EN ROMANTİK SAAT

EN ROMANTİK SAAT

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 12 Mart 2014
EN ROMANTİK SAAT
<#text>Saatçilik tarihinde 1833 yılından beri önemli bir aktör olarak yer alan Jaeger-LeCoultre'ün, 180'inci kuruluş yıldönümü kutlaması şerefine ev sahipliği yaptığı bir rüyanın davetlisiydim. Gerçek lüks; tarihçe, servis, kalite, yaratıcılık ve duygu gibi lüksün olmazsa olmaz kriterlerini yerine getiren markalar tarafından sunuluyor. Bu markalarla her ilişki kurduğunuzda tüm detaylara gösterdikleri özen sebebiyle onlara hem saygınız, hem de hayranlığınız artıyor. Jaeger-LeCoultre, benim için bu sınıfın gözdelerinden.~Sosyal sorumluluk projelerine dikkat çekmek isteyen Jaeger-LeCoultre, Emergency'yle ortak projeye imza atmayı ihmal etmedi. 1994'te sivil savaş mağdurları ve yoksullara yardım etme amacıyla kurulmuş; dünyanın zorda kalmış dört bir yanında adeta cankurtaran görevi üstlenen Emergency'yle geçen yıl Afganistan'da, İtalyan sinemasının yeni gözbebeği Cristiana Capodonti'yle bir doğum kliniği çalışmasına imza atan Jaeger, bu yıl Riccardo Scamarcio'yla Sierra Leone'daki tıp merkezine destek olmayı seçmiş.


<#text>


<#text> Yedinci sanatın en prestijli gösterilerinden Venedik Film Festivali'nin sadık sponsoru olan Jaeger'in 180'inci kuruluş yılını kutlama daveti için seçilen mekanı, en az şehrin kendisi kadar teatraldi. Venedik'in en değerli mücevherleri arasında yer alan opera binası Teatro La Fenice'ye girdiğimizde, saatlerinin her detayında mücevher işçiliğiyle teknik ustalığı bir araya getirmeyi başaran Michele Cafaggi'nin tik takları yankılanıyordu adeta.~Firmanın 180 yıllık ustalık dönemi kutlamasında Jaeger-LeCoultre'ün hem marka dostu, hem de kadın koleksiyonunun yüzü Diane Kruger, Biennale Paolo Baratta Başkanı Joshua Jackson, Venedik Film Festivali Direktörü Alberto Barbera, Carmen Chaplin ve Emergency Vakfı'nın yardım melekleri Cristiana Capotondi'yle Riccardo Scamarcio, 250'yi aşkın uluslararası davetli arasında ilk gözüme çarpanlardı.


<#text>


<#text> Bu özel gece şerefine hazırlanan, sadece 10 saatten oluşan mini sergiyi görmek için devasa saat çarkının merkezine çıkmak, gecenin en hoş sürprizlerindendi derken; ilerleyen saatlerde çok erken karar verdiğimi düşünüyorum. Teknik ustalığın geldiği son noktayı gösteren muhteşem erkek saatlerinin yanından hızla geçip soluğu kadın dünyasının tüm gizemini, hayallerini ve duygularını avucunun içi gibi bildiğini hissettiren Rendez-Vous Celestial'in yanında alıyorum.~Romantizm, saat dünyasında pek rastlanmayan bir kavram olsa bile Jaeger-LeCoultre, buna ulaşmayı başarmış. Rendez-Vous Celestial'in, tepesinden bezele kadar elmaslarla ışıldaması onun en görünen özelliği. Saat eğrisi, takımyıldızlarıyla gökyüzünün nefes kesici görüntüsünü üzerinde taşıyan lacivert taşından kadranının üzerinde yer alan Zodyak takvimi, modeli, onu astronomik gözlemler için mükemmel bir saat haline getirse de; asıl gizem sadece sizin bilebileceğiniz küçük bir sırrı saklaması. Kadrana eklenen kayan yıldız, size kendinizin ayarlayacağı en özel randevu saatinizi hatırlatmak için göz kırpıyor.


<#text>


<#text> Komplike bir saatin değerini anlayabilmek, gereken saygıyı duyabilmek için herkesin hayatında bir kez olsun bir saat atölyesi gezmesi gerektiğine inanan biri olarak; gecenin beni en heyecanlandıran ayrıcalıklarından biri, Vallée de Joux'dan tezgahlarıyla birlikte gelmiş olan taş mıhlama ustalarıydı. Ustalar, mucize gibi gözüken yeteneklerini, emsalsiz değerli taş mıhlamalı modellerini davetlilerin gözleri önünde hazırlayıp sergiliyor ve hak ettikleri övgüyü alıyorlar.~Muhteşem Teatro La Fenice'nin görkemini gölgede bırakmayacak zarafetle hazırlanan masa düzeninde takdirimi kazanan en önemli nokta, gerçek lüks markaların ayrıntılara gösterdiği özenin örneğiydi. Geceye özel hazırlanan şamdanlar, bir saatin iç mekanizmasını oluşturan tüm çarkların üç boyutlu bir tasarıma dönüştürülmüş haliydi ve Jaeger-LeCoultre'ün geçen Nisan'da ziyaret ettiğim atölyesinin girişinde tavanda asılı enstalasyonun aynısıydı.


<#text>


<#text> Diane Kruger'a iki masa uzakta oturmanın dışında gecenin en özel sürprizi, ünlü film müzikleri bestecisi Eric Serra'nın gece için özel bestesiydi. Vallée de Joux'daki saat atölyelerinde ustalarla tanışıp her birinin sesle ilgili görevleri hakkında bilgiler alan Serra; Luc Besson filmi The Fifth Element'ten “Diva Dance” adlı eserini Jaeger-LeCoultre için yeniden uyarlamıştı. After Party'yle devam eden davet biterken; aklımda zamanda çıkılan yolculuklar, Venedik ve Jaeger-LeCoultre'le ilgili hayaller kalıyor...


<#text>


<#text> Özlem GÜSAR

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

Bu ay kapağımızda 2024'e farklı ve çok heyecanlı başlangıçlarla giren Eda Ece var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.