ELLE STYLE AWARDS X M.A.C Ödül Töreni İçin Son
  • GÜN
  • SAAT
  • DAKİKA
  • SANİYE

ERDEM İLKBAHAR-YAZ 2022 DEFİLESİ

Tasarımcı, markasının 15. yıl dönümünü kutluyor.

Erdem Moralıoğlu, Erdem markasının 15. yıl dönümünde düzenlediği defile için rüya gibi bir atmosfer yarattı. Tasarımcının sahne arkasında ruh hali panosuna sabitlenmiş iki İngiliz eksantrik vardı - Edith Sitwell ve Ottoline Morrell; eski bir ortaçağ yeteneğine sahip kıyafetler ve ikincisi Edward ve Viktorya dönemi silüetlerine. Her iki kadının da günün modasıyla uyumsuz olması Moralıoğlu'nun entrikalarını alevlendirdi.

Erdem Moralıoğlu'nun çalışmaları, Pandemi sırasında Bloomsbury'deki yeni evine taşındığından beri daha ağırbaşlı ve ayık bir karaktere büründü. Moralıoğlu'nun 15. yıl dönümü koleksiyonu ve pandemiden bu yana ilk defile şovu; bu ikilemi kendi çalışmasına yönelik saf ve net bir övgüde yakaladı. British Museum'un kolonadında (Bloomsbury'de) sunulan bu koleksiyonu, Bloomsbury'nin en iyilerinin; Bedford Meydanı'ndaki akşam yürüyüşlerinden birinde ruhlarına kolayca rastlayabileceği Edith Sitwell ve Ottoline Morrell'in gardıroplarında tasarladı. Moralıoğlu, 20. yüzyılın başlarında ve ortalarında hayata karşı bağımsız ve zorlu yaklaşımlarını vurgulayarak sahne arkasında, "Birbirlerini tanıyan ve British Museum'a bağışta bulunan bu iki kadından gerçekten çok etkilendim" dedi.


“Her iki kadın da gerçekte yaşadıkları zamanın dışında yaşadılar: 1930'larda Ottoline Morrell, Edward dönemi tarzı bir elbise giymişti ve Edith Sitwell bir tür ortaçağ kıyafeti giyiyordu. Zaman ve hız açısından yerinden edilmiş ve kopuk haldeydiler”dedi. Kendi tarihi boyunca, moda tarihinin yıllıklarını özgürce ve meydan okurcasına gezdi, karakterler ve olaylar etrafında fantastik anlatıları gerçek ve kurgudan yola çıkarak döndürdü ve bu bakışları çağdaş bağlamlara taşıdı.


Gösteri başlamadan önce, Moralıoğlu, Sitwell'in 1953 tarihli “Astronomlar ve Bahçıvanlar” şiirini okuduğu bir kaydını çaldı. “Dünyadan bir şeyler inşa etmenin şiirsel bir yanı olduğunu düşündüm, ama yukarıya bakıyor” dedi, şüphesiz kendi şirketini düşünüyordu. Gösterinin ortasında, müzenin kolonadının sütunları arasında, Bloomsbury gökyüzünde kocaman bir gökkuşağı oluştu: modanın en gerçekçi hayalperestinin 15. yıldönümüne uygun bir kutlamaydı.