GHESQUIERE’İ ANLAMAK

Louis Vuitton 2015 ilkbahar-yaz defilesini bir de kreatif direktöründen dinleyin

Gülşah ÖZTÜRK GÜLŞAH ÖZTÜRK 28 Mart 2015
GHESQUIERE’İ ANLAMAK
Louis Vuitton 2015 ilkbahar-yaz defilesinin sahne arkası telaşı, bol koşuşturmalı ambiyansı ve daha fazlası. Nicolas Ghesquiere'i, 2015 ilkbahar-yaz defilesinin sahne arkası telaşını, bol koşuşturmalı ambiyansını bir fotoğraf stüdyosuna taşıyan son derece iddialı bir çekimde görüyoruz.

Ünlü modacı, çekimi yöneten Jean-Paul Goude'un dostça olduğu kadar net ve kesin emirleri karşısında adeta oradan oraya zıplıyor ve ondan istenenleri yerine getirmeye çabalıyor. Goude, çektiği karelerde defile arkasındaki kaosu, sabahın erken saatlerinden başlayarak defilenin başladığı ana kadar giderek artan heyecanı yansıtmak istiyor. Verdiği direktiflerle bunu başarıyor da. Makyaj, saç, kimin ne giyeceği, hangi sırayla podyuma çıkacağı, son dakika dokunuşları ve işte şov başlıyor! Ama defilenin aksine burada podyuma çıkma stresi yok. Ve karelerde görünen kaosun tersine fotoğraf çekimi son derece eğlenceli ve rahat bir atmosferde geçiyor. Ghesquiere kendini Goude'un muzipliklerine bırakıyor ve çok eğleniyor. Louis Vuitton'a katıldığından beri herkesin gözü onun üstünde, herkes onun peşinde ama o bugün çocukluk idolü Jean-Paul Goude'la beraber olmanın keyfini çıkarmakla -tabii fotoğraf çekimiyle de- meşgul.

“Hayatımda Jean-Paul'den öncesi ve sonrası vardır. O, estetik duygumun gelişmesini sağlayan, beni ben yapan insandır. Çocukken illüstrasyonlarına aşıktım. Goude'un Grace Jones figürünü binlerce defa çizmeye çalıştığımı çok iyi hatırlıyorum. Bu yüzden vizyonlarımız ve kişiliklerimizin bir araya geldiği bir projede onunla çalışmak, benim için tam anlamıyla bir rüyanın gerçek olması demek. Bu harika bir hediye.”

“Louis Vuitton'da yaptığım işlerin, üstüne moda dokunuşları ekleyebileceğim, son derece normal, alışıldık bir gardırop gibi görünmesini istiyorum. Otantik olanı, sahiciliği, gerçekliği, bazı parçalara yüklediğimiz o duygusallığı seviyorum. Ve ardından bu tanıdık gardırobu yenilikçi dokunuşlarla farklı yerlere götürmeyi arzuluyorum”

Muhteşem Yetenekler


Aslında bu iş birliği, tasarımcının Louis Vuitton'la çıktığı yolculuğun ilk bölümünü yansıtan bir retrospektif ya da ilk yıl dönümü hediyesini andırıyor. Bir yıl içinde çok şey olabilir. Ve söz konusu Ghesquiere'se ihtimalleri ikiyle katlayın! Modacı, şimdiden iki hazır giyim koleksiyonuyla Monaco'da bir cruise koleksiyonu hazırladı bile! Bir yıl önce, modacının Louis Vuitton için hazırladığı ilk koleksiyon, çevresinde birçok spekülasyonun döndüğü ve herkesin nefes tutarak beklediği büyük bir moda olayı haline gelmişti. Karizmatik tasarımcı Marc Jacobs'ın 16 yıl süren hükümdarlığından sonra Ghesquiere bayrağı devralmaya hazırlanıyordu. Ve herkes, 15 yılın ardından Balenciaga'dan ayrılarak bir yıl süren suskunluğa bürünen tasarımcının nasıl bir koleksiyonla moda dünyasına sesleneceğini merak ediyordu. Sonuç son derece enerjik, eğlenceli ve tek kelimeyle göz kamaştırıcıydı. Ghesquiere imzalı ilk Louis Vuitton koleksiyonu birçok derginin kapağını süsledi. Üç ayda tam 90 dergiye kapak olarak rekora imza attı! Bugün bir markanın başarılı olup olmadığını gösteren önemli kriterlerden biri de sosyal medyadaki başarısıdır. Marka ne kadar “like” alırsa, sanal dünyada ne kadar popüler olursa o kadar başarılı demektir. Nicolas Ghesquiere ve Louis Vuitton beraberliği mi? Geçtiğimiz ekim ayında, sadece 21 post'la tam 1 milyon 230 bin “like”! Ve bir sene sonra Ghesquiere'le beraberiz. Yüzünde kocaman bir gülümsemeyle, her sabah olduğu gibi manyetik kimlik kartını okutarak -Louis Vuitton modaevinde çalışan yaklaşık bin kişi gibi- kapıdan giriyor. Sesindeki gururu fark etmemek imkansız ama yine de çalışanlarını mümkün olduğunca özgür bırakmaktan yana: “Burada iyi karşılandığımı, sevildiğimi hissediyorum ve bu beni gerçekten çok mutlu ediyor.”

Röportaj: Elizabeth Chausseuil


Fotoğraflar: Jean Paul Goude


Styling: Anne Marie Curtis

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.