ELLE STYLE AWARDS X M.A.C Ödül Töreni İçin Son
  • GÜN
  • SAAT
  • DAKİKA
  • SANİYE

MÜCEVHER KRALİÇESİ: ELSA PERETTI

İkonik mücevherlerin tasarımcısı Elsa Peretti hakkında bilmeniz gerekenler…

Ryan Murphy’nin Netflix için yapımını üstlendiği yeni mini dizi ‘Halston’ Amerikan modasının yönünü değiştiren Roy Halston Frowick’in hayatını ve kariyerini konu alıyor. Ancak Halston ile birlikte seride birçok farklı ikonik isim daha görüyoruz. Bunlardan en çok merak edilen de Halston’un çok yakın arkadaşı olan İtalyan model ve mücevher tasarımcısı Elsa Peretti. Seride Rebecca Dayan tarafından canlandırılan Peretti, New York’un Studio 54 kulübünün ayrılmaz bir parçası ve aynı zamanda dönemin tasarım sahnesinin de yıldızlarından biriydi. Heykelsi ve minimal mücevher tasarımları ile bilinen Peretti, Halston için modellik yaptıktan sonra Tiffany & Co’nun en ünlü tasarımcılarından biri olmuştu. 

Halston’ dizisini izledikten sonra Elsa Peretti’nin hayatını ve kariyerini merak ettiyseniz, aşağıda bilmeniz gerekenleri görebilirsiniz…

MÜCEVHER TASARIMCISI OLMADAN ÖNCE ELSA PERETTI…

Varlıklı İtalyan bir ailede büyüyen Elsa Peretti’nin ebeveynleri enerji sektöründe çalışıyordu. Ailesinin yaptığı işi yapmak istemeyen Peretti, genç yaşlarında evi terk ettikten sonra ailesi ile bağlarını tamamen kesti. Barselona’da gezen ve zamanını bir dil öğretmeni olarak geçiren Peretti, kısa bir süre sonra New York’ta Manhattan’a taşındı. New York’ta modellik yapmaya başlayan Peretti, modelliği pek sevmese de 60’lı yıllarda aranan bir isim haline geldi. Charles James ve Issey Miyake gibi birçok tasarımcının defilelerinde yürüyen Elsa Peretti, New York’taki prestijli modellik ajansı Wilhelmina tarafından temsil ediliyordu. Modellik yaptığı dönemde moda fotoğrafçısı Helmut Newton ile kısa dönemli bir ilişkiye başlayan Peretti’nin en ikonik fotoğrafları da bu dönemde çekildi. 

'Elsa Peretti as Bunnygirl, New York, 1975' Helmut Newton (Getty Images)

HALSTON VE PERETTI ARKADAŞLIĞI

Modellik kariyeri ile yolları Halston ile kesişen Peretti, Halston’un bir kadın şapka tasarımcısından kendi markasını kurması yolculuğunda tasarımcıya eşlik etti. Markanın ilk adımlarından itibaren Halston ile çalışmayı sürdüren Peretti, sadece modellik yapmanın yanı sıra markanın pek çok bölümünde de görev aldı. “Elsa diğer modellerden çok farklıydı” diyen Halston, “Diğerleri kıyafet askısı gibiydi, onlara makyaj yapıp, saçlarını düzeltiyordunuz ve sonra tekrar mavi jean pantolonlarını geri giyiyorlardı. Ama Elsa’nın bir tarzı vardı, giydiği elbiseleri kendisinin yapıyordu” diye eklemişti. 

Efsanevi Studio 54 kulübünün ayrılmaz ikilisi haline gelen Halston ve Peretti, Andy Warhol, Bianca Jagger, Elizabeth Taylor ve Giorgio di Sant’ Angelo gibi isimler ile görüntüleniyorlardı. Mücevher tasarımı yapmak istediğini ilk Sant’ Angelo’ya söyleyen Peretti, kariyerine mücevher ile devam etmek istiyordu. Dizide de Halston’un Elsa’nın tasarım zekasına inandığını görüyoruz. Gerçekte de çok yakın çalışan ve birbirlerinin yaratıcılığından faydalanan Halston ve Peretti’nin arkadaşlıktan öte bir bağları olduğu söyleniyor. 

