FENDI DEFİLESİ TARİHE GEÇTİ

Fendi’nin ilk plus-size modelleri podyumda!

Moda sektörü, çoğu zaman çeşitlilik konusunda sınıfta kalıyor… Son yıllarda artan eleştiriler ve değişen sosyal konular ile beraber birçok marka kampanyalarında fotoğraf düzenlemeleri kullanmayı bırakmanın yanı sıra podyumlarında her bedenden ve ırktan model kullanmaya özen gösteriyor. Bu furyaya katılan en son marka ise Fendi oldu! Yapılan model seçmeleri sonucunda Fendi’nin Milano’da gerçekleşen Sonbahar 2020 defilesi tarihe geçti. Podyumda yürüyen modeller Jill Kortleve ve Paloma Elsesser, Fendi defilelerinde yürüyen ilk pluz-size modeller olarak markanın tarihine geçtiler. 

Kaia Gerber, Gigi ve Bella Hadid ile beraber podyumda yürüyen Elsesser, pastel sarı kemerli ceketi ile dikkat çekerken, bu unutulmaz anları Instagram hesabından, “Tüm kehanet dillerini saklıyorum çünkü söyleyecek kelimem yok! Bu unutulmaz an için sadece ne kadar minnettar olduğumu söylemek istiyorum, buna dahil olan herkese teşekkür ederim,” diyerek paylaştı. Podyumda yürümenin kendini ‘güvenli ve görünülür’ hissettirdiğini belirten Elsesser, Milano Moda Haftasında kendini temsil eden insanları görmeyenlere ilham kaynağı olmayı dilediği söyledi. İlk Fendi defilesinde yürüyen Elsesser, daha önce markanın 2018 kampanyalarında yer almıştı. 

Jill Kortleve için de bir ilk olan Fendi Sonbahar Kış 2020 defilesi, plus-size modeller için önemli bir dönüm noktasını temsil etti. Daha önce Michael Kors, Kate Spade, Rag & Bone, Mugler ve daha birçok markanın podyumunda yer alan Kortleve, Fendi defilesindeki anlarını, “İlk Milano Moda Haftası Defilemden selamlar. Fendi için yürüdüm! Bazen hayatımın gerçek olmadığını düşünüyorum. Elde ettiğim tüm fırsatlar, bana inananlar ve tüm bunların gerçekleşmesinde yardımı olan herkes için minnettarım,” diyerek Instagram hesabından paylaştı. Kortleve ve Elsesser’in Sonbahar Kış 2020 Fendi defilesinde yürümeleri tarihe geçse de tüm bunların aslında önceden gerçekleşiyor olması gerekiyordu. Özellikle yeni bir onyıla, 2020’ye girerken, halen birçok markanın çeşitlilik göstermemesi moda sektörünün en önemli sorunları arasında. Sonuçta dünyadaki tüm kadınlar 0 beden değil! Podyumlarda kendilerini temsil eden modelleri görmek isteyen kadınlar artık bir değişim olmasını istiyor. Değişim ufak da olsa Milano’da başladı… Peki Paris Moda Haftası aynı değişimi gösterebilecek mi?