ERKEKLERİ ŞIMARTAN MARKA

ERKEKLERİ ŞIMARTAN MARKA

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 30 Kasım 2014
ERKEKLERİ ŞIMARTAN MARKA


John Galliano, şarkıcı Sam Sparro, rock grubu Blonde Redhead, Louis Vuitton erkek tasarımcılarından Alex Foxton, ünlü blogger Bryan Boy, iş adamı Rahmi Koç ve şarkıcı Mabel Matiz gibi isimler Civan'a geldi, hatta alışveriş yaptılar. Civan kim? Ya da ne? Civan, bir erkek giyim markası. Burada her şey kişiye özel, tek. Kaliteli malzeme ve dikişiyle fark atması da en önemli özelliklerinden. Markanın yaratıcıları Kerem Küçükgürel ve ortağı Bahar Gözkun'la, Elmadağ'daki Sivuple adlı mekanda kahvaltıda buluşuyoruz. Niyetimiz, şık ve kimseye benzemek istemeyen erkeklerin markası Civan'ı daha iyi tanımak. Bu arada, Kerem Küçükgürel, üç iş birden yapıyor: Reklam ajansı var, ortaklarıyla birlikte açtığı ve daha çok yeni sayılan Sivuple adlı mekanı ve kişiye özel dikim erkek markası Civan. Çok fazla olmadı mı diye sorduğumuzda “üçü de birbirini dengeliyor” diyor.

Neden erkek giyim? Kadınlar için tasarlamak daha kolay değil mi?


Değil. Aslında hem zoru hem de kolayı seçmiş olduk. Erkek giysisi biraz daha fazla mühendislik gerektiriyor. Çünkü her parçada kişiye özel bir kalıp çalışılıyor. Kadınlar için tasarlasaydık büyük ihtimalle daha fazla satardık, daha kârlı bir proje olurdu. Ama erkek giyimini, maskülen dünyayı Bahar da ben de daha çok seviyoruz. Erkek dünyasını renklendirmek bizim için daha heyecanlı. Belki bir gün çocuk markası bile yapabiliriz ama nedense kadını hiç düşünmedik.

İki yıllık, genç bir marka ama nostaljik bir havası da var sanki; bu tespit doğru mu?


Evet, kullandığımız teknik geleneksel olduğu için nostaljik bir havası var. Civan, bir terzi dükkanı fikrinden çok kopamadı. Zaten biz de bir modaevi veya dükkanı fikrini kurmaya çalışmadık. Bizim kişisel zevklerimizden ve çok yeni şeyler tüketmeyi sevmememizden dolayı da (dönüşümü seviyoruz!), biraz nostaljik oldu.

Sizce özenli, şık bir erkeğin gardırobunda neler olmalı?


Bizce bu sezon kesin pelerin. Pelerin Civan'da müşteri ihtiyacından ortaya çıktı.

Müşteriler pelerin mi talep etti?


Biraz öyle. Ceketlerin üzerine palto giymek kolay değil. Müşterilerimiz paltolarını ceketin üzerine veya ceketsiz de giymekistiyorlar. Civan'ın yelek gibi giyilen bir pelerini var. Sorduğunuz soruyla ilgili olarak da, mutlaka üç standart ceket olmalı. Bu sezon yelekli takımları da gardıroplarına ilave edebilirler. İyi, kaliteli bir ayakkabı da olmazsa olmaz. Ve tabii ki papyon!

Erkekler papyon seviyor mu?


Evet. Civan müşterisi papyonu çok seviyor. Hatta bazılarının papyon koleksiyonları var. Bizim papyonumuz tek olduğu için Amerika ve Avrupa'dan ciddi bir koleksiyoncu kitlesine sahibiz. Papyon borsası gibi bir şey söz konusu!~


Kumaş, düğme gibi malzemeleri kim seçiyor?Bu aramızdaki kavga konusu. Tasarruflu olmak da zorundayız ancak ikimiz de birbirimizden gizli alışveriş yapıp sonra pat diye bunları ortaya çıkarıyoruz. İyi kumaş veya başka malzemeler bulunca dayanamayıp alıyoruz, bunları birbirimizden evde veya arabada saklıyoruz. Ve çok iddialı bir vintage kumaş arşivimiz var, bunları satmaya kıyamıyoruz.

Türkiye'de erkekler şık mı?


Artık çok fazla güzel giyinen erkek var. Tek handikap, erkekler sadece özel günler ve törenlerde şık giymek “zorunda” hissediyorlar.

Yabancı müşteriler Civan'dan nasıl haberdar oluyor?


Yabancılar Civan'ı kendileri bir şekilde buluyor ve bizimle iletişime geçiyorlar. Biz bununla ilgili bir şey yapmıyoruz. Dükkanımıza gelince de herhalde iyi hissediyorlar ki tekrar tekrar geliyor, peşimizi bırakmıyorlar. Zaten müşterilerimizi misafir gibi ağırlıyoruz.

Hep bu işi mi yapmak istemiştiniz?


Yok, ben itfaiyeci olmak istiyordum. Herhalde üniformaları kırmızı ve şık olduğu için. Yoksa öyle yangın, facia sevmem. Ama en çok resmi seviyordum.

Erkeklere bir alışveriş önerisinde bulunsanız...


Civan'a gelsinler. Biz onlara yardımcı oluruz.

SUZAN YURDACAN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.