DAHA ÇOK TASARIMCI

Efsane moda tasarımcısı nasıl olunur, işin ustaları anlattı. Karar sizin.

Eskiden işler ustadan kalma makasla devam ederken, şimdi babada n kalma tekstil fabrikasıyla mı yu¨r u¨yor? Moda sahnesinin dört bu¨yu¨k ismine, dört konuda danıştık. Efsane moda tasarımcısı nasıl olunur , işin ustaları anlattı. Şimdi, kim moda tasarımcısı, kim değil? Karar sizin. —SILA GÜVEN

Neredeyse herkesin moda tasarımcısı ilan edildiği şu gu¨nlerde bu kavramı sorgulamak yapılabilecek en doğru şeydi. Aslında zaten cevaplarını bildiğimiz soruları, du¨ru¨stçe ve objektif yanıtlamak, egolarından sıyrılmış dört isim aklımıza geldi. “Tu¨rkiye'de efsanevi moda tasarımcısı kim?” sorusunun ilk akla gelen ismi Yıldırım Mayruk, adından mu¨tevellit dört ismin en cesur konuşanı oldu. Bazı mesleklerin (yaşam koçu, blogger, stil danışmanı, modacı ve moda fotoğrafçısı) popu¨lerliğine şaşıran ve “tasarımcı” kelimesini kabul etmeyen Mayruk, modanın “yu¨ksek ku¨ltu¨r işi” olduğunu vurguladı. Bu dört ismin ortak söylemi olan “moda ve ku¨ltu¨r” bileşenine, Beymen Kreatif Direktöru¨ Murat Tu¨rkili, önemli bir ekleme yaptı. Genç tasarımcıların eksikliklerinin öncelikle yetersiz eğitimden kaynaklandığını ve onları ittiren sabırsızlıklarının onları ilerlemeden de alıkoyduğunun altını çizdi. İstikrarını “kutunun dışından bakmayı”
başararak sağlayan Bora Aksu, Tu¨rkiye'nin politik kimliğinin şu an daha önde olduğunu ve öne çıkması gereken değer ve ögeleri buğulu gördu¨ğu¨nu¨ söyledi. Tasarımcının bireysel olarak fark yaratmaya odaklanması gerektiğini, ancak bu şekilde uluslararası varlık gösterebileceğini anlattı. Tu¨rkiye'de “okuyucusu” olmadığı için u¨lke dışında gitgide bu¨yu¨meye devam eden, ayağı neredeyse her u¨lkeye değen Ümit Ünal, u¨lkesindeki sanat ve tasarım değerlendirme niteliklerinden şu¨phe duyduğunu söyledi ve ekledi: “Birileri sizin için var dediğinde varsınız, yok dediğinde yoksunuz. Ben hep var olmaktan yanayım.”

Etİketler