Scotland, Gucci, Ralph Lauren ve Calvin Klein gibi markalarda çalışan Waight Keller, Givenchy’deki son günlerinde Instagram üzerinden sahne arkası görüntüler paylaştı.