DOLCE & GABBANA DEFİLESİNDE ROBOTLAR VAR!

Moda ve teknolojinin geleceği yeniden yazıldı...

Rengarenk defileleri ile her sezon heyecanla beklediğimiz Dolce & Gabbana, bu sefer farklı bir şekilde şaşırttı. Yeni bir dönemin açılışını yapan Dolce & Gabbana, Istituto Italiano di Technologia (IIT) ile bir araya gelerek, fütürizmin çok yaklaştığının altını çizdi. Seyircisiz şovunda modeller ile birlikte robotlar kullanan Dolce & Gabbana, ‘Uzay Yolu’ serisini aratmayan karelere imza attı. IIT'nin hizmet robotikleri ve Yapay Zeka alanındaki son derece uzmanlaşmış araştırmasının bir sonucu olan iCub ve R1 çok işlevli insansı robotları kullanan Dolce & Gabbana, perde arkasından kontrol edilen şovun merkezinde robotları bir sanat eseri olarak gösterdi. 


Dünyanın çok daha dijital olduğu son döneme göz kırpan Dolce & Gabbana, yapay zeka ve artırılmış gerçeklik konusuna yoğunlaşacağının sinyallerini vermiş oldu. Tüm eğlenceli fütüristik dokunuşları ele alan İtalyan marka, Technicolor grafiti tasarımları ve ışıltılı materyalleri ile unutulmaz bir şova imza attı. Neon vahşi desenler, hologramlar ve zırhlı giysiler ile robotlara gönderme yapan Dolce & Gabbana, ikonik taçlarını bile eksantrik bir şekilde güncelledi! 

Her zaman denildiği gibi 'geçmişi bilmeden geleceğe bakamazsınız’ düşüncesini doğrulayan Dolce & Gabbana, arşivlerindeki korselerden ve vatkalı takım elbiselerinden yararlandı. 90’lar modasından bazı stilleri ödünç alan Dolce & Gabbana, geçmiş ve geleceği buluşturan bir koleksiyon hazırladı. 

"İnsanın zekasının ve kararlılığının, kendi deneyimlerinden öğrenebilen ve tıbbi, çevresel ve sosyal alanlarda kullanılabilen yeni zeka biçimlerine nasıl hayat verebileceğini düşünmek inanılmaz,” diyen Domenico Dolce & Stefano Gabbana, "Moda her zaman birbirinden çok uzak olabilen dünyaların bir araya gelmesinin sonucu olmuştur: eğer teknoloji gerçekten insana, onun ihtiyaçlarına ve tutkularına hizmet ediyorsa, o zaman bir zanaatkar ve bir robot bir arada var olabilecektir,” diye ekleyerek teknolojik defileleri hakkında bir basın açıklaması yaptılar.