Dünden bugüne

Platform topuklu ayakkabıların hikayesi

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 16 Mayıs 2012
Dünden bugüne
<#text>Sezonun hit trendlerinden platform topuklu ayakkabıların yaratılışının, milattan önceki yıllara dayandığını biliyor muydunuz? İlk kez M.Ö 220 yılında Yunanlı aktörler tarafından giyilen deri sandaletlerde kullanılan yüksek platform topuklar, 1300'lü yıllarda Orta Doğu'da ıslak zeminlerde kaymayı önlemek için fildişiyle kaplanıyor.


<#text>


<#text> 1400'lü yıllarda takunya şeklinde kullanılmaya başlanan platform topuklu sandaletler, İtalya'da asalet simgesi haline gelince topuk boylarının abartılı bir şekilde uzamasına karar veriliyor.


<#text>


<#text> 1670'li yıllara geldiğimizde dönemin parlamentosu tarafından kadınların kullanması yasaklanan sandaletler, 1700'lerde özellikle Çin'de popüler olarak Pekin Opera'sında aktörler tarafından giyilmeye başlanıyor.


<#text>


<#text> 1930'larda şimdi bile bakıldığında modern bir görünüme sahip olduğu söyleyenebilen Salvatore Ferragamo'nun tasarımlarıyla, platform topuklar gökkuşağı tonlarıyla renkleniyor.


<#text>


<#text> 1970'lerdeki disko ruhuna hakim olan platform topuklu ayakkabı ve sandaletler hem kadın, hem de erkekler tarafından sıkça tercih edilen bir model olmayı başarıyor.


<#text>


<#text> 1990'larla birlikte dönemin popüler müzik grubu Spice Girls üyelerinin ayağında sürekli görmeye alıştığımız platform topuklu ayakkabılar moda dünyasındaki sağlam yerini, hiç şüphesiz ki  Alexander McQueen tasarımlarına borçlu.


<#text>


<#text> Isabelle Rancier'in illustrasyonlarıyla, platform topuklu ayakkabıların doğuş hikayesini incelemek için galeriye tıklayın.


<#text>


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Kasım Sayısı Çıktı!

ELLE Kasım sayısı, ELLE MAN ve ELLE Time ekleri ile birlikte tam 400 sayfa! Kapak yıldızlarımız ise Hazal Kaya, Boran Kuzum ve Serkan Çayoğlu.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.