GUCCI’NİN MODA TAKVİMİ TAMAMEN DEĞİŞİYOR

Alessandro Michele, yeni Gucci sistemini açıkladı…

COVID-19 salgının etkisi sebebiyle moda sektöründeki değişimler devam ediyor. Birçok marka sanal defilelere yönelirken bazıları ise geleneksel moda takviminden ayrılma kararları almıştı. Şimdi ise değişim sürecine giren markalar arasına Gucci de katıldı. Gucci Kreatif Direktörü Alessandro Michele’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre İtalyan marka bambaşka bir sürece giriyor. 

Pazartesi günü görüntülü konuşma üzerinden yapılan basın toplantısında Michele, “Dünya tarafından düzene girmemiz talep edildi ve hepimiz bu felaketten sonra geçmişi yeniden tekrarlayamayacağımızı biliyoruz,” dedi. Normalde yılda 5 defile gerçekleştiren Gucci, İlkbahar 2021 defilesinin ertelendiğini ve artık sadece iki defile göstereceklerini duyurdu. 


Michele, bu süreç içerisinde Gucci CEO’su ve Başkanı Marco Bizzarri ile konuşmalarını sürdürdüğünü söyledi. Değişim için tartışmalara açık olduğunu dile getiren Michele, ekibi ile beraber yeni bir sürece girdiklerinin sinyallerini verdi. Coronavirüs salgını sebebiyle Haziran ayında gerçekleşecek olan İlkbahar 2021 Milano Erkek Moda Haftası ertelenirken, koleksiyonların 22-28 Eylül arasında Kadın Moda Haftası ile birleşeceği açıklanmıştı. 

Bu küresel salgının yavaşlamak adına bir sinyal olduğunu söyleyen Michele, Gucci’nin Eylül ayında bir koleksiyon göstermeye hazır olmadığını ekledi. Yeni tasarımların daha geç bir tarihte sunulacağını söyleyen Michele, bu aranın yaratıcılığı için faydalı olacağını belirtti. “Yaratıcılık bizi bir yere ulaştıracak tek köprü” diyen Michele, şovları sırasında basın ile konuşmayı ve seyircisi olmasını çok sevdiğini ancak bunun senede 5 defa olmasının imkansız olduğunu dile getirdi. Hafta sonu boyunca Instagram üzerinden 18 paylaşım yapan Michele, 29 Mart-16 Mayıs arası yazdığı 6 mektubu yayınladı. Mektuplarında moda sezonlarının eskidiğini ve yeniliğe ihtiyaç duyulduğunu belirten Michele, hikayelerinin yeni bölümlerini senede iki kez buluşarak yapacaklarını söyledi. “Başka zamanlarda ortaya çıkan terimleri miras aldık. İp atlamada olduğu gibi, onların üzerinden düşmekten kaçınmayı öğrenmeliyiz. Bu kelimelere ihtiyacımız olup olmadığını bilmiyorum. ‘Cruise’ ve ‘Pre-Fall’ kelimeleri gerçekten antika terimler, önemleri yok olmuştur. Geçmişe bakmayı sevdiğimi biliyorsunuz ama anın içinde üretken olmak da çok önemli. Modanın eski planları yaratıcılık açısından çok teşvik edici değildi. Şimdi ise ana uyan, farklı ve daha elastik bir sisteme ihtiyacımız var. Yaratıcılık, su gibi, daima akacak bir alan bulabilir” diyen Michele koleksiyonları için yeni terimler ve başlıklar arayışında. 

Tasarımları ve yeni süreci için müzik dünyasında ilham aldığını ekleyen Michele, “Şovların isimlerini değiştirme ihtiyacı duydum. Klasik müzikten ödünç alınan kelimeler ve terimler kullanmak istedim, bu da yepyeni ufuklara açılmak için bir fırsat. Müziğin gizemli bir gücü var, insanlığı destekleme konusunda güçlü” dedi. 


Şimdilerde 17 Temmuz’daki dijital gösterimi için hazırlanan Michele, geleneksel Cruise koleksiyonuna farklılıklar katıyor. Yeni bir hikayeyle karşımıza çıkacak olan Gucci, modanın yakın geleceği hakkında ipuçları vermeyi hedefliyor. Modeller yerine ofisindeki ekibi ve insanlar ile bir hikaye sunacağını söyleyen Michele, Gucci sistemini değiştirmek istiyor.

Yılda beş defile sunma geleceğinden vazgeçerek sadece Sonbahar ve İlkbahar koleksiyonlarını göstermesi beklenen Michele, aynı zamanda gucci.com'un yeniden yaratıldığını söyledi. Müşterilerin cinsiyetsiz seçeneği ile alışveriş yapabilecekleri yeni site tasarımında, unisex moda akımına uyum sağlanacak. 

COVID-19 salgının oldukça komplike olduğunu itiraf eden Michele, salgının sosyal, politik ve coğrafik farklılıkları ortadan kaldıracağına inanıyor. “İlk defa aynı durumdaydık. Hazırlıksızdım, Roma’daki apartmanımda hareketsiz kalacağımı asla düşünmezdim. Haberlere ve bilgilere rağmen karanlıkta gibi hissettim” diyen Michele yine de karantina sürecinden çok şey öğrendiğini belirtti. Ortaçağ tarihi hakkında kitaplar okuyan Michele, “Düşünecek, çalışacak ve yeni şeyler deneyecek zamanım oldu. O zamanlar zaman durmadı. Çok güzel katedraller inşa edildi. Yerimizde durmak işe yaramıyor, değişime ihtiyacımız var ve sanki okulun ilk günü gibi hissediyorum, tıpkı ilk şovumda hissettiğim gibi,” dedi. 

Ne kadar kendi moda ve defile takvimini belirlemek istese de bir sistemin parçası olduğunu kabul eden Michele, “İstediğim zaman gösterim yapmak isterdim ama yapamam. Kocaman bir sistemin paçasıyım, Gucci bir imparatorluk ve bu sistemin bir parçası gibi hissediyorum. Muhtemelen asla istediğim zamanda gösterim yapamayacağım ama Eylül ayında hazır olmak için acele edemem. Hazır olacağım dersem yalancı ve delirmiş olurum. Sistem var, yokmuş gibi davranamam. Beş defile tasarlamak çok komplike özellikle dünya bize çok hızlı ilerlediğimizi söylemişken. Sektörün veya ekonominin uzmanı değilim ama hem kendime hem de bizim için çalışan insanlara zaman vermem gerekiyor. Kurallar hayatımızı kolaylaştırıyor ama aynı zamanda oksijene ihtiyacımız var” dedi.