HELMUT LANG GÜNCELLENİYOR!

90’ların ikon markası 2017’de karşımıza yenilenmiş olarak çıkıyor. Geçici editör olarak Helmut Lang'in bünyesine giren Isabella Burley'nin projeleri görmeye değer.

Şubat’ta yapılan New York Moda Haftası’nda, Helmut Lang 2017 Bahar koleksiyonu için karşımıza basic’lere geri dönüş teması ile çıktı.

Kreatif Direktör Katayone Adeli tarafından hazırlanan bu koleksiyon markanın 90’lardaki özel dikim pantolonlarının yenilenmiş versiyonlarını gösterdi.

2017 Sonbahar koleksiyonu için Dazed & Confused dergisinin yayın yönetmeni Isabella Burley’i bünyesine alan Helmut Lang, Burley’e ilginç bir rol verdi. Geçici editör başlığı altında çalışacak olan Burley önümüzdeki aylarda markanın yeni tasarımcısı Selina Elkunch ile alternatif projeler üzerinde çalışacak.       

                

Isabella BurleyHelmut Lang’in altın çağını yaşadığı 80’ler ve 90’lar minimalist modanın doruğu olarak anılıyor. Lang, keskin çizgileri, kusursuz dikimi, zarif siluetleri ve yüksek teknoloji kumaşların ilk kullanıcılarından biri olarak anılıyordu. 2000’li yıllarda maksimalist modanın yükselişi, Lang’in tasarımlarını geride bırakarak tasarımcının markayı Prada’ya teslim etmesine sebep olmuştu. 

Bruce Weber tarafından çekilen Helmut Lang 1997 KampanyasıLang’in markayı bırakması üzerine Prada 2006 yılında Helmut Lang’i Japon moda grubuna sattı ve marka gittikçe özünü kaybetti. Helmut Lang son on yıl boyunca trend odaklı, ticari kıyafetler üretirken 6 aydan kısa bir süre önce herhangi bir butikte bulunabiliyordu. Stratejileri üzerinde 180 derece bir dönüş yapan Burley, artistik çabaları ile markaya yeni bir bakış açısı getiriyor. 12 görsel tasarımcı ile 1 ay boyunca işbirliği yapacak olan Helmut Lang’deki değişimleri Ekim ayından itibaren görmek mümkün. Posterlerden tişörtlere kadar birçok çeşit sunacak olan Helmut Lang’in ürünlerinin satışlarının bir kısmı sanatçıların seçtiği kurumlara bağışlanacak. Burley aynı zamanda özel bir koleksiyonun küratörlüğünü yaparak Helmut Lang’in Klasikleri adlı koleksiyonu Eylül ayında görücüye çıkaracak. 

Helmut Lang'in Yeni Kampanyasından Bir KareGeçici editör Burley bunlarla yetinmeyip ‘Helmut Lang Tasarım Rezidansı’nın açılışını sağlayarak en heyecan verici haberlerden birini açıklıyor. Hood By Air’in tasarımcısı Shayne Oliver’ın Helmut Lang’e yaptığı ilk kapsül koleksiyonu da bu açılış ile beraber New York Moda Haftası’nda gösterilecek. Devam edecek olan işbirliklerinin öncüsü olacak olan Shayne Oliver koleksiyonunun Helmut Lang’in mirasını geliştirip yenileyeceği ümit ediliyor. Dün yayınlanan fotoğraflar Burley’nin ilk büyük projesi 2017 Sonbahar kampanyası için Ethan James Green tarafından çekildi. Yeni Helmut Lang giyen uluslararası sanatçıları içeren kampanyayı foto galeride bulabilirsiniz. Sadece tasarımları ile değil aynı zamanda vizyonu ile de bizi heyecanlandıran Isabella Burley, Helmut Lang’i tekrar göz önüne çıkarmayı başaracak gibi duruyor. Yazı: Alya Barutoğlu
.