DÜĞÜN YADİGARI: GELİN ÇANTASI

Kristine Johannes tasarımlarıyla, gelinlerin en gözde çantalarını oluşturuyor.

Bir mücevher kadar değerli ve zamansız çantalar yaratan Kristine Johannes, kişiye özel tasarımlar da yapıyor. Markası Rauwolf'sa, bir gelinin en önemli aksesuvarı olma özelliğine sahip.  -SERLİ GAZER BOYACI

Alman asıllı Kristine Johannes'in 2012 yılında kurduğu çanta markası Rauwolf, pleksiglas gibi bir materyali lüks segmentine taşıyor. New York'ta doğan markanın üretimi, el işçiliğinin memleketi sayılan İtalya'da üretiliyor. Her biri sınırlı sayıda, birçoğu kişiye özel. Kate Bosworth, Naomi Watts, Jennifer Lawrence gibi Hollywood ünlülerinin de sık sık kullandığı Rauwolf çantalar New York'ta Barneys, Paris'te Le Bon Marche, İstanbul'da Vakko gibi prestijli mağazaların yanı sıra rauwolfnyc.com'dan dünyanın her yerine satış yapıyor. Markanın bir de Bridal koleksiyonu var ki, bir gelinliğin önüne geçebilecek güzellikte. Detayları Rauwolf'un yaratıcısı Kristine Johannes'ten dinliyoruz.

ELLE: Tasarım felsefenizi anlatır mısınız?
KRISTINE JOHANNES: Mükemmel zanaatçılıkla üretilen, tamamen eşsiz olan zamansız parçalar üretmek.

ELLE: Almanya'da doğdunuz, New York'ta yaşıyorsunuz ve çantalarınız İtalya'da üretiliyor. Bu karmanın çantalarınız ve tasarımlarınız üzerinde nasıl bir etkisi var?
K.J.: Her kültürden bir dokunuş aldığımı söyleyebilirim. Mükemmeli aramak stereotip bir Alman özelliği. Fonksiyonel ve kullanılabilir olması Amerikalı kadınların en büyük arzusu. El işçiliğiyle üretilen mükemmel parçalarsa İtalyanların meşhur bir özelliği. Ben de tüm bu etkileri tasarımlarıma ve markanın felsefesine yansıtmaya çalışıyorum.

ELLE: Gelinler için hazırladığınız koleksiyondan bahseder misiniz?
K.J.: Bir gelin için gelinliği kadar özel ve yadigar olabilecek parçalar yaratmak istedim. Dantelle ne yapabileceğimi düşünürken, onu pleksiglas materyalle birleştirerek modern ve günümüze uygun bir tasarım yarattık. Sonuç olarak da ortaya feminen ve şık çantalar çıktı; tıpkı o özel günün ruhuna uygun olarak. Düğün günü anneler, kızlarına bir aile yadigarı verir. Bu neden bir çanta olmasın ki? Bu kadar romantik olduğumu ben bile yeni fark ettim.
ELLE: Bu koleksiyonu yaratırken size ilham veren ne oldu?
K.J.: Böceklerin çeşit çeşit olan şekillerinden ilham aldım. Kullandığım dokularsa Blade Runner filminin fütüristik estetik anlayışından etkilendi. Sanırım birçok unsurdan ilham alabiliyorum.

ELLE: Çantalarınızın çoğunda materyal olarak pleksiglas kullanıyorsunuz. Bunun nedeni nedir?
K.J.: Net, modern ve çok yönlü göründükleri için. Pleksiglas pek çok form ve biçimde kesilebilir. Yeni tecrübeler edinmek için harika bir materyal. Bir de lüks olarak algılanmayan bir materyalin aslında yeni teknolojiyle bambaşka bir hal alabileceğini göstermek istedik. Lüksü yaratmak için klişe ve her zaman kullanılan materyallerin dışına çıkabiliriz.

ELLE: Özel müşterileriniz için kişiye özel tasarımlar yapıyorsunuz. Bu süreci anlatır mısınız?
K.J.: Birçok müşterim özel bir etkinliğe katılırken benden kendilerine özel ve kıyafetlerine uygun çantalar tasarlamamı istiyorlar. Birlikte katılacakları etkinliğin ne olduğunu konuşuyoruz, giyecekleri elbiseyi de gördükten sonra, kişisel stillerine göre birlikte beyin fırtınası yapıyoruz. Daha sonraysa bana mükemmel çantayı tasarlamak kalıyor. Söz konusu ünlüler olduğundaysa daha çok stilistleriyle iletişim halinde oluyoruz. Genelde bir ödül töreni için çanta istediklerinden giyecekleri kıyafetleri, skeçlerini ve renk paletlerini görüyorum, burada yola çıkarak tasarlamaya başlıyorum.

ELLE: Sizce bir çanta sahibi hakkında çok şey söyler mi?
K.J.: Bence evet. Aksesuvarlar kendilerini ifade edebilmeleri için kolay ve eğlenceli bir yol.

ELLE: Çantalarınızı kullandığına en çok sevindiğiniz ünlü kim oldu? Ve kimleri Rauwolf çantalarını taşırken görmek isterdiniz?
K.J.: İlla ünlü biri olmasına gerek yok, çantalarımı taşıyan birini gördüğümde heyecanlanıyorum. Fakat January Jones'u bir Rauwolf taşırken görmek beni çok keyiflendirmişti. Çünkü kendisi risk almayı seven ve iddialı giyinen kadınlardan, ben de bunu görmeyi seviyorum. Sanırım bir gün Tilda Swinton'ı Rauwolf kullanırken görürsem mest olurum.

ELLE: Lüks sizin için ne ifade ediyor?
K.J.: Bence lüks, yenilik ve zanaatın bir araya gelmesi; Rauwolf için tutunduğum standart!