DIOR COUTURE KOLEKSİYONU İÇİN İTALYAN SİNEMASINDAN BİR İSİMLE İŞBİRLİĞİ YAPTI

Matteo Garone, Maria Grazia Chiuri’nin tasarımlarını sinematik ustalığı ile ekranlara taşıyor…

Roma’da doğan İtalyan yönetmen Matteo Farrone, Cannes Film Festivalinde iki defa ‘Grand Jury’ Ödülünü kazandı: ilkini 2008’de Napoliten mafyasının cesur bir freskini anlatan ve Roberto Saviano’nun en çok satan romanından esinlenen ‘Gomorrah’ filmi ile (Bu filmin ‘En İyi Yabancı Film’ kategorisinde Altın Küre, BAFTA ve Cesar ödül adaylıkları da bulunuyor); ikincisini ise 2012’de İtalyan reality şovlarının satirik bir anlatımı olan ‘Reality’ ile.

Matteo Farrone (Dior)

Farrone’nin görsel yapımları ile dikkat çeken filmleri, gölge ve ışık oyunları, buğulu sahneler ve sosyal drama ve hayaller ile bir köprü kurması ile oldukça özgün ögeler taşıyor. 2015’te Cannes’a geri dönen Farrone, Vincent Cassel ve Salma Hayek’in yer aldığı fantastik ‘Tale of Tables’ yapımı ve 2018’de ‘Dogman’ dram filmi ile konuşulmuştu. Son olarak bilindik en klasik peri masallarından biri olan Carlo Collodi’nin romanı Pinokyo’yu yeniden ziyaret eden Farrone, hikayenin zamansız ve büyüleyici esintisini ekranlara taşıdı. İtalyan sinemasının yıldızlarından biri olan Farrone, David di Donatello Ödüllerinde de 15 kez aday olarak, film dünyasındaki yerini kanıtlamıştı. 


Şimdi ise sinematik gücünü Christian Dior ile buluşturan Farrone, Dior’un Sonbahar Kış 2020-2021 Haute Couture koleksiyonu için bir film hazırlıyor. Dior’un sinemaya ve İtalyan kültürüne olan bağlılığını temsil eden bu partnerlik, peri masalı edasıyla yaratılan couture tasarımlarını ve savoir-faire mükemmeliyetini ekranlara taşıyor. Adeta bir büyü gibi Dior’un tasarımları, şiirsel ve sinema ustalığının gözden kaçmayacağı hayalsi bir evrende buluşuyor. Dior hayalini kendi usta gözünden yorumlayan Farrone, Sonbahar Kış Couture koleksiyonu için eşsiz bir film hazırladı. 


Yeni Couture koleksiyonu için II. Dünya Savaşı sırasında Fransa’da sanatçılarla moda tasarımcılarının işbirliğiyle kutulan Théâtre de la Mode’dan ilham alan Kreatif Direktör Maria Grazia Chiuri, oyuncak bebeklerin üzerine her biri birer sanat eseri niteliğinde olan tasarımlar hazırladı. Bu kıyafetler ile bütün dünyayı dolaşan bebekler, savaş döneminde dahi Haute Couture’un halen yaşayabileceği mesajını veriyor. Pandemi sonrasında sunulacak ilk Dior koleksiyonu olan Sonbahar Kış 2020/2021 Couture koleksiyonu, Maria Grazia Chiuri’nin dünyaya verdiği umut dolu mesajı temsil ediyor. 


Etİketler