1978’de Halston’un meşhur parfüm şişesini tasarlayan Peretti, dizide olduğu gibi bunu bir kürk karşılığına yapmış! Aralarında yaşanan bir gerginlikten sonra bu kürkü ateşe atan Peretti, yıllar sonra Vanity Fair’e verdiği röportajda, “Halston çok uzak ve soğuktu. Ben onunla yakınlaşmak istiyordum. Onunla asla kişisel konuşamazdınız. Genelde konuşmalar ‘Bu akşam ne giyiyorsun?’ gibi oluyordu. Ve gecenin 12’sinde kıyafetler hakkında konuşmak istemiyorsunuz. Bir gün ona, ‘Senin arkadaşlığın bu kürkten çok daha değerli dedim’ ve kürkü ateşe attım” demişti. 

PERETTI’NİN TIFFANY & CO. İLE ÖZDEŞLEŞEN TASARIMLARI

Mücevher tasarımı kariyerinin başında Peretti sadece Halston markasının takılarını tasarlıyordu. Genelde gümüş parçalara odaklanan Peretti, sade, çekici ve heykelsi tasarımları ile tanınmaya başladı. Daha sonra Tiffany & Co.’da çalışmaya başlayan Peretti’nin tasarımları daha da ikonik ve bilinir hale geldi. 1979’da markanın baş mücevher tasarımcısı olan Peretti’nin unutulmayan tasarımları arasında kemik bileklikler var. Daha önce görülmeyen ve döneme göre ‘inovatif’ stillere imza atan Peretti, geniş ve heykelsi bileklikleri ile Tiffany & Co.’nun klasikleşen tasarımlarını yarattı. 

Elsa Peretti tasarımı Tiffany & Co. Bilekliği (Getty Images)

Artnet’e göre yıllık Tiffany satışlarının neredeyse %10’unu sağlayan Peretti, heykelsi gümüş tasarımlarında Antonio Gaudi ve Salvador Dali’de ilham aldı. Artnet’e konuşan Peretti, “Kemik manşetinin mekaniği ve hissi her zaman ilgimi çekmiştir. Her mücevher parçası büyüleyici ve takması rahat olmalıdır” demişti. 

PERETTİ HAYATTA MI?

21 Mart 2021’de 80 yaşında hayatını kaybeden Peretti’nin vefat sebebi bilinmiyor. Katalonya, İspanya’da bulunan Sant Marti Vell adlı bir kasabada yaşayan Peretti, 1968’de satın aldığı bu evi renove ederek çevredeki yerel zanaatkarlar ile bir toplum kurmak istiyordu. Bu hedefini gerçekleştiremeyen Peretti, zamanının çoğunu Sant Marti Vell’de geçirdi. “Sant Marti bana çok çekici gelmişti çünkü New York ve ailemde gördüğüm her şeyin zıttıydı. İlk yıllarımda her şey yıkıktı ve bazı evlerin çatıları bile yoktu, bir bankta uyuyordum ve taş yerlerde yıkanıyordum,” diyen Peretti, kasabada sadece 300 kişinin yaşadığını söylemişti. 


Magazin gündeminde olan pek çok ilişkisi olmasına rağmen evlenmeyen ve çocuk sahibi olmayan Peretti, 1977’de babasının vefatından önce ailesi ile yeniden bir araya geldi. Babasından kalan miras ile Nando Peretti Vakfını kuran Peretti, dünya çapında pek çok sosyal ve çevre projelerine imza attı. Şimdi ise Nando ve Elsa Peretti Vakfı adını alan bu organizasyon, Hindistan’da vahşi doğa koruması, Tanzanya’da yetimhane yardımları ve İtalya’da medikal araştırma fonu gibi birçok insiyatif için çalışıyor. 

Biz de, ’Halston’ serisindeki yeri ile yeni bir neslin Peretti’nin hayatına ve mücevher sektörüne olan katkılarına ilgi duymasından büyük mutluluk duyuyoruz!