GUCCI 100. YILINI KUTLADI

Hem de Balenciaga ile!

Neredeyse tüm markalarda bir iş birliği görüyoruz. Moda sektöründeki işbirliği furyası lüks moda markalarının da vazgeçilmezi oldu. Perşembe akşamı 'Aria' koleksiyonu ile 100. Yılını kutlayan Gucci, yıldönümü için sürpriz bir iş birliğine imza attı. Tasarımları için Balenciaga’nın Kreatif Direktörü Demna Gvasalia ile bir araya gelen Gucci Kreatif Direktörü Alessandro Michele, bu önemli yıldönümünü daha da unutulmaz hale getirdi. Koleksiyonda Balenciaga logosunu Gucci monogram deseni ile bir araya getiren Michele ve Gvasalia, postmodern Instagram döneminde damgasını vuracak tasarımlara imza attı. 'Aria' koleksiyonun filminin yönetmenliğini Floria Sigismondi ile üstlenen Michele, Gucci’nin 100. Yılı için hem tasarımcı hem de yönetmen oldu! Tüylü pantolonlar, crop toplar, canlı bir tavşan taşıyan bir model, vücut zincirleri ve çok daha fazlası… Kendisinden önce Gucci’nin Kreatif Direktörü olan Tom Ford’un da tasarımlarından da ilham alan Michele, Gwyneth Paltrow’un 1996’da giydiği kırmızı kadife takım elbiseyi yeniden uyarladı. ‘100’ yazılı şapkalar, yüz takıları, binici çizmeleri ve çok ama çok fazla ışıltı içeren yeni koleksiyon, görsel bir şöleni andırdı. 

Markanın kurucusu Guccio Gucci’nin gençken çalıştığı Savoy oteline gönderme yapılırken, modeller filmin başında ‘Savoy’ adlı bir kulübe giriş yaptılar. Ampuller ile dizili bir podyumda yürüyen modeller daha sonra gizli bir bahçeye giderek tavşan, tavuskuşu ve at gibi birçok hayvan ile birlikte görüntülendiler. 15 dakikalık bir film ile kıyafetlerden fazlasını gösteren bu filmde Michele’nin hayal dünyasına adım attık desek yanlış olmaz. Gucci’nin Balenciaga ile aynı moda grubu Kering’in altında yer aldığını belirten Michele, birlikte bir diyalog kurmanın çok enteresan olduğunu vurguladı. “Demna onun desenlerini ve stillerini kullanarak farklı şeyler ortaya çıkarmamdan çok keyif aldı” diyen Michele, “Tasarımlarına biraz daha ışık ve parıltı ekledim” diye ekledi. Farklı insanların Gucci yorumlarını öne çıkarmayı seven Michele, şovun müziklerinde ise ‘Gucci’ sözü geçen şarkılar tercih etti. Yeni Gucci döneminde lüks normlarını değiştirmeyi planlayan Michele, “Bence modayı yaşatmanın tek yolu yenilik,” dedi. 

Nisan ayında bir gösterim yaparak geleneksel moda takviminden ayrıldığını belirten Gucci, geçen sene Mayıs ayında Milano Moda Haftası'ndan ayrılarak artık sezonsuz olacağını duyurmuştu. Senede beş koleksiyon yerine iki koleksiyon göstereceğini söyleyen Gucci, böylece daha duyarlı ve sürdürülebilir bir moda yolu izleyebileceklerini de eklemişti.