EKOLOJİK BİLİNÇ

Sinek Sekiz Yayınevi Yayın Yönetmeni İrem Çağıl ile ekolojik hayatı konuştuk.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 02 Temmuz 2014
EKOLOJİK BİLİNÇ


Sürdürülebilir yaşam, çevre ve ekoloji konularında ilham verici kitaplar yayınlayan Sinek Sekiz Yayınevi, sunduğu kitaplarla “çevre bilincini” sil baştan yazıyor.

Ekolojik bakış açımızın gelişmesi ve bilinçlenebilmek için nereden başlamamız gerekiyor?


Ekolojik bakış açısı, ekolojik bilinç dediğimiz hayatın nasıl işlediğine dair bir farkındalık aslında. Bunun için özel bir ihtiyacınız yok; açık zihin ve kalple bakmak yeterli. Yaşamı oluşturan öze ve her şeyin ne kadar birbiriyle bağlantılı olduğuna dair izler, her yerde.

Türkiye ve Türk insanının ekolojik yaşam bilinci sizce hangi seviyede? Değişmesi ve gelişmesi için gerekli olanları nasıl sıralarsınız?


Türkiye'de ekolojik yaşam bilinci ya da basitçe söylersek; doğaya ve yaşama saygı, gerçekten utanılacak seviyede. Hırsın, öfkenin, cahilliğin kol gezdiği bu zamanlarda en çok şefkate, şükran duymaya, birlikte üretmeye, birbirimize güvenmeye ihtiyacımız var.

Yayınladığınız kitapları neye göre seçiyorsunuz?


Yaşamın her alanında alternatifler üretebilmemize yardımcı olacak kitapları yayın listemize katıyoruz. Şu ana kadar çoğunlukla ekolojik literatürün yapı taşlarını oluşturan kitapları yayınladık. Şimdi yavaş yavaş alt başlıklara geçiyoruz; ekolojik yerleşkeler ve doğal yapılar, alternatif ekonomik sistemler, doğum, çocuklar ve anne babalar için kitaplar gibi...

ALİ MURAT YILMAZ

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.