DIOR İLKBAHAR 2022 ERKEK DEFİLESİ

Kim Jones ve Travis Scott Dior için güçlerini birleştirdi.

Dior İlkbahar-Yaz 2022 koleksiyonu Paris’te yapılan bir defileyle tanıtıldı. Bizim için heyecanla dolu geçen Paris Moda Haftası’nın en büyük yankıları: Sürpriz işbirlikleri!  Virgil Abloh’nun Louis Vuitton’la koleksiyonda, monogramlı Nike görmemizle bizi daha neler bekliyor sorusu kaçınılmaz bir hal aldı. Louis Vuitton’un hemen ardından gerçekleşen Dior markasının bu seneki birlikteliği hepimizi tatmin etti.

Dior Homme kreatif direktörü Kim Jones yeni koleksiyonunu müzik dışında da başarılı işlere imza atan Travis Scott ile hazırladı. Son zamanlarda markaların hedefi haline gelen isim, daha önce Saint Laurent ve Bottega Veneta’nın kampanya yüzü olmuştu. Dior ile Air Dior kapsülünden sonra tekrardan bir araya gelen Travis Scott’ın marka için hazırladığı ilk koleksiyonu! Cactus Jack Dior olarak adlandırılan iş birliğinin duyurularını uzun zamandır sosyal medya hesaplarında görüyorduk. Öyle ki Scott’ın geçtiğimiz günlerde koleksiyondan bir ceketle görülmesiyle bizden gizlenen sır perdesini biraz da olsa aralamıştık. Sadece moda dünyasının değil, müzik severlerinde beklediği sunumun tanıtımı dün yapıldı.

Hepimiz biliyoruz ki, Dior’un her koleksiyonunun arkasında kurucusunun hayatından bir ilham yatar. Kim Jones hazırlık aşamasındaki esin kaynağı, Mösyö Dior’un kreasyonlarını satmak için Amerika’ya yaptığı sefer oldu. Bu gezinin büyük bir çoğunluğunu Teksas’ta geçiren Dior, eyaleti kaplayan çölleri, yemyeşil şarap bağları, kaktüs ve kanyonlarından çok etkilendi. Kim Jones’u yeni koleksiyon yapmaya iten detayda tam olarak buydu. Kreatif direktör bunun için Teksas’lı rapçi Travis Scott’ın kapısını çaldı ve ikili sezona damga vuracak birliktelik için el sıkıştı. Cactus Jack Dior koleksiyonu yalnızca geçmişi ve bugünü değil aynı zamanda Fransız ve Amerikan kültürlerinin mirasını birbirine bağlıyor. Defilenin pisti, kaktüs ve dev mantarlarla donatılan bir Teksas çölüne çevrildi. Piste, Mösyö Dior için kırmızı ve pembe renklerden oluşan özel olarak güller eklendi.

Dior’un bu koleksiyonu pudra, leylak rengi ve soft yeşilden oluşan yumuşak bir renk paletinden oluşuyordu. Marka, spor parçaların yanında şık siyah takımlardan da vazgeçemiyordu. Bol pantalonların üstüne kombinlenen pardesülerin en dikkat çeken detayı taş işlemeli gümüş kemer ve broşlardı. Bu parçalara, kadife alt/üst takımlar, print geniş ceketler ve dikkat çeken neon yeşili sweatler eşlik etti. Aynı zamanda, Travis Scott’ın çizdiği C ve D harflerinden oluşan logolar tişörtlerli süsledi. Koleksiyonun özel konuğu ise, Amerikan çağdaş görsel sanatçısı George Condo’ydu. Sanatçının birkaç eserinin printi kazakların üzerinde yer aldı. Eserlerinde Amerikan ve Avrupa sanatını harmanlama şekli Dior ve Travis Scott’a bir referans oldu ve Fransız mirası ile Amerikan çağdaş tarzın arasındaki bağlantığı güçlendiren koleksiyonun amacını tamamladı.

Koleksiyonda yer alan büyük şapkalar Stephen Jones’un tasarımı! Siyah, monogramlı ve koyu yeşil ve neon şapkalar kıyafetlerin tamamlayıcısı niteliğinde. Bununla birlikte şapkayı bağlayan parlayan zincirler adeta bir broş görevi görerek gömleklere tutturulmuş. Böylelikle, şapka/takı ikilisi havalı bir görünüm yaratıyor. Ayakkabılarda ise, her yerde olduğu gibi çorap terlik kombinasyonu karşımıza çıkıyor. Krem tabanlı rahat sneakerlar şık parçaların altında yer alarak görünümü rahatlatıyor.