HAZİRAN AYINDA DOĞANLARIN DEĞERLİ TAŞLARI

Haziran ayı doğum taşları, inci, Alexandrite ve ay taşı...

Sinem Sak SİNEM SAK 29 Haziran 2022
HAZİRAN AYINDA DOĞANLARIN DEĞERLİ TAŞLARI

Haziran ayında doğan kişiler çok şanslı, çünkü bir değil tam 3 değerli taşı var;


İnci, Alexandrite, ay taşı…


ZAMANSIZ İNCİ
Dünyanın dört bir yanındaki okyanuslardan, göllerden ve nehirlerden çıkan;  her yaştan kadın tarafından sevilen zamansız inci... Ortadoğulular incilerin gökten düşen gözyaşı damlaları olduğuna inanıyorken; Japon folkloru, incilerin denizkızlarının gözyaşlarından olduğunu söyler.

İnciler uzun yıllar saflık, alçakgönüllülük ve masumiyet ile ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle inciler, geleneksel olarak bir düğün hediyesi olarak verilir. İncilerin, uzun ömür ve refah getirdiği söylenirdi.

En ünlü doğal inci: La Peregrina
Keşfedildiği günden bugüne kadar, en büyük mükemmel simetrik inci unvanını koruyan en ünlü doğal incilerden biri 50.56 karat (ct) “La Peregrina”dır.

Ve yine Richard Burton, inciyi Sotheby's müzayedesinden 37.000 dolara satın aldı. Karısı Elizabeth Taylor'a ilk evliliklerinde Sevgililer Günü hediyesi olarak hediye etti. Taylor, La Peregrina'yı inciler, elmaslar ve yakutlarla süsleyerek kolyeyi yeniden tasarlaması için Cartier'i görevlendirdi.


Christie's New York, 2011 yılında La Peregrina'yı içeren Cartier kolyeyi 11,8 milyon dolara satarak, inci mücevher için müzayede rekoru yarattı.

İnciden bahsetmişken, ikonik bir anı ve bir tasarımı unutmak olmaz…
Prenses Diana, birçoğumuz için inci seven bir moda ikonuydu. İşleri ağırbaşlı tutmayı tercih ederdi ve genellikle güzel bir çift inci küpe takarken görülebilirdi. Ancak, Prens Charles'tan boşandıktan sonra, dünyaya gerçekte kim olduğunu göstermeye karar verdi. O çarpıcı ve meşhur siyah omuzlu elbiseyle taktığı muhteşem inci gerdanlığı unutmamız mümkün değil.

Diana, inci gerdanlığa miras kalan bir broş eklemişti. Bu, onun dünyaya iyi olduğunu göstermesiydi. Cesur, son derece zarif ve büyüleyici… Kesinlikle yaşayan bir ilham kaynağı olmaya devam edecek.


ÇOK ÖZEL BİR TAŞ ALEXANDRITE
Alexandrite, 19. yüzyılın başlarında Rusya'daki Ural Dağları'nda bulunmuş. Adını Rusya Prensi Alexander'dan almış bir mineral krizoberil; gün ışığında yeşile, akkor ışıkta morumsu kırmızıya dönen bir taştır. Tüm değerli taşlar arasında en dramatik renk değişikliklerine sahiptir.

"Alexandrite etkisi" olarak bilinen bu eşsiz renk değiştirme yeteneği, Alexandrite’nin genellikle "gündüz zümrüt ve geceleri yakut" olarak tanımlanmasının nedenidir. Uzun zamandır dünyanın en nadide on değerli taşı arasında yer alan Alexandrite, koleksiyonerler arasında büyük ilgi görüyor.

Rusya efsanelerine göre Alexandrite’nin, giyenlere iyi şans ve aşk getirdiği, disiplin ve özdenetim konusundaki yardımı ile mükemmelliğe ulaşmaya yardımcı olduğu söylenmiştir. Alexandrite taşının fiziksel dünya ile ruhsal dünya arasındaki etkileşim arasında bir denge sağladığı da söylenir.

Gerçekten çok özel bir değerli taş!

The Rubeus Imperial Alexandrite Koleksiyonu
Ultra lüks moda aksesuarları yaratan Rubeus'un kurucuları, Alexandrite’nin büyüsüne kapılarak, tarihte Ural krizoberillerini sergileyen ilk mücevher koleksiyonunu yarattılar.


DİŞİL ENERJİYİ TEMSİL EDEN AY TAŞI
Ay taşı beyaz, yavruağzı ve mavi karışımlı renkte bir kuvars grubu taşıdır. Antik Roma'da ay taşının parlaklığının, bir ay ışığı parçası olduğuna inanılıyordu. Ay tanrıçası Diana’nın bu taşa sahip olan insanlara sevgi, bilgelik ve zenginlik vereceğine inanırlardı, taşın içine bakanların Tanrıça Diana'yı görebildiklerinde kişiye aşk ve talih getireceği söylenirdi.

Eski uygarlıklar onu kutsal bir taş olarak görüyordu ve efsaneye göre dolunay sırasında ağzınızda bir ay taşı tutarsanız geleceği görebilirdiniz.

Ay taşı tarih boyunca mücevherlerde kendine yer buldu, ancak 1900'lerin başına kadar ikonikleşmedi. René Lalique gibi zanaatkârlar, Art Nouveau ve Arts and Crafts Hareketi ile güçlü bir değişim getirdi. Eşsiz özelliklere sahip doğal, mistik taşlar geleneksel ışıltılı taşlara tercih edildi. Ay taşının çıkışı da bu döneme denk gelir. Günümüzde mücevherlerde hala çok sık rastlamasak da, dişil enerjiyi temsil eden bu taşı hayatımıza daha çok katmamız gerektiğini düşünüyorum.

En güzel ay taşı mücevher
Beyaz ay taşı ve beyaz altından yapılan Pomellato Nudo tasarımı, şehvetli saflığını ifade eden buzlu pavé elmaslarla parlatılmış. 18 ayar beyaz altın, ay taşı (11 kt), 58 beyaz ve buzlu pırlanta (0,77 ct) kullanılarak tasarlanmış yüzük, en sevdiğimiz ay taşı mücevherlerden…


ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Aralık Sayısı Çıktı!

ELLE Aralık sayısının kapağında Serenay Sarıkaya, ELLE MAN ekinde ise Salih Bademci var!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.