H&M SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK PROJELERİ LEYLA ERTUR'A EMANET

Leyla Ertur, H&M’in Sürdürülebilirlik Yöneticisi oldu…

İş dünyasında kadınların yüksek pozisyonlarda yer edinmesi bizi çok mutlu ediyor! Özellikle bu isim Türk bir kadın olunca daha da çok gurur duyuyoruz. Leyla Ertur’u Sürdürülebilirlik Başkanı olarak seçen H&M yeni bir döneme hazırlanıyor. Üretim zincirinde oldukça kapsamlı bir deneyime sahip olan Ertur, daha önce H&M Çin’de Üretim Müdürü, Türkiye’de Ülke Yöneticisi ve daha sonra Hong Kong’da H&M’in küresel üretim zinciri yönetimini üstlendi. Şimdi ise Avrupa Bölgesi Üretim Yöneticiliği pozisyonundan küresel sürdürülebilirlik alanına geçen Ertur, Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun. 2000’dan beri H&M grubunda kariyerine devam eden Ertur, şimdi ise markanın dünya çapında sürdürülebilirlik projelerini yürütecek. 

Çevre konularına ve sürdürülebilirliğe çok daha fazla önem vermeye başlayan moda sektörü, tüketicilerin üretim zincirinde aradıkları transparanlığı sunmaya çalışıyorlar. Özellikle hızlı moda sektöründe, büyük üretimlerin düşük bütçeler ile yapılması, bilinçli tüketicileri kaygılandırıyor. Bu nedenle hem tüketicilere hem de müşterilerine transparan bir deneyim sunmayı hedefleyen H&M, üretim zincirinde daha çevre dostu yöntemler tercih ediyor. 

H&M Conscious (Getty Images)

2014’ten beri Sürdürülebilirlik Başkanı olarak çalışan Anna Gedda’nın yerine geçen Ertur, “Sektöre olan tutkum bu şirkete 20 sene önce katıldığım zaman kadar güçlü! Bu heyecan verici rolü üstlenmek çok güzel bir ayrıcalık. Sürdürülebilirlik yaptığımız her şeyin temelinde ve devam eden etkileyici çalışmalarımıza katkıda bulunmak için sabırsızlanıyorum,” dedi. H&M’in CEO’su Helena Helmersson ise, “Sürdürülebilirlik konusunda sınırları zorlamaya devam ederken Leyla Ertur’un bu role getirecekleri için çok heyecanlıyım, hem H&M Group’un hem de sektörün gündemi şekillenecek,” diyerek Ertur’u tebrik etti. 

2030’a kadar geri dönüştürülmüş veya sürdürülebilir bir şekilde elde etilmiş materyaller kullanma söz veren H&M, geçtiğimiz sene internet satışlarına üretici bilgileri eklemeye başlamıştı. Üretim zincirinde enerji tasarrufunu artırmaya çalışan H&M aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş yapıyor. 

Etİketler