DİJİTAL MODELLER GERÇEK MODELLERİN YERİNİ ALABİLECEK Mİ?

Shudu’nun yaratıcısı Cameron-James Wilson, sanal modeller hakkında konuştu…

Sadece iki sene içerisinde model Shudu birçok derginin kapağı ve Balmain, Ellesse gibi markaların yüzü oldu. Aynı zamanda 2019 BAFTA ödüllerine katılan Shudu, Swarovski’den özel bir kıyafet giydi. Birçok model bu fırsatları yakalayamıyor! Tabii neredeyse 200 bine yaklaşan takipçi sayısı, kusursuz cildi ve simetrik yüz hatları ile Shudu hiç kimseye benzemiyor. Adeta gerçek dışı! Belki de canlı bile değil!Gigi Hadid gibi ünlü modellerin fotoğraflarını çeken eski fotoğrafçı Cameron-James Wilson’un evinde doğan Shudu, günümüzün ilk dijital modellerinden biri! Instagram sayfanızda mutlaka rastlamış olacağınız sanal model Shudu, Noonoouri, Lil Miquela gibi diğer sanal figürler ile beraber anılıyor. Moda fotoğrafçılığından sıkılan Wilson, işinden istifa ederek Youtube videoları ile üç boyutlu çizim öğrenmeye başlıyor. “Her zaman karakterler çizmeyi ve yaratmayı çok sevdim. Kalbimin fotoğrafçılıkta olmadığını farkettim bu nedenle yön değiştirdim,” diyen Wilson, ‘Daz 3-D’ adlı bir program kullanarak 2017’nin ilkbahar aylarında Shudu’yu yarattı.“Çoğu zaman medya tarafından ifade edilmeyen güçlü ve etkileyici bir güzellik yaratmak istedim. Fenty Beauty ve Tyra Banks’in Shudu’yu gerçek bir model sanarak paylaştıkları resimler kısa sürede popülerleşti. Shudu’nun canlı gibi gözüktüğünü düşünüyorum çünkü oldukça farklı yansıtılıyor. Kıyaslayabileceğiniz tek şey başka moda fotoğrafları, zaten bunlar da çoğu zaman gerçek dışı ve üzerinde oynanmış,” diyen Wilson, fotoğrafçılıkta kusurları editleyerek yok etmeyi öğrendiğini ancak Shudu’yu yaratırken gözenek veya cilt kabartıları gibi kusurlar eklediğini söyledi. Shudu, çoğu zaman yaratıcılarının kişiliklerine bürünen sanal modellerden farklı, bu nedenle takipçileri ünlü dijital modelle daha kolay bağ kurabiliyorlar. Altı tane daha sanal model yaratmış olan Wilson, Shudu’nun yanı sıra Balmain’in Pre-Fall 2018 kampanyasında yer alması için Margot ve Zhi’yi tasarladı. Alicia Keys, Tyra Banks ve Naomi Campbell tarafından beğeni toplayan Shudu, yaratacısının 28 yaşında beyaz bir adam olduğunun. ortaya çıkması ile beraber eleştiri topladı. Siyahi kadınların ‘hareketinden’ faydalandığı söylenen Wilson aynı zamanda onların modellik işlerinin önüne geçmesi ile eleştirildi. “Markalar Shudu ile anlaştığında gerçek bir model aramıyorlar. Onu sadece sanal bir. model olduğu için kullanıyorlar ve modadaki teknolojiyi ön plana çıkarmak istiyorlar,” diyen Wilson, sanal modelini ve kendisini savundu. 

Ellesse’nin İlkbahar Yaz 2019 kampanyası için işe alınan Misty Bailey, Shudu’nun vücudu yerine kullanılmıştı. Yine de Shudu’nun siyahi modeller konusunda farkındalığa sebep olduğunun altını çizen Wilson, “Bence tüm iyi sanat çalışmaları tartışmaların ilham kaynağı oluyor ve insanları modellik endüstrisindeki siyahi kadınlara eşitlik sağlanmasını konuşmaya motive ettiği için mutluyum,” dedi. Dijital modeller arttıkça gerçek modeller ve sanal modeller arasında rekabet artışı olduğunu görecek miyiz? Her geçen gün daha fazla marka, kampanyalarında sanal modeller kullanarak, bazı modelleri tedirgin ediyorlar. Düşünülünce daha pahalıya gelen sanal modelleri giydirmek ve dijital ortamlarda editlemek daha zor. Bu nedenle Wilson, dijital modeller ve gerçek modeller arasında rekabet olduğunu düşünmüyor. Dijital modellerin her pozunu mükemmelleştirmenin bir kaç gün ila bir kaç hafta sürdüğünü belirtti!

“İnsanların üç boyutlu dünyada mükemmelliğin Shudu gibi ince ve uzun olmak olduğunu düşünmelerini istemiyorum. Herkesin empati kurabilmesini istiyorum,” diyen Wilson Shudu’dan sonra plus-size model Brenn’i yaratarak, modellerin vücut şekillerinde çeşitlilik olması gerektiğini savunuyor.