HERMESKOLİKLERİN TEK ÜMİDİ

HERMESKOLİKLERİN TEK ÜMİDİ

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 16 Temmuz 2014
HERMESKOLİKLERİN TEK ÜMİDİ


Klişe bir soru vardır, “kadın ne ister?” diye. Biliyoruz ki, kadınlar çok şey ister. Bazen arzularımız günün belli saatlerinde farklılık gösterse de değişmeyen tek gerçek şudur: Her kadın bir Hermes çanta ister. İki yıllık bekleme listeleriyle ünlü, kadınlara adeta sabretmeyi öğreten markanın herhangi bir modelini ele geçirmek için pek çok kadının yapmadığı şey yok. Günümüzde askerdeki sevgiliyi bile beklemek külfetken; söz konusu Kelly ya da Birkin olunca tam iki buçuk yıl, “gözünüzü açıp kapayana kadar geçecek kıs-a-cık bir zaman dilimi” haline gelebiliyor. Bazen iş büyüyor, bekleme listesinin başına geçebilmek için tanıdıklar aranıyor, dünyadaki birçok Hermes'in kapısı çalınıyor; seçtiğiniz model yerine, mağazaya ilk gelen modele razı olunuyor. Mecbur... Çünkü Hermes çok zor bulunuyor.

New Yorklu, iki çocuk annesi “Jane” de, tam bu profile uyan, üniversitede moda okumuş, uzun süre stil danışmanlığı ve büyük mağazaların satın almacısı olarak çalışmış bir “Hermeskolik”. Aynı zamanda bu markaya büyük tutkusunu işe çevirerek, dünyanın en başarılı Hermes satışı yapan internet sitelerinden biri haline gelen Janefinds.com'un da kurucusu. Bugün dünya genelinde bine yakın müşterisi olan Jane; kraliyet ailesi üyelerini, ünlüleri, Amerika ve Avrupa'nın en güzel giyinen ve sınırsız para harcayan birçok ismini, hayallerindeki Hermes'e kavuşturuyor. “Hayatınızın akışını değiştiren bazı anlar vardır. Benimki 90'lı yıllarda eşimle çıktığım Avrupa seyahati sırasında, vintage kırmızı krokodil bir Hermes çantayla karşı karşıya geldiğim andı. Çantayı satın aldığım gün, tutkumu işe çevirmem gerektiği kararını vermiştim. Birkaç yıl sonra janefinds.com'u kurdum” diyor ve ekliyor: “Tabii ki sitenin bugünkü ünü ve başarısına kavuşması zaman aldı. Çok ufak bir müşteri kitlesiyle başladık. Bugün dünya genelinde Hermes satıcı ve alıcıları arasında köprü görevi yapıyoruz. Özellikle az bulunan, özel sayıda üretilen modelleri satın alıp müşterilerimize sunuyoruz. Aynı zamanda vintage Hermes koleksiyonlarımız da bulunuyor. Bazen bir modele o kadar talep geliyor ki, sanat müzayede evi gibi açık artırma usulüne başvurmak zorunda kalıyoruz.”~

Türkiyeli birçok Hermes tutkununun merakını gidermek için aklımıza gelen tüm soruları Hermes uzmanına soruyoruz.

Janefinds.com nasıl işliyor?


Sitenin işleyişi çok basit. Herhangi bir alışveriş sitesinden farksız. Önce girip beğendiğiniz modeli seçiyorsunuz, fiyatını onaylıyorsunuz, ödemeyi yapınca da çantanız kapınıza gönderiliyor. Fakat ben müşterilerimle birebir ilgilenmeyi de seviyorum. Özellikle yeni müşterilerimle e-postalaşarak, stillerini ve biraz da yaşam tarzlarını öğrenerek, onlara en uygun modeller arasından sunum yapıyorum.

Yıllarca bekleme listesi olan çantaları, nasıl oluyor da siz hemen bulabiliyorsunuz?


Çok basit, zevkimize güveniyoruz ve ufak bir yapı olmamıza rağmen dünyanın dört yanında, iş ortaklarımızın ve destek aldığımız önemli kişilerin yardımıyla zengin bir Hermes kataloğu yaratıyoruz. Satılan her modelin yerine yeni alımlar yapıyoruz. Dolayısıyla bizde bekleme listesi yok!

Ya müşteriniz sitede olmayan bir model arıyorsa?


Biz Hermes konusunda sınır tanımıyoruz. Müşterimizin bir arkadaşında ya da bir dergide görüp beğendiği model bizim stoklarımızda yoksa, onu bulmak için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz.

Açık artırma prosedürü nasıl işliyor?


Her şey zamanlamayla ilgili. Eğer birden çok müşteri aynı modeli talep ediyorsa açık artırmaya gidiyoruz. Fakat en özel parçalar, zaten açık artırmaya hiç çıkmadan özel müşterilerimize satılıyor.

Çantaları bulmanız ve ürünün satılma anına kadar olan süreçte, çantalar nerede bekletiliyor?


Modellerin hepsi özel güvenlikli bir ortamda tutuluyor. Krokodil derisi modellerimizin her biri ısı kontrollü ayrı bir bölmede saklanıyor.

GÜLBEN ÇAPAN

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.