DOKSANLI YILLARIN MODA FOTOĞRAFÇILIĞINI ŞEKİLLENDİREN PETER LINDBERGH HAYATINI KAYBETTİ

Lindbergh; Kate Moss, Naomi Campbell ve Linda Evangelista gibi modellerin unutulmaz siyah beyaz fotoğrafları ile biliniyordu...

Alman moda fotoğrafçısı Peter Lindbergh 3 Eylül Salı günü hayatını kaybetti. 74 yaşında olan Lindbergh’ün ölüm haberi resmi Instagram hesabından verildi. “Kocaman bir boşluk bıraktı” notuyla paylaşılan resimde Lindbergh’ün geride eşi Petra’yı, dört oğulunu ve yedi torununu bıraktığı yazıldı. Oyuncuların, modellerin ve müzisyenlerin siyah beyaz portreleri ile bilinen Lindbergh, doksanlı yıllarda Kate Moss, Naomi Campbell, Christy Turlington ve Linda Evangelista gibi en ünlü modellerin resimlerini çekti. Emma Watson, Cate Blanchett ve Alicia Vikander gibi bir çok isimle çalışan ünlü fotoğrafçının kariyeri 50 seneyi aşıyor. En son Sussex Düşesi Meghan Markle’ın fotoğraflarını çeken unutulmaz fotoğraf sanatçısı, çevre aktivisti Greta Thunberg, aktivist ve oyuncu Yara Shahidi ve Jameela Jamil ile çalışmıştı. Ölüm haberinden kısa bir süre sonra Meghan Markle da Sussex Royal Instagram hesabından Lindbergh için özel bir resim paylaştı. Birçok yıldız, ünlü fotoğrafçının çalışmalarını Instagram hesaplarından paylaşarak üzüntülerini dile getirdi. 

1996 ve 2002 Pirelli Takvimlerinin fotoğraflarını yaratan Lindbergh, son olarak 2017 Pirelli takvimi için Nicole Kidman, Helen Mirren ve Uma Thurman ile çalışmıştı. Pirelli de ikonik fotoğrafçının ölüm haberini Twitter hesaplarından paylaşarak, “Lindbergh’ün güzellik arayışının hep hatırlanacağını” belirtti.