GYPSET'İN ANATOMİSİ

Sıcak yazın en seksi formülü, gypset!

Çingenelerin ahlak anlayışını ve özgür ruhunu, jet-set’lerin hızlı ve sofistike hayat stilleriyle harmanlayın. Her daim çalışan bir trendden çok daha fazlası, karşınızda sıcak yazın en seksi formülü; gypsy+jetset=gypset! 

Öncelikle şu konuda hemfikir olmalıyız; bu sezon çok duyduğunuz, hatta okuduğunuz, sıcak yaza damgasını vuran “gypset” tanımı ne bana ne de stiline bayıldığınız o ikonellaya ait. Moda ve seyahat yazarı, yanı sıra Assouline’den yayınlanan Gypset Style, Travel ve Living Trio kitaplarının yazarı Julia Chaplin’in yarattığı bu sözcük, aslında “gypsy” ve “jet-set” kelimelerinin birleşimi. Tabii ki sadece kelime olarak değil, anlam olarak da birleşiyorlar. Jet-set’lerin şaşaalı hayatlarıyla Çingenelerin özgür ruhlarını düşünün... Modayı, sanatı, müziği ve seyahati sakin, gösterişsiz bir şekilde harmanlayanlar için yaratılan bir karma. Belki de bugüne kadar kullandığımız “bohem” tanımının yeni sürümü. Hatta şöyle de açıklayabilirim: Hippiler hiçbir şeye aldırış etmezlerdi, bohemler müzik, sanat ve edebiyatı hayatlarının merkezine aldılar. Gypset’lerse tüm bu sosyal alanların kreatif tarafındalar. ELLE Amerika, New York Times, W gibi dergi ve gazetelere yazılar yazan Chaplin şöyle açıklıyor yarattığı bu tanımı: “Gypsetter’lar zeki ve eksantrikler, sanatçı, tasarımcı, yogi ya da sörfçüler. Rafine zevklerini yaratıcı zekalarıyla bir araya getiriyorlar. Ve bundan beklenmedik fırsatlar, sürprizlerle dolu seyahatler yaratıyorlar. Eşya değil, anı toplama peşindeler. Zamandan keyif alıyorlar, çünkü biliyorlar ki günümüzde en büyük lüks, sevdiğiniz şeyleri yapmak için zaman yaratmaktır.”

KİM BU GYPSET’LER?

Mesela sıkı bir sörfçü ama aynı zamanda da tasarımcı olan birini düşünün... Ya da New York’ta sanat ticaretiyle uğraşırken Bali’nin el değmemiş sahillerine seyahat eden birini. Veya Paris’te değil de Meksika’nın köylerinden birinde takılarını satan bir mücevher tasarımcısını... Size söylemiştim, olayın bütçeyle hiç ilgisi yok. Tamamen güvenlik çemberinin dışına çıkmayı başarabilenlerle, lüksü çok daha alt seviyedeki güzelliklerle bir araya getirebilmekte bitiyor iş. Bilinmeyeni keşfetmek, klişelerin ötesinde keyif almak ve yeni fikirler üretmek için dünyayı geziyorlar. “Gypset’lerin belli kuralları ya da standartları yok. Hızlı yaşayan, hızlı hareket eden, trend olacak her şeyi önceden keşfeden, beklenmeyeni yapan insanlar” diyor New Yorklu dedikodu yazarı Igor Cassini. Beatnik’ler, hippiler, bohemler, hipster’lardan sonra sahnede gypset’ler var. Onların haletiruhiyesini anladıysak artık esas meselemiz olan giyim kuşama geçebiliriz.