DÖRT MEVSİM ÜZERİMİZDE

Ara koleksiyonlar, moda dünyasına dinamizm ve heyecan katıyor.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 05 Mayıs 2014
DÖRT MEVSİM ÜZERİMİZDE
Markaların son yıllarda vazgeçilmezleri arasında yer edinen, resort ve pre-fall olarak tanımlanan ara koleksiyonlar, moda dünyasına dinamizm ve heyecan katarken tüketim çılgınlığını pompalamaya devam ediyor. 


Artık soğuğu iliklerimizde hissettiğimiz, kalın kazak ve mantolarla salındığımız günlerde bile, Valentino'nun çiçek desenli ve baskılı elbiseleri, rengarenk espadril ve çantalarıyla içimiz ısınıyor; Christian Dior'un dekolteli, tül ve şeffaf elbiseleri, mavi, mercan, sarı ve fuşya renkli parçalarıyla adeta yazı yaşayabiliyoruz. Her yıl kasım ve aralık aylarında vitrinlerde yerini alan resort koleksiyonları, konumuz. Klasikleşen ve altı ayda bir gelen sonbahar-kış ve ilkbahar-yaz ana koleksiyonlarına eklenen resort ve pre-fall ara koleksiyonları; kışın yazı, yazın da kışı yaşatırken moda dünyasını her daim hareketli tutmayı başarıyor. Her şeyin hızlıca eskidiği günümüz dünyasında tüketiciye sürekli yeni alternatifler sunuyor, moda severlerle bağını koparmadan alışveriş tutkusunu beslemeyi çok iyi biliyor.


Yaz indirimlerinin başladığı mayıs ayında tüketiciye farklı seçenekler vermek için beğeniye sunulan, gelecek kışın konseptlerinin bir tür sinyalini gönderen pre-fall koleksiyonları da, tıpkı resort koleksiyonları gibi markaların kâr oranlarını artırırken modanın devinimine katkıda bulunuyor. Her yıl ocak ve şubatta başlayan indirimlerle beraber hızla tükenen sonbahar-kış koleksiyonlarına farklı bir şık olarak da okunabilen pre-fall koleksiyonlarını, ünlülerin ocak ve şubat aylarında düzenlenen Altın Küre ve Oscar törenlerinde giymeyi sevdiklerini de biliyoruz.~Bundan 10-15 yıl önce Amerikalıların kasım ve aralık aylarında sıcak bölgelere tatile çıkan zengin müşterileri tatmin etmek, onlara sıcak iklimlerdeki yılbaşı partilerinde giyebilecekleri yeni yazlık kıyafetler sağlamak amacıyla ortaya çıkardıkları bir ara koleksiyon olarak tanımlanabilir resort veya “cruise”. Resort koleksiyonları, önceleri Chanel, Dior, Gucci, Louis Vuitton, Ralph Lauren gibi markalar tarafından beğeniye sunulsa da artık oldukça yaygınlaştı. 2007 yılında www.style.com sitesinde sadece beş markanın resort koleksiyonu yaptığı görülürken bugün bu sayı iki yüzü geçmiş durumda.


Özellikle indirim zamanında görücüye çıktıkları için tüketicinin ilgisini çekerek markaların satış rakamlarını artırmayı başaran bu ara koleksiyonlar, moda dünyasında “fashion appetizers” yani iştah açıcılar olarak da adlandırıyor. Öyle ki, yazın henüz sonbahar-kış koleksiyonları ortada yokken yeni sezona göz kırpan pre-fall koleksiyonları ve yine kışın ortasında henüz yaz koleksiyonları bilinmezken tiril tiril gömlekler ve mini eteklerle yazı getiren resort'lar adeta gelecek sezonla ilgili içimizdeki merak duygusunu kamçılıyor, bir tür “tadımlık” görevine soyunuyor.~Bundan 10-15 yıl önce Amerikalıların kasım ve aralık aylarında sıcak bölgelere tatile çıkan zengin müşterileri tatmin etmek, onlara sıcak iklimlerdeki yılbaşı partilerinde giyebilecekleri yeni yazlık kıyafetler sağlamak amacıyla ortaya çıkardıkları bir ara koleksiyon olarak tanımlanabilir resort veya “cruise”. Resort koleksiyonları, önceleri Chanel, Dior, Gucci, Louis Vuitton, Ralph Lauren gibi markalar tarafından beğeniye sunulsa da artık oldukça yaygınlaştı. 2007 yılında www.style.com sitesinde sadece beş markanın resort koleksiyonu yaptığı görülürken bugün bu sayı iki yüzü geçmiş durumda.


Özellikle indirim zamanında görücüye çıktıkları için tüketicinin ilgisini çekerek markaların satış rakamlarını artırmayı başaran bu ara koleksiyonlar, moda dünyasında “fashion appetizers” yani iştah açıcılar olarak da adlandırıyor. Öyle ki, yazın henüz sonbahar-kış koleksiyonları ortada yokken yeni sezona göz kırpan pre-fall koleksiyonları ve yine kışın ortasında henüz yaz koleksiyonları bilinmezken tiril tiril gömlekler ve mini eteklerle yazı getiren resort'lar adeta gelecek sezonla ilgili içimizdeki merak duygusunu kamçılıyor, bir tür “tadımlık” görevine soyunuyor.

Selin MİLOŞYAN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.