İLKBAHAR 2021 PARIS HAUTE COUTURE MODA HAFTASI

Hayal dünyamızı genişleten couture koleksiyonları...

Geçmişte defilelerde ön sıralarda oturan ünlüleri, moda profesyonellerini ve influencerlara bakıp imreniyorduk… “Davetli listesinde olmak için ne yapabiliriz?” diye düşünmek bir yana, çoğu marka defilenin ön sırası için sık eleyip ince dokuyor diyebiliriz. Kısacası geçmişte ön sırada olmak için en az bir 100 milyon Instagram takipçiniz olması gerekiyordu! Şimdi ise durum çok farklı. Artık hepimiz en lüks markaların en özel defilelerini ön sıradan izliyoruz, üstelik evimizdeki koltuğun rahatlığından. Yani Rihanna veya Jennifer Lopez’den farkımız yok! Hepimiz defileleri evden izliyoruz. 

Pandemi ile birlikte dijitale taşınan moda haftaları, yaz sezonunda biraz rahatlamış ve az seyircili fiziksel defileler yapmaya karar vermişlerdi. Ancak dünya çapında artan vaka sayıları ve sıkılaşan tedbirler ile birlikte tekrar tamamen dijital formatlara geri dönüş yapıldı. Paris Haute Couture Moda Haftası'nın İlkbahar- Yaz 2021 edisyonu için de durum farklı değil. Dior’dan Chanel’e, Giambattista Valli’den Valentino’ya kadar couture moda haftasında yer alan tüm tasarımcılar ve markalar, internet siteleri veya sosyal medya hesapları üzerinden önceden çekilmiş defile videolarını veya canlı yayınlar ile koleksiyonlarını paylaşıyorlar. 

Kırmızı halı etkinlikleri, davetler ve ödül törenleri iptal olmuş olabilir ancak couture’un modası asla geçmiyor! Ünlülerin evlerini kırmızı halıya dönüştürdüğü ve insanların öylesine evde tuvaletler giymeye başladığı bu süper ilginç dönemde, couture tasarımlar hayal dünyamızı genişletiyor diyebiliriz. Adeta can sıkıcı gerçeklerden bir kaçış sunan bu büyüleyici tasarımlar bizi bir hayal dünyasından diğerine taşıyor. Elsa Schiaparelli ile fantastik six-pack kaslı süper kahramanlara dönüşürken, Dior ile Tarot kartlarının gizemli dünyasına dalış yapıyoruz. 

Peri masallarından fütüristik karelere kadar pek çok farklı tema ile dikkat çeken İlkbahar Yaz 2021 Haute Couture defilelerini fotogaleride inceleyebilirsiniz…