DIOR İLKBAHAR YAZ 2021 KOLEKSİYONU

“İmgeyi tercih eden bir bağlamda, kelimelerin değerini yeniden keşfetmek, yaratmaya yardımcı olabilir, çünkü kelime grafik biçiminde de bir tasarımdır.”

Maria Grazia Chiuri için her koleksiyon sadece kıyafetleri giyen kadının bedenine kompliman olan tasarımları değil toplum değişikliklerinin yansımalarını da göz önünde bulunduruyor. Tasarımlarını güncel olaylara göre şekillendiren Chiuri, tıpkı Christian Dior’un otobiyografisinde belirttiği tasarım anlayışı gibi toplum değişimlerine dikkat çekiyor. Dior kadın giyimin Kreatif Direktörü Maria Grazia Chiuri, İlkbahar - Yaz 2021 koleksiyonu için ikili hareketlerden esinlendi: hayatın ve modanın değişimi. Davranışlarımızın, rutinlerimizin ve alışkanlıklarımızın radikal bir şekilde değiştiği bir kriz döneminden geçiyoruz. Tanımını bildiğini düşündüğümüz moda konsepti sorguya alınırken, gerek sunumlarda gerek tasarımlarda bir değişim söz konusu. “Kesimler dilleri şekillendirir ama aynı zamanda kıyafetleri. Bir bedeni veya nesneyi temsil etme ve görmenin geleneksel anlayışlarına bir müdahaledir ve bu nedenle yeni bir his yaratır,” diyen Germano Celant’ın makalesine değinen Chiuri, yeni koleksiyonunda bu temayı takip ediyor. 

İlkbahar Yaz 2021 koleksiyonu için Dior’un mirasına saygı duyarak klasik silüetini paradoks bir şekilde dönüştüren Chiuri, kökenlerinin yıkıcı radikalliğini gösteriyor. Düşünceler kesimlere yansırken şekiller ise farklı duyuları canlandırıyor. Bu algı ile Dior’un 1957’deki ‘Bar’ ceketinin şeklini değiştiren Chiuri, giyenlerin özgün stiller yaratmaları için farklı eklentiler tasarladı. Takım elbiseler her kadını farklı bir şekilde giydirir. Bu fikir ile kadınların yazılarından, hayatlarından, duygularından, şiirlerinden ve düşüncelerinden ilham alan Chiuri, adeta idealleştirilmiş bir akademi üyeliği yaratıyor. Bu kadınları evlerinde, işlerinde, Virginia Woolf gibi sınırsız renklerde, Susan Sontag gibi sade beyaz bir elbise ile ziyaret eden Chiuri, geçmişle günümüz arasında bir moda diyaloğu kuruyor. Yeni defilesi için modanın özlerini sorgulayan Maria Grazia Chiuri, İtalyan avant-garde sahnesinin önemli isimlerinden biri olan Lucia Marcucci’nin eserlerinden ilham alıyor. Chiuri’nin olmazsa olmazları arasında olan erkek gömlekleri yeniden şekillenirken, bu klasik parça bir tunik veya elbise olarak görülüyor. Dior’un ikonik gömlek elbiselerinde buluşan erkek gömlekleri, geniş paçalı pantolonlar veya şortlar ile eşleştiriliyor. Sezonun gözde trendleri arasında olan yamaları yeni koleksiyonuna uyarlayan Chiuri, rengarenk red desenli aksesuar serisi ile tasarımlarına harika bir kompliman yaratıyor. 

Uçuşan ve zarif kumaşların vücudu zahmetsizce sardığını gördüğümüz İlkbahar Yaz 2021 koleksiyonu açık ve mat maviler, soluk turuncular, işlemeli şifonlar ve boncuklarda hayat buluyor. Dior’un klasik silüetine modern bir şekilde sadık kalan Chiuri, bel vurgusunu büzgü detayları veya drapeler ile yaratıyor. Gelenekler ile belirlenen güzelliği şimdiki güzellik algısı ile bir araya getiren Chiuri, Celant’ın yazdığı gibi “Artık modanın gizli güçlerini ve arzularını deşifre etme ve kendini özgür ve özgün bir disiplin olarak tanıtmanın zamanı geldi,” sözünü vurguluyor.