ELLE HAZİRAN 2015 ÇIKTI!

ELLE HAZİRAN 2015 ÇIKTI!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 03 Haziran 2015
ELLE HAZİRAN 2015 ÇIKTI!
ELLE Haziran sayısı şimdi tablette!

Bugün o gün Yaşadığımız gezegenin hayrına kafa yorduğumuz ve sekiz senedir bıkmadan usanmadan, keyifle hazırladığımız Yeşil Sayı'ya hoş geldiniz. Farkında olduğunuz üzere doğal kaynakları hızla tüketiyoruz. Neredeyse bu yüzyıl bitmeden çok önemli yaşamsal maddeler tükenmiş olabilir. Filmlerde izlediğimiz felaket senaryoları hayal ürünü değil. Gelecekte yaşanabilecek trajedilerin habercisi aslında. Hesapsız, plansız ve açgözlülükle harcadığımız su, hava, toprak, bitki, hayvanlar, petrol ve doğalgaz gibi değerleri nasıl kullandığımızı dikkatlice düşünmemiz gerekiyor. Ve birtakım soruları kendimize sormamız...

Et yemek zorunda mıyım? Bugün arabamı almalı mıyım? O elbiseye gerçekten ihtiyacım var mı? Dişimi fırçalarken suyu kapatmalı mıyım? Basit gibi görünen soruların yanıtları milyarlarca yıl içinde oluşmuş değerli kaynakları belki daha dikkatli kullanmaya yöneltir bizleri. Bir moda dergisi olarak her senenin haziran ayını elimizden geldiğince hem sizleri hem de kendimizi farkındalığa yöneltmek için rezerve ettik. Böylece bir nefes alıp, koşturmaca içinde geçip giden hayatımızda, aslında çevremizde neler olup bittiğini anlamaya çalışıyoruz. Örneğin sürdürülebilir moda denince akla gelen ilk şey olan adil ticaret (fair trade) nedir ve Türkiye'de bir yansıması var mıdır diye merak ettik. Ve farkındalığı yüksek birkaç Türk tasarımcı olduğunu görmek bizi çok mutlu etti. Nejla Güvenç, Deniz Yeğin İkiışık ve Pınar Yeğin, Hatice Gökçe bu tasarımcılardan birkaçı. Doğaya borçlarını nasıl ödediklerini Serli Gazer Boyacı'nın makalesinde okuyabilirsiniz.

Bu ayın en sevdiğim konularından biri de mevzuyu derli toplu görebileceğiniz, Selin Miloşyan imzalı “Yaşanabilir Bir Dünya İçin” dosya haberi. Hastalıkların giderek çoğaldığı, herkesin depresyonda olduğu, ekolojik tahribatın zirve yaptığı bir yüzyılda kendinize ve çevrenize zarar vermeden keyifle ve huzurla nasıl yaşayabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Vakit bisiklete binme, doğayla bütünleşme, çıplak ayakla yürüme, zehirlerden kurtulma, hafifleme, saflaşma, sadeleşme vakti... Tüm bunlar için aslında hazırız ama önce bilinçlenmek ve doğruları öğrenmek gerekiyor. Selin de sizi, hazırladığı bu güzel habere bu amaçla davet ediyor. Sayfaları çevirin, buyurun, keyfini çıkarın.

Türkiye'nin önündeki en büyük tehlikelerden biri olarak gördüğüm Akkuyu Nükleer Santrali konusunu da ele almadan geçemedik. Bilmedikleriniz bu haberde, kaçırmayın. Güzellik editörümüz Elif Tuncel'in derlediği çarpıcı konu “Şekere Hayır” sayesinde mutluluğu şekerde aramaktan belki de vazgeçeceksiniz! Şekersiz beslenmek için öneriler arıyor ve yaşlanma sürecinizi yavaşlatmak istiyorsanız şekere veda etmeye hazır olun. Haziran sayımızda neşeli sayfalar da yok değil. Dünyanın en seksi erkeği David Gandy'yle Londra'da buluştuk ve aklımızda ne varsa sorduk. Ve bir başka seksi insana, Bar Refaeli'ye de kapağımızı verdik. Bu iki güzel insanın fotoğraflarına bakıp da diyete girmeyen var mı, bilemiyoruz ama biz ELLE kızları bahar enerjisiyle sağlıklı beslenmeye ve spor yapmaya başladık bile. Haydi siz de harekete geçin, hayatınızın iplerini elinize alın, bugün ve her gün hem kendiniz hem de çevreniz için güzel şeyler yapın. Siz ve bu mucize gezegenimiz en iyisini hak ediyor çünkü. Haziran sayımızın keyfini çıkarın!

ELLE Dergisi Yayın Direktörü Işın Görmüş

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.