DEMNA GVASALIA'NIN BALENCIAGA İÇİN İLK COUTURE DEFİLESİ

Cristobal Balenciaga'nın mirası yaşıyor!

Beklediğimiz an geldi… Demna Gvasalia, 50 seneyi aşkın bir süreden sonra Balenciaga için ilk couture koleksiyonunu sundu. Fransız marka Vetements’in kurucusu olan Gvasalia, Balenciaga ile ‘street style’ kültürünü de lüks moda haline getirmişti. Kocaman logoları, sokak stili kültürü ve sosyal medyadaki ilginç paylaşımları ile Balenciaga’yı bambaşka bir marka haline getiren Gvasalia, bu sene Cristobal Balenciaga’nın tasarım felsefesinin özüne dönmeye karar verdi: Couture. 


Tüketiciler arasında çılgınlık yaratan Balenciaga tasarımları, lüks moda konseptini neredeyse tamamen değiştirerek bazen ‘çirkin’ bile algılanabilecek stilleri yılın en popülerleri haline getirdi. Tam da bu nedenle Gvasalia’nın Balenciaga’nın couture koleksiyonu için neler tasarlayacağını çok merak ediyorduk! Paris’te yıllar sonra Couture Moda Haftasına yeniden giriş yapan Balenciaga, bu yılın hatta belki de 2000’li yılların en merakla beklenen koleksiyonlarından birini sundu. 

1968’de ilk defa erkek kıyafetlerinin olduğu bir couture koleksiyonu sunan Cristobal Balenciaga, bu defilesinden sonra atölyesinin kapılarını kapatmıştı. Şimdi ise Balenciaga için ilk defa bir couture koleksiyonu tasarlayan Gvasalia, marka için tarihi bir ana imza attı. Cristobal’in 10 Avenue George V’teki orijinal atölye odalarında koleksiyonu sergileyen Gvasalia, kendi tasarım estetiğini yansıtırken, Cristobal Balenciaga’nın mirasına da saygı duydu. 

Normal koleksiyonlarında video oyunlarından ve dünya dışı karakterlerden ilham alan Gvasalia, couture koleksiyonu için oldukça zarif ve şık silüetlere yöneldi. Kanye West gibi ünlülerin ön sırada yer aldığı defile neredeyse tamamen sessiz bir şekilde gerçekleşti. Kıyafetlerin hareketlerinin müziğe dönüştüğü şovda tamamen tasarımlara odaklanıldı. Gvasalia’nın daha önce görmediğimiz bir tasarım kimliğini gördüğümüz Balenciaga Couture defilesinin hem markanın hem de Kreatif Direktörünün kariyerinde oldukça önemli bir yerde olacağına eminiz!

Christian Dior tarafından “Hepimizin ustası” olarak tarif edilen Cristobal Balenciaga, couture dünyasının en saygın tasarımcılarından biriydi. Balenciaga couture koleksiyonu ile Cristobal’in ikonik tasarımlarına gönderme yapan Gvasalia, kocaman yakalar, beklenmedik hacimli etekler ve mimari silüetler ortaya çıkardı. Şapka tasarımcısı Philip Tracy ile bir araya gelerek şapka ve heykel arasındaki çizgiyi bulanıklaştıran Gvasalia, şovun her detayında couture sanatını vurguladı diyebiliriz. 


Couture koleksiyonu için farklı dikiş teknikleri ve kumaşlardan faydalanan Gvasalia, ipeklerden denimlere kadar pek çok dokuya yer verdi. Cristobal Balenciaga’nın couture arşivlerinden faydalanan Gvasalia, Maison Lesage ile birlikte üretilen ipek çiçek işlemelerini de günümüze uyarladı. “Mimari miras ve tarih ile kendi durduğum yer, giyinme sanatını nasıl yansıtmak istediğim ve günümüze nasıl uyarlayacağım arasında denge kurmak çok zordu,” diyen Gvasalia, sartoryal estetiği, dijital ve modern moda algısı ile Cristobal’in tasarım mirasını korumaya çalıştığını belirtti. Bizi 1960’lı yıllara geri götürürken aynı zamanda yüzümüzü geleceğe dönmemizi sağlayan Gvasalia, Balenciaga için tasarladığı ilk couture koleksiyonu ile haute-couture dünyasında dikkat etmemiz gereken bir isim olduğunu kanıtladı.