EN YENİ MEHRY MU’LAR

EN YENİ MEHRY MU'LAR

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 08 Ocak 2014
EN YENİ MEHRY MU’LAR<#text>


<#text> Röportaj: Gülşah Öztürk<#text> Mehry Mu markasının yaratıcısı Güneş Mutlu'nun kendi showroom'unda verdiği yeniyıl partisinden hem çok keyif aldık, hem de merak duyduğumuz tüm sorulara yanıt bulduk. Girişte ikram edilen kestanelerle ve Güneş'in onlardan da sıcak gülümsemesiyle showroomdan içeri girdik. Duvarda insanın gözünü alan ışıl ışıl ve ‘brand new' çantaların fotoraflarını çekerken kendimi kaybedip sohbete başlamam biraz zor oldu ama sonuçta merakım daha baskın çıktı. Yeni yıl için geri saymaya başlarken, markadaki değişiklikler hakkında detaylı bilgi ve Güneş Mutlu'nun ilk kez bizimle paylaştığı yeni projesinin ne olduğunu öğrenmek için hazır mısınız?~


<#text>  


<#text> ELLE: Mehry Mu markası nasıl doğdu? 


<#text> Güneş Mutlu: <#text>Aslında Mehry Mu'yu kurduğum 2006 yılında, amacım onları sadece internet sitemde satmaktı. Fakat marka başarılı oldukça tutkuyla bağlandığım asıl işim haline geldi.


<#text>


<#text> ELLE: Peki neden başka bir aksesuar değil de çanta?


<#text> G.M:<#text> Çanta tüm hayatınızı içine alir, sizi tamamlar, destekler, anlatır, mutlu eder. Sevdiğiniz ve yaşam stilinize uygun bir çanta, uzantınız haline gelir ve değiştirmek istemezsiniz. Çanta tasarlamayı seçmemin sebebi de işte bu psikolojik nedenlerle alakalı.


<#text>


<#text> ELLE: Sohbet ederken anlattığın form - fonksiyon ilişkisi çok dikkat çekici; Onu okurlarımıza da anlatır mısın?


<#text> G.M: <#text>Hiçbir kadın, formu rahat ‘içine her şeyi alıyor' diye arzulanır olmayan ve çok da beğenmediği bir çanta kullanmamalı. Aynı şekilde tasarımı güzel ve şık diye kullanışsız ve ergonomisi bozuk çantalar da almamalı. İşte bunu engellemek için Mehry Mu'da form ve fonksiyon dengesi kurmaya çalışıyorum. Öncelikle kullanım alanı geniş ve keyifli formlar belirleyip, üzerlerine Mehry Mu'nun otantik DNA'sını ekliyorum. Melo Bag'lerin sapını gizleyerek clutch gibi ya da uzun bırakıp çapraz asarak kullanmak gibi.


<#text>


<#text> Melo Bag için ilham aldığı kişinin, Güneş Mutlu'nun yakın arkadaşı, aynı zamanda da ELLE Dergisi Moda Direktörü Melis Ağazat olduğunu hatırlatalım. <#text>~<#text>


<#text> ELLE: Peki kullanmayı en çok sevdiğin dokular ve renkler neler?


<#text> G.M: <#text>Mat deriler ve süetler her zaman favorim. Bu sene ilk kez yılbaşı koleksiyonumuza eklediğim ve çok sevdiğim iki metalik grup da var. Biri aynalı olan; dore, lame, mavi ve kırmızı renkleriyle tam da yeni yıl ruhunu yansıtan bir seri. Bir diğeriyse metalik farlari andıran, parmağınızı dokundurup sonra gözünüze sürmek isteyeceğiniz kadar ışıltılı olan seri.


<#text>


<#text> ELLE: Mehry Mu diyince aklımıza ‘Fatma'nın eli' geliyor. Bugüne kadar başka hangi figürler kullanıldı?


<#text> G.M: <#text>Fatma'nin eli bizim de uğurumuz oldu ve markamızın sembolü haline geldi. Mehry Mu'nun otantik detaylarla dolu dünyasında bugüne kadar Selçuklu güneşi, sultan kavuğu ve son koleksiyonumda kullandığım bereketin simgesi başak kullanıldı. Sıradaysa göz motifi var.


<#text>


<#text> ELLE: Başak figürü demişken; bize bugün tanıştırdığın yeni koleksiyon 'Aysh'ı biraz anlatır mısın? Onu diğerlerinden ayıran nedir?


<#text> G.M:<#text> ‘Aysh', ismini hep çok şık ve uyumlu takılar takan arkadaşım Ayşecan'dan alıyor. Süetin üzerine tel sırmadan işlediğimiz altın başak motifinin simetrisiyle, arkadaşımın takılarının uyumuna ve zarafetine gönderme yapıyorum. Osmanlı'da çok yaygın kullanılan bu nakış işleme tekniğini seçme nedenimse bir geleneği devam ettirmek. Aysh'ların tote (sepet) ve clutch olarak iki modeli var.~


<#text>


<#text> ELLE: Bu zamana kadar markanla ilgili 'keşke sorulsaydı' dediğiniz ama hiç sorulmayan bir soru var mı?


<#text> G.M:<#text> İşin psikolojisiyle ilgili düşüncelerimi açıklama fırsatım hiç olmamıştı. Mehry Mu'nun tasarım DNA'sının yanında bir de marka aurası olmasını istiyorum. Çünkü bizim Mehry Mu ailesi olarak ‘sihirli' kelimelerimiz var: Arzulanırlık, samimiyet, tevazu, detaycılık, sofistikasyon, kalite, farkındalık, neşe, üretkenlik, ulaşılabilirlik, yenilikçilik gibi. Bunlar tasarımlarla, iletişim şeklimizle kısacası bizi anlatan her şeyle bu örtüşsün istiyorum.


<#text>


<#text> ELLE: Gelelim yeni yıl dileklerine?


<#text> G.M: <#text>Zaman yönetimini başarmak ve sağlıklı yaşam: Daha çok yoga ve pilates, daha az şeker ve glüten. Çanta koleksiyonuma hayalimdeki yeni parçaları katmak, oğlum ve kocamla Afrika'ya gitmek, hep çok istediğim Japonya'ya gitmek, daha az telaş daha çok keyif, RB Living'den (yakın arkadaşım Rezzan Benardete'nin showroom'u) Terry O'Neil ve Inez&Vinoodh fotoğrafları. Ve ilk kez şu anda söylüyorum: Mehry Mu takı koleksiyonumu tamamlamak ve tanıtmak! <#comment> <#comment> <#comment>
<#comment> <#comment> <#text>


<#text>


<#text>


<#text> Bu arada son dakikada gözlerimizin açılmasına neden olan 'ilk takı koleksiyonu' henüz proje aşamasında. Ama 'ilk röportaj' sözümüzü aldık: Koleksiyonun detayları ve fotoğrafları için bizi takipte kalın.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

Baharı Hande Erçel ile karşılıyoruz.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.