GUCCI VE BALENCIAGA BİR ARAYA MI GELİYOR?

Kardeş markalardan sürpriz bir iş birliği!

Perşembe günü ‘Aria’ başlığındaki yeni koleksiyonunu sunacak olan Gucci, tasarımlar hakkında detayları oldukça gizli tutuyor. Ancak Pazartesi günü internette ve sosyal medyada yayılmaya başlayan söylentilere göre Gucci Kreatif Direktörü Alessandro Michele, Demna Gvasalia’nın Kreatif Direktör olduğu Balenciaga ile sürpriz bir iş birliği üzerinde çalışıyor. Kering moda grubu altında olan Gucci ve Balenciaga, kardeş markalar olarak anılıyorlar. 

Konu hakkında yorum yapmamayı tercih eden Gucci ve Balenciaga, söylentileri daha da artırdı diyebiliriz. North Face, Liberty ve Ken Scott gibi iş birlikleri ile anılan Gucci, son dönemlerde markalar ile çalışmalarını ve projelerini artırmış durumda. İnternet moda arama platformu Lyst tarafından son üç ayda en çok aranan marka seçilen Gucci, dijital #GucciFest projeleri ile sosyal medyada en çok konuşulan markalardan biri olmuştu. İkinci sırada yer alan Balenciaga ise, dijital insiyatifleri ve Sonbahar 2021 koleksiyonu için yaptığı online video oyunu ile moda ve teknolojiyi buluşturan markalar arasında olmuştu. 

Yeni koleksiyonunu farklı dijital platformlarda bir kısa film olarak sunmayı planlayan Gucci’nin, 100. Yılı olan 2021’deki ilk koleksiyonunu sürpriz dolu yapması bekleniyor. Markanın geçtiğimiz Mayıs ayında sunduğu yeni stratejiye uygun olan ‘Aria’ koleksiyonu, modanın geleneksel takvimlerinin dışında yer alarak müzikten ilham alıyor. Geçtiğimiz sene ‘Notes From the Silence’ (Sessizlikten Notlar) adlı bir manifesto sunan Michele, marka için yeni bir yol çizdiğini söylemişti. “Yeni bir ritim kazanmak için mevsimselliklerin ve şovların yıpranmış ritüelinden arınarak etkileyici çağrıma daha yakın bir yöntem izliyoruz,” diyen Michele, “Yeni bir hikayenin bölümlerini paylaşmak için yılda sadece iki kez toplanacağız” diyerek her sene sadece iki koleksiyon sunacağının altını çizmişti. 

Son koleksiyonlarında müzik dünyasından esinlenen Michele, Temmuz ayında ise Cruise koleksiyonu için ‘Epilogue’ başlığını tercih etmişti. Modeller yerine ofisinde ekibini kullanan Michele, Gucci ofisinden 12 saatlik bir canlı yayın yapmıştı.