GİYSİLERİNİZİN BAKIMINI NASIL YAPMALISINIZ?

Kıyafetlerinize en iyi şekilde nasıl bakacağınıza dair en iyi ipuçlarımızı okuyun.

Demet Yavuzyiğit DEMET YAVUZYİĞİT 16 Ağustos 2022
GİYSİLERİNİZİN BAKIMINI NASIL YAPMALISINIZ?

Eşyalarınızın bakımı, satın almaktan onu ne sıklıkta giydiğinize, yıkamaya, saklamaya ve son olarak onu tamir etmeye veya elden çıkarmaya kadar sürer. Bunu bir giysinin yaşam döngüsü olarak düşünün.Moda endüstrisinin çevre üzerinde büyük bir etkisi olduğunu hepimiz biliyoruz. Sistem ve tedarik sorunlarından hayvanların ve insanların ele alınmasına kadar, giysi üretimimizi temizlemek için çok çalışmak gerekiyor. Bizler giyim alıcıları olarak, modanın gezegeni nasıl etkilediği konusundaki rolümüze doğal olarak bağlıyız. İyi olan şu ki, duruma yardımcı olmak için yapabileceğimiz büyük ve küçük eylemler var. Ancak, gardırop sürdürülebilirlik bulmacamızın en önemli parçalarından biri, kıyafetlerimizi nasıl koruyacağımız, çünkü onları gardırobumuzda mümkün olduğunca uzun süre tutmak, çevresel etkilerini azaltmak için yapabileceğimiz en iyi şeylerden biridir.


1
DAHA AZ YIKAYIN
 
Giysilerinizi çok sık yıkamak aslında liflere zarar verebilir ve dolayısıyla ömrünü kısaltabilir.
İPUCUNUZ: Bir öğe kirli değilse hava alması için dışarı asmayı deneyin böylece nefes alacaktır ve tazeliğe bir adım daha yakın olacaktır.


2
DÜŞÜK SICAKLIKTA YIKAYIN
 
Ortalama bir gömleğin yaşam döngüsünü, kullanım aşaması belirler. Çamaşır yıkama ve kurutma makinesinde 30°veya daha az sıcaklık tercih etmelisiniz. Bu, zararların azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda giysilerinizi de koruyacaktır.


3
HASARI ONARIN
 
Bir giysideki herhangi bir hasarı ilk fark ettiğinizde onarın. Bu, parçayı yalnızca çöp sahasının dışında ve giyinilebilir tutmakla kalmayacak, aynı zamanda parçanın ömrünü uzatacaktır.


4
TASARRUFA  ÇEVİRME: HALİ HAZIRDA SAHİP OLDUKLARINIZI YENİDEN TASARLAYIN

Eski kıyafetleri ve aksesuarları alıp yeni bir şeye dönüştürdüğümüzde, aslında aynı anda tasarruf ediyor, saygı duyuyor, ileri dönüşüm ve alışveriş yapıyorsunuz. Neden bir süveteri çanta haline getirmiyorsunuz?

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Aralık Sayısı Çıktı!

ELLE Aralık sayısının kapağında Serenay Sarıkaya, ELLE MAN ekinde ise Salih Bademci var!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.