PIERRE CARDIN HAYATINI KAYBETTİ

Moda dünyasının efsane ismi Pierre Cardin, 98 yaşında Paris'te hayatını kaybetti..

2 Temmuz 1922'de Treviso yakınlarındaki San Biagio de Callalta'da doğan Cardin,  henüz 14 yaşındayken Fransa'nın Vichy kentinde bir terziye çıraklık yaparak moda dünyasına adım attı. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Cardin Kızıl Haç için çalıştı. Savaştan sonra Paquin ve Schiaparelli'de  görev aldı ve 1947'de Dior'un terzilik atölyesinin başına geçerek Christian Dior's New Look’un önemli bir parçası olan ikonik Bar ceketi üzerinde çalıştı. Jean Cocteau için bazı kostümler tasarladı ve daha sonra 1950'de Chanel'in sanat yönetmeni olma fırsatı verildiğini ancak kendi evini açmak için geri çevirdiğini söyledi.

1950'de kendi markasını kuran Pierre Cardin, altmışlı yıllarda, geometrik formlara, özellikle de uzun süredir baloncuğa hayranlığını yansıtan Uzay Çağı tasarımlarıyla tanındı; Bubble Dress, en ünlü tasarımlarından biriydi. Etkileyici tasarımları arasında turuncu, leylak rengi ve yeşil renkli, kabartmalı tasarımlı, PVC şapka, eldiven; geometrik kollu kimono tarzı elbiseler yer aldı. Yıllar sonra ilk günlerinin “Bir şeyi hayal etme, sonra rüyayı gerçekleştirme pratiğini geliştirdiğini” söyledi. 60'lı yıllardaki popülaritesi ile Lauren Bacall'dan The Beatles'a kadar dünyanın ikonlarını giydiren Cardin, dönemi şekillendiren tasarımcılar arasında yer alıyor. Tarihteki en önemli tasarımcılardan biri olarak yer alan Cardin, Uzay Yarışlarını modaya yansıtarak fütürizm trendini doğuran isim olarak biliniyor. 

Cosmo corps koleksiyonundaki gibi devrim niteliğindeki tasarımları, çarpıcı silüetleri ile kendi dönemindeki ve günümüzdeki tasarımcıları etkileyen Pierre Cardin, son olarak, Eylül 2019'da Venedik Film Festivali'nde prömiyeri yapılan "House of Cardin" belgeselinin de yer aldığı Théâtre du Châtelet'teki 70. yıl dönümü kutlamalarında görülmüştü. 29 Aralık'ta Paris yakınlarında Neuilly'de bir hastanede hayatını kaybeden Pierre Cardin, 98 yaşındaydı. "Bugün ailemiz için çok üzücü bir gün. Pierre Cardin aramızdan ayrıldı. Hepimiz onun kararlılığı ve hayatı boyunca gösterdiği cesareti ile gurur duyuyoruz" diye açıklama yapan Cardin ailesine ek olarak Pierre Cardin Instagram hesabından, tasarımcının unutulmaz bir sözü paylaşıldı: "Her zaman kendi stilimde çalıştım, bu da diğer insanlardan çok farklı. Niyetim her zaman farklı olmak oldu çünkü sonsuz olmanın tek yolu budur."

Etİketler